Filipiny
Anna, Paweł Manczyk
TERMIN WYJAZDU: 03.08.2012 – 26.08.2012
KOSZT CAŁKOWITY: ok. 12500zł/2 os.; na 1 os.: 6250zł
z czego:
3600 zł/os. bilety lotnicze
2565 zł/os. na miejscu
85 zł/os. ubezpieczenie
PRZELOT:
Aeroflot Warszawa – Moskwa – Hongkong – Moskwa – Warszawa: 2900zł/os.
Cebu Pacific – Hongkong – Manila: 784 HKD – ok. 353zł/os.
Cebu Pacific – Manila – Tagbilaran: 2015 PHP – ok. 160zł/os.
Cebu Pacific – Cebu – Hongkong: 2375 PHP – ok. 190zł/os.
WIZY:
Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 21 dni – wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju(!!!). Opłata lotniskowa przy wylocie z Maniali wynosi 750 PHP, z Cebu – 550 PHP.
AMBASADA:
Na Filipinach nie ma ambasady RP. Wszystkimi sprawami zajmuje się ambasada polska w Malezji w Kuala Lumpur.
CZAS:
Na terenie Filipin czas w stosunku do czasu polskiego to +6 godzin latem i +7 godzin zimą.
WALUTA:
Waluta to PESO (PHP). W lipcu 2012 przelicznik wynosił 1$ – ok. 41,5 PHP (10 peso warte było jakieś 0,8 zł)
Wymieniać pieniądze można w kantorach lub bankach w większych miejscowościach. Wielu miejscach jest możliwość opłaty kartą. Jadąc na mniejsze wyspy należy zaopatrzyć się w większy zapas filipińskiej gotówki.
POGODA:
Klimat Filipin zalicza się do strefy klimatów równikowych o wybitnych cechach klimatu monsunowego. Pogoda na Filipinach jest gorąca i wilgotna, gdzie do głównych cech należy cykliczność zmian kierunku wiatrów i intensywności deszczy, co jest związane z monsunami.
Temperatura powietrza wykazuje się niewielkimi wahaniami w ciągu roku i jej średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 27-28°C. Jednakże tuż przed nastaniem wilgotnej pory monsunowej temperatury osiągają w dzień 35-37°C. Temperatura w wyższych partiach gór jest niższa, ale jej średnia wartość nie spada poniżej 15°C. Odczuwalne wartości termiczne na Filipinach potęguje wysoka wilgotność, która przez cały rok wynosi 80% i więcej, a w czasie monsunu sięga nawet 100%.
Filipiny jako kraj leżący w strefie równikowej cechuje się obfitością deszczy. Średnia roczna suma opadów wynosi około 2000 mm. Minimum to 1000 mm występuje na terenach osłoniętych przez góry, czyli na obszarach zawietrznych, niepodlegających bezpośredniemu wpływowi wiatrów monsunowych. Najbardziej wilgotne tereny otrzymują 3500 mm deszczu, a nawet więcej. Maksima opadowe na Filipinach przypadają na okres od maja do października. Najbardziej sucho jest w okresie wczesnej wiosny, tuż przed nastaniem monsunu letniego. Oczywiście w większości kraju okres ten nie jest pozbawiony opadów. Na Filipinach nie ma pory suchej, choć regiony zawietrzne, cechują się bardzo słabymi opadami tuż przed nastaniem monsunu letniego.
Do częstych zjawisk należą burze, a także cyklony tropikalne. Obszar zachodniego Pacyfiku, a – co za tym idzie – wschodnich Filipin, jest regionem częstego występowania tych wiatrów. Tajfuny, bo tak są nazywany w Azji, powstają w zachodniej części oceanu, a następnie wędrują nad wschodnie wybrzeża kraju.
Podczas naszego pobytu w okolicy Filipin przetoczyło się kilka tajfunów (Kai-tak, Tembin, Bolaven) powodując powodzie w Manili i duze straty. Na dodatek wiele miejsc okazało się niedostępnych, bo mosty zostały zerwane. Był klopot z transportem. Spotkalismy sporo obcokrajowców, którzy próbowali wydostać się z odciętych miejsc. Czasami też szalejący gdzies daleko tajfun powoduje spore fale na morzu i mimo całkiem ładnej bezdeszczowej pogody może okazać się że statek na którąś z wysp zostanie odwołany. Najlepiej wybierać duże statki, bo te mimo fali mogą popłynąć. Warto sprawdzać sytuacje tajfunową na stronie: http://www.typhoon2000.ph/
PRZEWODNIKI:
Na Filipinach korzystaliśmy z przewodnika Lonely Planet w wersji anglojęzycznej. Wiele opisów na naszych stronach: www.anna.manczyk.net i www.nusatenggara.blox.pl
TRANSPORT:
Hongkong i Makau:
Na początku warto już na lotnisku zaopatrzyć się w kartę OCTOPUS, która działa jak karta zbliżeniowa. Można ją używać m.in. w środkach transportu (są drobne zniżki płacąc tą kartą) i sklepach. Można ją doładowywać gotówką w specjalnych automatach.
W Hongkogu z lotniska najtaniej jest kupić bilet od razu w obie strony na autobus miejski A21 (55 HKD), który jedzie okolo 50 minut do Kowloon. Szybszym rozwiązaniemjest metro – jedzie 25 minut, ale koszt w jedną stronę to 90 HKD.
W mieście spokojnie można korzystać z transportu miejskiego – autobusy, tramwaje, metro. Ceny nie są wysokie. Wyższe, gdy linia metra prowadzi pod morzem. Jak ma się czas taniej jest skorzystać z licznych połączeń promowych.
Łatwo jest poruszać się między Hongkongiem, Kowloon i Lantau. Pomiędzy tymi dwoma ostatnimi jest komunikacja autobusowa oraz kolejowa (metro). Świetna sprawa jak się chce na chwilę opuścić zgiełk miasta i udać do spokojniejszej części Hongkongu.
Do Macau kursują co pół godziny, godzinę (w zależoności od pory dnia) statki Turbojet. Niestety nie jest to tania opcja, ale warto popłynąć do Macau. Trzeba jednak pamiętać, aby przyjść na statek sporo wcześniej, gdyż przechodzi się tu odprawę paszportową. Zwłaszcza w okresie weekendów, kiedy z Hongkongu do Macau chce płynąć dużo miejscowych turystów, robią się wtedy znaczące kolejki. Bilet powrotny nie ma ustalonej godziny. Moża wrócić o której się chce. Jednak w godzinach wieczornych jest bardzo duża kolejka powracających osób, może nam przyjść czekać w niej sporo czasu. W Macau można korzystać z autobusów miejskich. Wprawdzie Macau ma swoją walutę, ale stosowana w obiegu jets waluta Hongkongu.
Filipiny:
Na Filipinach korzystaliśmy na długich trasach z transportu autobusowego. Z Manili jadą nocne autobusy do Banaue Ohayami Trans w dzielnicy Sampaloc. Transport autobusowy na dlugich trasach jest naprawdę dobrze zroganizowany. Autobusy często są klimatyzowane, miejsca numerowane. Połączeń między dużymi miastami wyspy Luzon jest bardzo dużo. Właściwie co 30 minut, lub co godzinę, jedzie autobus w oczekiwanym kierunku. Po drodze ma 2-3 przystanki na specjalnych punktach, gdzie można zjeść obiad.
Na północy Luzonu firmy Rising Sun zapewniają transport na trasie Bontoc – Baguio, natomiast autobusy Victory Liner jeżdżą z Manili do wszystkich większych miast Luzonu.
Na wyspie Negros korzystaliśmy z firmy Ceres Bus Liner, której żółte autobusy jeżdżą po calej wyspie, a także wjeżdżają na promy, aby dojechać na wyspę Cebu.
Bielety kupuje się głównie u konduktorów w autobusach, albo w przypadku dużego dworca autobusowego – w kasie biletowej.
Autobusy jadą dość sprawnie, za wyjątkiem kiedy musą przedzierać się przez zakorokowaną Metro Manilę. Wtedy niestety czas przejazdu wyduża się. Dodatkowo trzeba pamiętać, że trasa Bontoc – Baguio (około 140km) to trasa przez góry (najwyżej położony punkt tej drogi to 2255m npm) zajmuje co najmniej 6 godzin.
Ciekawą odmianą transportu autobusowego są jeepneye. Najbardziej popularny środek komunikacji publicznej na Filipinach oraz symbol filipińskiej kultury. Jest to rodzaj samochodu terenowego z wieloma dekoracjami i jaskrawymi kolorami. Historycznie Jeepneye powstawały z przerobionych amerykańskich terenówek wojskowych pozostawionych na Filipinach po II wojnie światowej. Koszt przejazdu takim środkiem transportu jest niewielki (tabelka z cenami transportu). Nigdy nie zarzyło nam się aby nas oszukano. Obcokarajowcy również płacili tyle samo co miejscowi. Nie trzeba było się targować. Jedyny problem, to trzeba poczekać, aż cały jeepney się zapełni aby mógl odjechać. W miejscach, gdzie istenieje spory ruch miejscowych nie ma z tym problemu. Gorzej w obszarach górskich na północy Luzonu. W Banaue zdarzyło nam się, że nie było chętnych na wyjazd i kierowca zrezygnował z podróży.
Z racji tego, że Filipiny są wyspiarskie często korzysta się z połączeń statkami. Płyneliśmy 3 razy. Z Tagbilaran (Bohol) na wyspę Siquijor do Lareny linią Lite Shipping. Oferuje duże statki, które mimo sporej fali spowodowanej tajfunem wypływają planowo. Rejs trwa 4 godziny, mimo że wszyscy mówią że trwa 2. Najlepiej zakupić sobie na ten czas bilet na łożko na zbiorowym pokładzie, bo klasa ekonomiczna jest dokładnie 50 PHP tańsza, a są to niewygodne krzesełka wzdłuż burty statku. Jedyny problem to taki, że statki Lite Shipping odchodzą na tylko Siquijor w poniedziałki, środy i soboty. Jest jeszcze linia szybka Ocean Jet która odpływa codziennie – ale za kwotę cztery razy droższą niż Lite Shipping. Niestety w czasie większej fali rejsy są odwoływane.
Z Siquijor jest połączenie z Dumagete na wyspie Negros. Statki pływają kilka razy dziennie, czas płynięcia – 1 godzina. Z wyspy Negros są połączenia z Cebu City na Cebu. My korzystalismy z połączenia autobus/statek – Bacolod – Cebu City. W czasie jazdy autobus dojeżdża do San Juan, gdzie pasażerowie kupują bilet, potem wjezdża się na statek. Płynie się około 2 godzin, w Toledo kontynuuje się podróż autobusem do Cebu City.
W każdym porcie płaci się opłatę portową. Jest to opłata niewielka.
Na większe odległości najlepsze są loty samolotem. Nie są to połączenia drogie, a wręcz ceny są nawet niższe na 2 dni pzred wylotem. Korzystaliśmy z połączenia linią Cebu Pacific na trasię Hongkong – Manila, Manila – Tagbilaran (Bohol) i Cebu – Hongkong. Za każdym razem wszystko punktualnie. Na pokładzie ciekawostka, bo obsługa samolotu przeprowadza konkursy dla pasażerów.
Na wyspie Siqujor fantstycznym sposobem na poznanie wyspy jest wypożyczenie skutera. Cena za dzień to 250 – 300 PHP plus paliwo. Prawa jazdy na skutery nie mieliśmy, na szczęście nikt o nie nie pytał. Wrażenia z objazdu wyspy niezapomniane.
Tricykle osobliwe pojazdy będace połaczeniem motoru i blaszanej budki, zdecydowanie na krótkie „podwózkowe” trasy.
Ceny przejazdów Hongkong, Macau i Filipiny
Trasa |
Środek transportu |
Cena za 1 os HKD, (1 HKD – około 0,45zł) |
Lotnisko w Hongkongu – centrum Kowloon bilet również powrotny – około 50 min jazdy (nocą jedzie prawie 1,5 godziny, bo obejżdża zakamarki lotniska)
|
Autobus 21A lub nocny N21A |
55 (jak w jedną stronę to 33, nocny zważywszy na niewygody – czas przejazdu – 23) |
spod Peak Tower na przystań |
Autobus |
4,2 |
Kowloon – Hongkong (wyspa) |
Prom |
2,5 (w weekendy 3,4) |
Po wyspie Hongkong |
Piętrowy tramwaj |
2,3 |
Victoria Peak |
Funicular |
28 w górę i 12 w dół |
Kowloon – Macau (w obie strony) |
Statek – Turbojet |
350 (w dni robocze trochę taniej) |
Macau |
Autobus |
3,2 |
Po Hongkongu |
Metro/autobus |
średnio 4 do 6 (tanie jak trasa nie jest pod morzem) |
Tsim Tsa Tsui (Kowloon) – Tung Chung (Lantau) |
Metro |
15,9 |
Tung Chung – Tai O |
Autobus |
11,8 |
Po Tao O |
Łódka |
20 |
Tung Chung – wyspa Hongkong |
Metro |
19,8 |
Wyspa Hongkong – Tsim Tsa Tsui (Kowloon) – 1 przystanek |
Metro |
8,6 (wysoka cena bo metro pod morzem) |
Trasa |
Środek transportu |
Cena za 1 os PHP (10 PHP – około 0,8 zł) |
Lotnisko – Manila (Sampaloc) |
Taxi |
180 (za taksówkę) |
Sampaloc – centrum Intramurros |
Taxi |
100 (za taksówkę) |
Centrum – Sampaloc |
Jeepney |
10 |
Manila – Banaue (9h) |
Autobus |
450 |
Banaue – Bontoc (2h) |
Autobus |
120 |
Bontoc – Sagada (45min) |
Jeepney |
45 |
Bontoc – Malingok (30min) |
Jeepney |
20 |
Bontoc – Baguio (140km – 6h) |
Autobus |
212 |
Pomiędzy dworcami autobusowymi w Baguio |
Taxi |
61 (za taksówkę) |
Baguio – Manila (7,5h) |
Autobus |
450 |
Dworzec w Manili (Pasay) pod Townhouse Guesthouse |
Taxi |
150 (za taksówkę) |
Townhouse – lotnisko – terminal 3 |
Taxi |
90 (za taksówkę) |
Manila – Tagbilaran (Bohol) |
Samolot Cebu Pacific (uwaga: mimo że jest to lot krajowy odlatuje z terminala międzynarodowego) |
2015 (ok 160zł) +200 opłata wylotowa |
Lotnisko – postój jeepneyów |
Tricykl |
20 za 2 os. |
Tagbilaran – Loboc (1h) |
Jeepney |
30 |
Loboc – Nuts Huts |
Łódka * |
150 |
Objazd Boholu |
Samochód z kierowcą |
2200 na 5 osób |
Nuts Huts – centrum Loboc- jeepneye |
Łódka |
170 |
Loboc – Tagbilaran |
Jeepney |
27 |
Centrum Tagbilaran – port |
Tricykl |
20 za 2 os. |
Tagbilaran – Siqijor (4h) |
Statek Ocean Jet lub Liteshipping |
800 (Ocean Jet) 200 ekononiczna, 250 łóżko (Lite Shipping) + 11,25 opłata portowa |
Tagbilaran – Baclayon |
Jeepney |
8 |
Larena – Siqijor |
Tricykl |
25 |
Siqijor – San Juan |
Tricykl |
100 za 2 os. |
San Juan – Siqijor port |
Tricykl |
150 za 2 os. |
Siqijor – Dumagete |
Statek |
120 +14 opłata portowa |
Port w Dumagete – centrum |
Tricykl |
40 za 2 os. |
Dumagete – dworzec autobusowy |
Tricykl |
40 za 2 os. |
Dumagete – Bacolod |
Autobus |
258 |
Terminal Południowy w Bacolod – hotelik Penssion Bacolod |
Tricyl |
50 za 2 os. |
Dojazd na Dworzec Północny |
Jeepney |
10 |
Dojazd z dworca do The Ruins |
Tricykl |
50 za 2 os. |
Dworzec północny – Silay |
Jeepney |
13 |
Dworzec Północny Bacolod – Cebu City ze statkiem |
Autobus statek |
320 190 + 20 opłata portowa |
Cebu City dworzec – Downtown |
Taxi |
55 |
Downtown Cebu City – lotnisko |
Taxi |
220 +opłata wylotowa z Cebu 550 |
|
|
|
* – super opcja z łódką, bo się dopływa od razu pod domki Nuts Huts, tyle że trzeba pomknąć około 119 stopni do góry do recepcji. Kiedy wybierzemy opcję dojazdu drogą, czeka nas 15 minutowe przejść wertepami, potem 152 stopnie w dół do recepcji i jeszcze 119 do domków.
ELEKTRYCZNOŚĆ:
220V/60Hz, wtyczki amerykańskie.
BEZPIECZEŃSTWO:
Filipiny to kraj zdecydowanie bezpieczny. Podczas calego naszego pobytu jedyne niebezpieczeństwo groziło nam ze strony tajfunów, ewentualne powodzie i pokrzyżowane plany. Wiele krajów przestrzega przed podróżą na wyspę Mindanao i okoliczne wysepki, jako, że dochodziło tam do porwań turstów. Tereny w których byliśmy w opinii międzynarodowej uchodzą za bezpieczne.
UBEZPIECZENIA:
Standardowy pakiet ubezpieczeniowy Warta Travel.
TELEFONY:
Bez problemu można korzystać z telefonii komórkowej. Najlepiej zakupić sobie tutejsza kartę.
INTERNET:
Internet znajduje się w większości guesthousów (gorzej na wyspie Siqijor), czasem jest tez wi-fi.
WYŻYWIENIE:
Hongkong:
Kurs walut z sierpnia 2012: 1$ = 7, 6 HKD (1 HKD– 0,45zł)
Filipiny:
Kurs walut z sierpnia 2012: 1$ = 41,5 PHP (10 PHP – 0,8zł)
NAPOJE:
Hongkong:
-
napój 0,5 litra z automatu – 7,5 – 8,5
-
napój 0,5 litra w sklepach z kosmetykami (drogerie siecie Bonjour) – 4-6
-
woda 0,7l – 3
-
coca cola w McDonaldzie – 5
-
sok z mango – 20
-
zielona herbata 1l – 9,9
-
piwo – od 7
-
duża kawa na lotnisku – 12
Filipiny:
-
kawa na lotnisku w Manili – 50
-
kawa z ekspresu w sklepiku – 5 – 10
-
cappucino – 40
-
cafe late (mrożona) – 50
-
woda 1l – 15
-
coca cola szklana butelka – 15
-
coca cola 1,5l – 45
-
małe piwo – 35 – 45
-
piwo w Nuts Huts – 50
-
cuba libre w Nuts Huts – 60
-
rum 0,25 – 25
-
brandy – ok. 50
-
świeży sok z mango – 30
-
ice tea 1l – 25
-
sok z mango 0,7l – 45
-
halohalo – od 20
-
soki naturlane w sklepie EKO w bacolod – 25
DANIA I OBIADY
Ku naszej radości na tegorocznym wyjeździe nie było ostrych potraw. Można było próbować loklanych przysmaków do woli. Filipiny nie mają wiele bardzo typowych potraw narodowych. Jednak „garnkowe” jedzenie uliczne jest fantastyczne. Za porcję malego dania płaciło się okoł 10 PHP, stąd można było probować różne rzeczy jednocześnie.
Hongkong:
-
obiad na wyspie Hongkong – 2 zupy: wołowa oraz kulkami mięsnymi plus coca cola – 66 HKD
-
zestaw w McDonaldzie – hamburger, frytki, napój – 30
-
mieszanka ryżu, warzyw, jajek w rozgrzanej kamionkowej misie oraz napój – ok. 50
Filipiny:
-
Manila – Chowking (popularna sieć chińskich restauracji na Filipinach) – zestawy dań z coca-colą – 30 – 50
-
Banaue – People’s GH – śniadanie filipińskie (ryż, smażony plaster kiełbasy, omlet, kawa) – 100
-
Banaue – rest. Sanafe – danie z wołowoiny, ryż, sałatka z zielonych traw – 150; lub danie kurczak curry z ryżem – 150
-
Sagada – Kimchi Restaurant – herbata górska 15, danie kurczak curry lub kurczak adobo (w sosie sojowym) po 120, talerz gotowanych warzyw – 100
-
Sagada – George GH – śniadanie: naleśniki z bananem 2 sztuki -55, omlet – 55, 3 tosty – 15, herbata – 15
-
Sagada – Kimchi Restaurant – koreański pancit (miks warzyw, mięsa z makaronem ryżowym) dla 2 osób – 300
-
Bontoc – Churya Hotel – Churya beef (wołowina w sosie chili-czosnek) z ryżem – 100, Lechon Kawali (smażony chrupiący boczek) z warzywami – 95, piwo-35, zupa grzybowa (z paczki) – 65
-
Manila – Townhouse GH – śniadanie: omlet -50, 3 duze tosty – 20, herbata-20
-
Loboc – Nuts Huts – zupa mami papi (filipińska zupa z makaronem i jajem) – 70, zupa sotanghon (zupa z wołowiną, makaron i imbir) – 80; makaron z wieprzowiną/wołowiną – 70; drinki – 90
-
Loboc – Nuts Huts – śniadanie: omlet wegetariański z bułką (pieką na miejscu) – 80, dodatkowa bułka – 20, herbata/kawa – 30
-
Jollibee (lokalny McDonald): zestaw hamburger, frytki, cola – 136, zestaw: zupa z makaronem, ryż z wieprzowiną, ice tea – 99, spaghetti z colą – 49, ryż z wierzowiną i warzywami – 49
-
Tagbilaran – makaron z warzywami, zielona warzywka, bambus w sosie, 2 porcje ryżu, zupa z mięsem, napoje – 100
-
Larena (Siqijor) – śniadanie z garnków: makaron, ryż, jajko, zupa ala gulas, fasolka, 2 napoje – 98
-
San Juan – garkuchnia przy drodze: 2 smazone piersi kurczaka, ryż, zupa wieprzowa, biała fasola w sosie, 2 napoje – 139
-
San Juan (restauracja Czar) – mango shake-50, kanapki, 40-60, piwo 0,5l -40, 6 malych piw w wiaderku – 130
-
San Juan (JJ backpackers) – 2 naleśniki, omlet, tosty, 2 herbaty – 320
-
Siqijor (Samyz Pizza bar) – wołowiona z ryzem 75, zupy -38,
-
Dumagete (na walce kogutów w hali Calindangan) – potrawka ryż z wieprzowiną – 60
-
Bacolod (restauracja Pala-Pala przy bazarze) – kupuje się wsyztsko samemu na targu np. 2 kawałki ryb – 160, warzywa -30, za przyrządzenie tego plus ryż i napoje 175
-
Bacolod (Penssion Bacolod): herbata, plaster sązonej kiełbasy, jajko sadzone, tosty – 65
-
Bacolod (Chowking) – ryż z kiełbaskami -59
-
obiad z garnków: ryż, makaron z warzywami, 2x duszone baklażany, zupa z kurczaka, napoje – 140
-
Cebu City (Teo-Fel GH) śniadanie- herbata, 2tosty, jajo, 2 kiełbaski – 60
-
Cebu City – ryba z budki robiona na grillu z ryzem – 65
PRZEGRYZKI, czyli coś na szybko z budki:
Hongkong:
-
lody w McDonaldzie 3
-
hamburger McChicken – 8
-
ciasteczka portugalskie w Macau – 5-7
-
kanapki (2 sztuki) w sieci sklepów 7/11 – ok. 11
-
ciastka ala pączek w Tai O – 6
-
indyjska samosa – 5
-
muffinka na lotnisku – 16
Filipiny:
-
lody w McDonaldzie – 17 – 25
-
lody w Jollibee z polewą – 15
-
słodkie bułeczki – 15
-
ciasteczka w licznych cukierniach – od 3-7 za sztukę
-
zupki chińskie w sklepie – 15-45
-
baton snickers,mars – 45
-
hot dog w „7/11” – 22
-
kawałek pizzy – 60
-
„pampuszek” w środku z wołowiną – 35
-
ciastka ala pączek z nadzieniem truskawkowym/mango w Mister Donut – 12
-
chipsy bananowe – 25
-
paczka wafelków – 33
-
creaspy chicken – chrupiący kurczak ze stoiska pod „chmurką” – 10 – 12
-
warzywny pierożek – 15
-
grilowane mięso na patyczkach – 5
-
siomai z mięsem – 15
-
ciasteczka silvanas: maslane – 13, czekoladowe – 20
-
bułka z kiełbaską – 15
-
springrollsy 1 szt – 5
-
ciasteczko w Jollibee – 24
OWOCE:
-
santol (owoc słodki, kwaśny, gorzki !!!)- 8 za sztukę
-
mango 1kg od 25 do 90
-
banany 1kg – 40
-
papaja 1kg – 35
-
limonki 1kg – 40
-
pomarańcze 1kg – 40-50
-
dragon fruit – 56
CENY NOCLEGÓW:
Miasto |
Hotel |
Cena za pokój 2 osobowy |
Hongkong |
Capital Guesthouse – 13 piętro Chung King Mansion tel. 2366 3455 kom. 93365358 13/F Block A6&7, Nathan Road (tv, wi-fi, aircon, łazienka) |
250 HKD |
Banaue |
People’s Lodge (centrum) tel. 63 74 3864014 lub 63 9195325605 (internet w głównym halu, łazienka) |
500 PHP |
Sagada |
George GH (ok. 300m od centrum w dół miejscowości) tel. 09185480406 (tv, łazienka, wi-fi na parterze) |
500 PHP |
Bontoc |
Churya-a Hotel (centrum) tel. 0906-4300-853 |
500 PHP |
Manila |
Townhouse (niedaleko lotniska) 31 Bayview Drive, Paranaque City, Manila tel. 854 3826 http://joanphils.0catch.com/townhouse.htm (wiatrak, bez łazienki) |
500 PHP |
Loboc |
Nuts Huts – bungalowy tel. (63) 0920 846 1559 |
800 PHP |
Tagbilaran |
East Coast Tourist Inn Miguel Parras Street tel. 63-38 501-5598 (tv, ciepła woda, aircon) |
650 PHP |
Larena |
SouthTown Room & Board tel. 63 9264337435 (ciepła woda, wi-fi) |
600 PHP |
San Juan |
Royal Cliff 094-916-265-44 lub 094-916-265-37 |
700 PHP |
Dumagete |
Vintage Inn E. Surban Street tel.(035)225-1076, 422-9106, 422-8822 (aircon, wi-fi, łazienka) |
600 PHP |
Bacolod |
Pension Bacolod No 27, 11th St., Lacson tel. 433-3377, 432-3231 (aircon, ciepła woda, wi-fi w restauracji) |
540 PHP |
Cebu |
Teo Fel Pension Oliver Perez Building, # 4Junguera Ext. Tel. 253 2482 http://teofelpension.cebuphils.com/ (wifi, aircon, łazienka) |
750 PHP |
CENY WSTĘPÓW/ WYCIECZEK
Miasto |
miejsce |
Cena w PHP |
Banaue |
|
200 transport + 600 przewodnik (za 2 osoby) |
Sagada |
|
500 przewodnik – trasa 2 godzinna 800 przewodnik – trasa 4 godzinna przez 2 jaskinie |
Bontoc |
|
1000 przewodnik Kinad* (za 2 osoby) plus 108 za zakup tony zapałek dla mieszkanców wiosek i cukierków dla dzieci w szkole
60
|
Carmen |
|
40 50 |
Corella |
|
50 |
Sewilla |
|
20 |
Loboc |
|
20 |
Baclayon |
|
bez opłaty 50 |
Cantabon |
|
20/os 2 przewodników 500 kaski – 90 |
Dumagete |
|
Dół – 70 górne rzędy – 50 |
Bacolod (okolica) |
|
60 |
Silay |
|
50 |
Cebu30 |
|
30 |
Hongkong |
|
125 HKD |
* Kinad – świetny przewodnik, kontakt: tel. 0929 384 1745; kinad139@yahoo.com
PAMIĄTKI:
-
t-shirt z Macau – 28 HKD
-
t-shirt w Sagadzie – 170 PHP
-
figurki 80 -100 PHP
-
maska drewniana – 250 PHP
-
t-shirt z wyrakiem – 160 PHP
-
breloczki z wyrakami 5 sztuk – 100 PHP
-
szkatułka – 195 PHP
-
figurka bawołka – 150 PHP
-
3 sztuki wisorków – 100 PHP
-
miska z kokosa – 600 PHP
INNE PRZYKŁADOWE CENY
-
Karta Octopus depozyt 50 HKD (z czego przy oddawaniu karty można odzyskać 41)
-
jadeitowa brasnoletka – 130 HKD
-
wachlarz chiński – 30 HKD
-
kubek Disneya – 90 HKD
-
wypożyczenie skutera – 300 PHP
-
1 litr paliwa – ok. 62 PHP
-
wejście na lokalny koncert na Siqijorze – 10
-
pranie 4 sztuk rzeczy – ok. 100
-
pocztówki 20 PHP
-
znaczki – 13 PHP
-
klej – 50 PHP
-
maść voltaren – 95 PHP
-
Internet 1h – 25 PHP
-
przyprawy – 6-15 PHP
-
jodyna – 28 PHP
-
spirytus do odkażania – 25 PHP
-
mydła papaya – 16 PHP
-
gra w minigolfa – 18 dołków przy The Ruins – 50 PHP/os.
-
okulary – 100 PHP
-
fryzjer – 50 PHP