Saudyjski alfabet – Łoś

Łoś

Arabia Saudyjska

jest krajem praktycznie niedostępnym dla turysty. Wjazd tutaj dla Polaka nie jest też łatwy, jeżeli planuje się przyjechać z celach zawodowych. Spędziłem w tym jakże odmiennym kraju nieco czasu, a swoje przemyślenia pragnę przekazać w formie alfabetu. Być może komuś się przydadzą…

Abdullah

Imię. Z prawdopodobieństwem bliskim 100% można stosować do każdego nowo poznanego osobnika płci męskiej. Jeśli nie będzie to jego własne, to z pewnością – najstarszego syna, a obowiązuje tu zasada przejmowania imion od dzieci.

Alkohol

Największa z pokus wobec kompletnego braku na rynku – przynajmniej tym oficjalnym. Druga ze zwyczajowych pokus – kobiety – choć równie nieosiągalna, nie jest aż tak pociągająca z racji ich powiązań z Czarnymi Prześcieradłami (patrz Kobiety, Prześcieradła Czarne). Zakazy prawno-religijne powodują znaczne utrudnienia w dostępie do źródeł alkoholu. Po pierwsze – wymagane jest posiadanie odpowiednich referencji. Po drugie – cena produktów a. oscyluje wokół 2 USD za 1%. W takich warunkach wszelka wiedza na temat procesów fermentacyjnych jest na wagę złota. Intensywne badania nad przeróbka soku z winogron na wino, domowego wyrobu piwa, tudzież brandy przyniosły pełny sukces w postaci pełnowartościowych produktów wysokiej jakości.

Arabia Saudyjska

Kraj, którego podobno nie ma. Tak przynajmniej powiedziała mojemu koledze pani z informacji telefonicznej w Warszawie, gdy próbował dowiedzieć się o numer telefonu do ichniejszej ambasady. ”-Arabia Saudyjska?!!! Nie…, nie ma takiej ambasady u nas. Ale pan żartuje, prawda? Przecież takiego państwa w ogóle nie ma na świecie, to półwysep tylko jest….” – no i chłopak musiał przez pięć minut przekonywać panią, że takie dziwne państwo jednak istnieje, choć pod koniec miłej konwersacji wcale nie było wiadomo, kto kogo przekonał. Bo kobieta na swój sposób miała rację – tak to już z kobietami jest – prawdziwa nazwa państwa brzmi Królestwo Arabii Saudyjskiej, a to przecież zupełnie inna bajka.

Cierpliwość

Podstawowe narzędzie pracy. Bardzo przydatne również po godzinach, zwłaszcza w trakcie jazdy samochodem przez miasto. Niestety, czasem w niedostatku, zastępowane wtedy innymi środkami (patrz Przekleństwa, Czołg).

Czołg

Przedmiot pożądania. Jedyny środek zapobiegawczo-wychowawczy wobec tutejszych sposobów poruszania się po ulicach (patrz Ulice, Głupota, Pick-up).

Głupota

Miejscowy sposób prowadzenia samochodu.

Głowa

Przydatna część ciała, którą jednakże łatwo tutaj stracić. Istnieje wiele sposobów tracenia głowy. Najczęstszy, choć przeważnie tylko dla obcokrajowców, to tracenie głowy podczas jazdy samochodem. Inny rodzaj może wystąpić w trakcie prowadzenia negocjacji lub na innych szczeblach życia zawodowego. Wybrańcy doświadczają ostatecznego sposobu tracenia głowy – pod toporem kata. Widowiska dostępne są dla wglądu publicznego, w specjalnie wyznaczonych miejscach. Zasadniczą przyczyną tracenia głowy jest dystrybucja narkotyków, lecz niewykluczone, że nie trzeba posuwać się aż tak daleko, by stać się głównym bohaterem spektaklu.

Jumbo-jet

Podstawowy środek krajowej komunikacji lotniczej.

Ludzie

Osobnicy płci męskiej – inna niespotykana. Bardzo przyjacielscy, kontaktowi i uczynni.

Kobiety

Pustosłowie. Gatunek niespotykany w przyrodzie. Sadząc z przeciętnej liczby dzieci w rodzinie: 8 – istnieją, ale teza ta jest niemożliwa do zweryfikowania przez przeciętnego obcokrajowca. Czasem terminem tym określane są Czarne Prześcieradła (patrz Prześcieradła Czarne).

Modlitwa

Przerwa w życiu publicznym na 30 minut. Praktykowana pięć razy dziennie od wschodu do zachodu słońca. Dokładne terminy rozpoczęcia i zakończenia modlitwy obwieszczane w gazetach i telewizji zmieniają się wraz ze zmianą długości dnia. Początek kolejnej modlitwy obwieszczany jest przez śpiewozawodzenie z pobliskiego meczetu (meczet zawsze jest w pobliżu). Modlitwa podczas godzin pracy oznacza wstrzymanie pracy (bardzo korzystna o 11.37 z powodu przejścia w okres lunchu). Modlitwa podczas zakupów oznacza wyproszenie klientów i zamknięcie wszystkich sklepów. W supermarketach i innych miejscach publicznych modlitwa celebrowana jest w specjalnych salkach modlitewnych – osobnych dla ludzi (patrz Ludzie) i Czarnych Prześcieradeł (patrz Prześcieradła Czarne).

Pick-up

Najbardziej popularny rodzaj samochodu (następne w kolejce to Cadillac i Chevrolet). Narzędzie Głupoty (patrz Głupota, Ulice, Czołg). Rozsądek nakazuje trzymać się od nich z daleka. Niestety, występują w przyrodzie w zbyt dużych ilościach, by dało się je ignorować. Zachowania pick-upa nie da się przewidzieć, choć można zaobserwować powtarzające się wzorce. Stojąc na skrzyżowaniu na skrajnym prawym pasie, będzie skręcał w lewo. Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie obejrzy się w lewo i nie zredukuje prędkości. Gdy jedzie równoległym pasem i zechce zmienić go na twój – zrobi to niezależnie od twojej woli. Po zmroku porusza się często bez świateł, czasem z jednym, w najlepszym przypadku – na postojowych. Przeciętna prędkość pojazdu: 150 km/godz.

Pieniądze

Podstawowy cel pobytu w Królestwie rzesz cudzoziemców z całego świata. Wobec braku wykwalifikowanych lub w ogóle niewykwalifikowanych specjalistów lokalnych, państwo chętnie daje zarobić pracownikom kontraktowym. Zwyczaj ten zdaje się tak mocno zakorzeniony i uzasadniony społecznie, że często ostatnio powtarzany termin ”saudyzacja” nie powinien grozić przykręceniem kurka dla strumienia pielgrzymów zdążających tu z całego świata i to wcale nie tych, co muszą do Mekki i Mediny. Miejscową walutą jest riyal (SAR) o stałym kursie wobec dolara: 1 USD = 3.75 SAR, co czyni ten kraj niezmiernie atrakcyjnym dla Polaków, przynajmniej dopóki nasza inflacja nie spowoduje rozjechania się przelicznika. Ceny żywności – do dwóch razy wyższe niż w Polsce. Ceny pozostałych produktów – ogólnoświatowe, czyli niższe niż w Polsce. Cena benzyny… – to osobny rozdział (patrz Ropa).

Przekleństwa

Wentyl bezpieczeństwa zapewniający bezpieczną egzystencje i harmonijne współżycie. Nieużywanie może doprowadzić do uszczerbków na ciele (swoim i innych) oraz nieuleczalnych urazów psychicznych. Zalecane jest regularne stosowanie na różnych poziomach gradacji. Z powodu nieustającego zapotrzebowania i priorytetowego znaczenia wszelkie nowe propozycje mile widziane. Kolega ze Stanów nie używał do momentu, gdy podczas jazdy samochodem z prędkością 120 km/godz. został najpierw „wytrąbiony”, a następnie podepchnięty parę razy przez jadącego z tyłu Jeepa Cherokee.

Pogoda

Temperatura przeciętnie o 20°C wyższa od tej w kraju rodzimym. Co oczywiście nie znaczy, że jak u nas mrozi do -30°C, to tutaj jest -10°C. Takiej katastrofy pewnie by tu nikt nie przeżył, bowiem klimatyzacja, to owszem jest tu wszędzie, za to centralne ogrzewanie raczej należy do rzadkości. Tak wiec w ciągu roku temperatura waha się od +50°C latem do +15°C w zimowe ”przymrozki”. W takich warunkach ciężko mówić o porach roku, przynajmniej o czterech. Jak dotychczas zaobserwowałem dwie: nieprzyjemnie upalna i przyjemnie ciepła. Pozostałe składniki pogody zależą od miejsca. W rzuconej na środek pustyni stolicy pierwsze podmuchy wiatru i delikatne zachmurzenie pojawiają się dopiero późno w październiku. Zachmurzenie jeśli jest, to naprawdę bardzo delikatne i nie wpływa na statystykę dni słonecznych w ciągu roku: 365. Ponoć czasem padają tu przelotne deszcze, ale jak na razie muszę przyjąć to za bezzasadną plotkę, tudzież wyraz tęsknoty Anglika, który mi to powiedział, za mglisto-dżdżystą aurą Albionu. Nieco inny klimat panuje w Dammamie i Dzeddzie, które z racji nadmorskiego położenia doświadczają większej ilości atrakcji pogodowych. Latem oba miasta staja się trudne do wytrzymania zwłaszcza dla okularników z racji 100% wilgotności. Pechowcy cierpią na notoryczne zamglenia wzroku, choć bynajmniej nie w wyniku spożycia tego, co zabronione (patrz Alkohol).

Prześcieradła Białe

Tradycyjny i powszechnie noszony ubiór ludzi, tzn. mężczyzn. Prosta forma kryje w sobie wiele możliwości aranżacji, np. w projekcie kołnierzyka czy szyku guzików. Doskonały sposób na maskowanie męskiej otyłości „okołotrzydziestkowej”. Późniejsza otyłość jest tu jednakże już niemożliwa do zamaskowania. Jeśli materiał jest zbyt cienki – prześwituje, czego skutkiem jest mimowolny ”rentgen” slipów noszącego. Do kompletu – chusta biała w czerwone kropki zawijana na głowie na 101 sposobów.

Prześcieradła Czarne

Bezkształtne, nieczłekopodobne stwory, przemykające wieczorami po ulicach i gromadzące się w luksusowych sklepach z odzieżą dla kobiet (patrz Kobiety). Skojarzenia ze śmiercią nieuchronne, skutkiem czego budzą we mnie strach, smutek i zadumę nad życiem w stylu ”memento mori”. Widok autobusu wypełnionego takimi stworami może popsuć dobry humor wynikający np. z udanego dojazdu do pracy. W czarnej płachcie od stop do głowy jedynym ustępstwem wobec otaczającego świata jest wąska szpara na wysokości oczu.

Pustynia

Jeśli przyjąć, że miasta położone na pustyni nie są pustynią, to jest to wszystko poza nimi. Jeszcze do niedawna miejsce koczowniczych wędrówek licznych plemion składających się na zjednoczony 70 lat temu naród. Obecnie plemiona urządzają koczownicze wędrówki miejskimi autostradami, a pustynia świeci pustką i niemiłosiernym żarem z nieba. Południowo-wschodnią cześć państwa, tzw. Empty Quarter czyli Pusty Kwartał jest w istocie największą na świecie pustynią piaszczystą, co stawia Królestwo na pierwszym miejscu nie tylko w ilości zasobów ropy naftowej.

Ropa

Zwykło się nazywać ropę naftową jednym z bogactw naturalnych, ale dopiero w przypadku Arabii Saudyjskiej (i paru mniejszych krajów w regionie) określenie to nabiera dosłownego znaczenia. Posiadanie wielkich zasobów tego deficytowego już paliwa, państwo, a w zasadzie monarchia panująca, ma zagwarantowane źródło utrzymania jeszcze przez długie lata. Utrzymania, naturalnie, iście luksusowego. Szczęśliwie dla całego narodu, ropy jest tyle, że starcza na zapewnienie dostatniego życia wszystkim mieszkańcom, plus danie okazji do zarobku milionom cudzoziemców (patrz Pieniądze, TCN). Niestety, cena benzyny (czysta, ołowiowa, wysokooktanowa) na poziomie 95 groszy polskich za litr (po ostatniej podwyżce z 55 groszy), zachęca każdego do kupna samochodu, co skutkuje korkami i innymi objawami masowej głupoty (patrz Głupota, Czołg, Ulice, Pick-up). Na pytanie co stanie się z tym państwem, gdy ropy zabraknie – a przy obecnym światowym spożyciu nastąpi to najpóźniej za 30 lat – nie umiem odpowiedzieć.

TCN (Third Country Nations)

W wolnym tłumaczeniu – nacje trzeciorzędne. Miliony Filipińczyków, Pakistańczykow, Hindusów, Malajów, Afgańczyków i innych -czyków, stanowiące podstawę siły roboczej państwa. Wykorzystywani głównie do prac haniebnych w mniemaniu przeciętnego obywatela: sprzątania ulic, kopania rowów tudzież innych ciężkich prac fizycznych. W wyniku generalizacji dyskryminowani niezależnie od wykształcenia i pełnionych funkcji. Średni personel techniczny z TCN ulokowany jest w barakach na wzór wojskowy, podczas gdy równorzędni kwalifikacjami technicy z krajów zachodnich – w hotelu. Podobny podział panuje w stołówce: TCN – zbiorcze stoły bez obrusów, samoobsługa, pozostali – kelnerzy w ukłonach i „francja – elegancja”. Inne kryteria podziału nacji nie są mi znane. Sądząc po stosunku tubylców do mnie, lokuję się gdzieś między nacją drugo- a pierwszorzędną.

Turystyka

Podobnie jak alkohol (patrz Alkohol) i kobiety (patrz Kobiety) – pojęcie abstrakcyjne. Brak wiz turystycznych uniemożliwia napływ turystów z zewnątrz. Konieczność posiadania odpowiedniego zezwolenia przy przejazdach z miasta do miasta osłabia chęć zwiedzania kraju przez przebywających już tutaj. Jedyna prawnie usankcjonowana forma turystyki jest hadz, czyli coroczna pielgrzymka milionów wyznawców islamu z całego świata do świętych, niedostępnych dla niewiernych miast: Mekki i Mediny.

Ulice

Szerokie pasy asfaltu przecinające się często bezkolizyjnie w przeciwieństwie do podążających nimi samochodów. Miejsce ulubionej rozrywki obywateli miast i wsi w stylu ”co mi zrobisz jak mnie złapiesz?” lub “a kuku!”. Niezależnie od walorów rozrywkowych – poligon doświadczalny dla producentów samochodów (specjalizacja: crash-testy) oraz siedlisko Głupoty (patrz Głupota).

Wiza

Rodzaj nagrody w loterii organizowanej przez placówki dyplomatyczne Królestwa (najbliższe Polski: w Wiedniu i Bonn). Wydawana wyłącznie po otrzymaniu prośby od sponsora, czyli firmy zatrudniającej oraz zgody odpowiedniego ministerstwa i izby handlowej. Z racji bliżej niewiadomych czekałem na moją całe 2 miesiące. Spośród szeregu dokumentów, które miałem mieć ze sobą (kopia kontraktu, zaświadczenie lekarskie, międzynarodowe prawo jazdy, kopia dyplomu uczelni itp.) zostałem poproszony o przedstawienie jedynie dwóch: metryki urodzenia i… świadectwa wiary. Wobec powyższego wszelkie znajomości w kręgach duchownych zalecane. Wiza turystyczna nie istnieje (patrz Turystyka). Królestwu turystyka nie jest potrzebna, a masowy napływ niepracujących niewiernych mógłby jedynie zaszkodzić.


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u