PREZENTERZY OSOTT 2021
Krzysztof Batycki
Na co dzień twardo stąpający po ziemi lekarz, który każdą wolną chwilę wykorzystuje do bujania w obłokach. Podwójny zdobywca Morza Bałtyckiego: raz objechał je dookoła na rowerze, drugi raz przepłynął w poprzek kajakiem. Szczególnie upodobał sobie podróże w czasie, zwłaszcza do średniowiecznych zamków północnej Europy i innych miejsc związanych z wojnami Rzeczypospolitej o dominium Maris Baltici.
Maciej Bedrejczuk
Taternik, alpinista, wspinacz sportowy, ekiper. Członek Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. Pokonał w Gruzji w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau. Uczestnik eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum gdzie wytyczył dwie nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych. W 2018 roku brał udział w zimowe, narodowej j wyprawie K2.
Maciej Brożyna
Nauczyciel akademicki z Instytutu Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego realizujący wiele projektów podróżniczych związanych ze zdobywaniem najwyższych szczytów w wybranych krajach Świata, eksplorowaniem oraz odwiedzaniem i podróżowaniem do miejsc i krajów najmniej skażonych cywilizacją i nowoczesnym człowiekiem. Na co dzień ratownik trener, instruktorz zajmujący się badaniem budowy somatycznej i sprawności fizycznej człowieka na różnym etapie jego życia. Jest wiceprezesem Podkarpackiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej w Rzeszowie i jednym z organizatorów OSOTT.
Jarek Cupryś
Rzeszowianin, miłośnik podróży wszelakich z przesłaniem…nie ważne gdzie, ważne z kim.
Milena Dąbrowska
Wielbicielka wolności i nieprzetartych szlaków. Od stycznia 2017 r. rezydentka Terceiry – małej portugalskiej wyspy w archipelagu Azorów. Swoje życie na środku Atlantyku opisuje jako wieczną podróż wśród dziewiczej przyrody, błękitu oceanu i fascynującej kultury. Bliska jest jej idea zrównoważonej, odpowiedzialnej turystyki. W tym duchu opowiada o Azorach w sieci i na żywo oraz organizuje podróże z Polski na wyspy zaginionej Atlantydy.
Wojciech Dąbrowski
Gdańszczanin, inżynier telekomunikacji.
Od dzieciństwa marzył o dalekich podróżach i udało mu się te marzenia zrealizować. Był na Alasce, Grenlandii i Antarktydzie. Wspiął się na Kilimandżaro i Fudżijamę, dotarł na Górę Kościuszki i pod Mount Everest. Samotnie przejechał Afrykę oraz przemierzył w poprzek Amerykę Południową. Pływał po największych rzekach świata: Kongo, Amazonce, Nilu, Lenie i Jeniseju. Dotarł pod ukryty w wenezuelskiej dżungli najwyższy wodospad świata i do serca Sahary. Najbardziej zafascynował go Tybet i odległe wyspy Pacyfiku. Odbył trzynaście samotnych podróży dookoła świata – każda inną trasą. Odwiedził już w blisko 240 krajów i terytoriów zależnych na 7 kontynentach, w tym wszystkie uznane państwa świata, ale uważa że w świecie ma wciąż jeszcze wiele do zobaczenia. Twierdzi że każda nowa wyprawa to dla niego odkrywanie czegoś nowego, czegoś nieznanego i fascynującego – to nowa przygoda. Zazwyczaj wędruje samotnie. Lubi poznawać ludzi i ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Najbardziej podziwia przyrodę, której piękno – jak twierdzi – przechodzi często nasze najśmielsze oczekiwania. Zawsze podkreśla, że podróżując nigdy nie korzystał z pomocy sponsorów. Już w 1998 roku stworzył w sieci własną, niekomercyjną stronę internetową www.kontynenty.net na której umieszcza wciąż nowe relacje ze swoich podróży, informacje o krajach i porady dla tych, którzy jak on ruszają z plecakiem odkrywać świat.
Małgorzata i Marek Dominko
Obydwoje jesteśmy geografami z wykształcenia i zamiłowania. Podróżowanie to nasza pasja, którą kontynuujemy od ponad 50 lat. Już na studiach organizowaliśmy w ramach Koła Naukowego obozy i rajdy turystyczne w Polsce. Pierwsze wyprawy zagraniczne to była podróż lądem do Indii w 1972 r, którą odbyliśmy w trzy osoby i trwała ponad trzy miesiące. Drugą to była wyprawa w sześć osób samochodami marki Tarpan do krajów Maghrebu. Ten wyjazd trwał osiem miesięcy. Od tego czasu odwiedziliśmy łącznie ponad 120 państw i były to podróże niskobudżetowe, które sami organizujemy dla siebie i przyjaciół. Zorganizowaliśmy m.in. dwie międzynarodowe imprezy rowerowe. W wolnych chwilach w okresie pandemii pływamy kajakiem i jeździmy rowerami po Polsce. Udało się nam pojechać na rejs do Chorwacji, odwiedzić Republikę Zielonego Przylądka oraz odbyć bardzo ciekawą podróż na Wołyń, Polesie i Podole ukraińskie.
Nasze hobby to fotografia. Jesteśmy członkami Bemowskiego Klubu Fotograficznego jak i międzynarodowej organizacji SERVAS.
Anna Drajewicz
Żaneta i Jacek Govenlock
-ona projektantka – po warszawskiej Akademii Sztuka Pięknych, on – informatyk. Na co dzień zajmują się i projektowaniem i tworzeniem wystaw muzealnych. Podróżnikami i małżonkami są od niepamiętnych czasów. Starają się aby celem ich poznawczych i fotograficznych wypraw były kraje i miejsca trudno dostępne, ale fascynujące swoją odrębnością, zabytkami i przyrodą. Spieszą się odwiedzać miejsca gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła, ale niestety zaraz przybędzie. Podróżują często dla specjalnych momentów: na karnawały, święta, i pielgrzymki – wszystkie miejsca gdzie można spotkać świętujących, modlących lub bawiących się ludzi. Większość ich wyjazdów połączona jest z nurkowaniem, które jest ich wielką pasją.
Jerzy Grębosz
Pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Autor bestsellerowych książek z dziedziny programowania w języku C++. Twórca filmów popularnonaukowych nagradzanych na festiwalach a także autor i reżyser popularnonaukowych widowisk teatralnych. Prawdziwą jego pasją są spotkania z pierwotnymi mieszkańcami Afryki czy Oceanii. Jak sam podkreśla, najwspanialsze jest to, że udało mu się przeżyć przygodę z Robinsonem Crusoe. Spędził bardzo wiele miesięcy z Buszmenami z wysp Oceanii, gdzie udało mu się dotrzeć do ich serc. Nie waha się gdy trzeba się adaptować do lokalnych zwyczajów, jeść to co Buszmeni, czy ubierać się tak jak oni – choćby wymagało to chodzenia nago lub prawie nago. To bowiem pozwala mu się stać częścią ich społeczności. Kiedyś zaprzyjaźniony antropolog australijski powiedział mu: „jeżeli chcesz poznać jakąś kulturę nie możesz stać z boku, musisz ją praktykować”.
Marek Gronowski
Taternik, alpinista, podróżnik, pasjonat gór, windsurfingu i fotografii. Światowiec znający 6 języków obcych, bardzo towarzyski erudyta, uroczy kompan każdej podróży i przygody. Odwiedził ponad 100 krajów na świecie. Wiele lat mieszkał w Kanadzie, w Japonii i w Belgii, dzieląc swe życie z żoną Japonką. Przez 20 lat działał jako zawodowy fotograf-podróżnik, a swój bogaty dorobek zaprezentował w wielu fotograficznych wystawach m. innymi w Muzeum Człowieka w Luwrze i w Montrealu oraz w interaktywnych prezentacjach o kulturach świata, tłumaczonych na wiele języków (francuski, angielski, niemiecki, japoński i koreański). Najpopularniejsze z jego prac to “Silk Road” i “Up to the Himalayas” , za które został laureatem The Top 100 Multimedia Producers (Los Angeles). Jego traperskie, pustynne wyprawy Land Roverem przez Saharę i na mule przez Tybet, zainspirowały go do założenia własnej firmy podróżniczej “Papaya Travel”, gdzie z pasją organizował i przewodził wielu wyprawom po Azji i Afryce.
Justyna Hellebrand
Intensywnie zwiedza świat od 16 roku życia i ciągle jeszcze nie zdołała całego zobaczyć. Na studia wyższe o różnych kierunkach poświeciła ponad 16 lat i ciągle jeszcze planuje następne. Ma wiele zainteresowań a niektóre z nich to muzyka, zielarstwo, origami, pszczelarstwo a w ostatnich latach sztuka współczesna mająca na celu ocalenie świata od zaśmiecenia czyli sztuka z recyklingu. Poliglotka gdyż zna więcej niż dwa języki. Podróżowanie, głównie solo, traktuje jako odskocznię od codziennych obowiązków a nie jako formę zrobienia na tym zarobku czy pobicia w czymś rekordu.
Anna Jastrzębska
Paweł Kosturek
Strażak z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Zwiedza kraje Azji i Europy na motocyklu.
Rafał Król
Podróżnik, polarnik, myśliciel i ekspert w zakresie bezpieczeństwa outdoorowego. Projektant sprzętu i tester technologii wykorzystywanych w najtrudniejszych warunkach. Autor ekstremalnych ekspedycji w najbardziej osamotnione i nieprzyjazne rejony świata, pomysłodawca serwisu internetowego expeditions.pl i ambasador norweskiej marki Helly Hansen, jednej z najstarszych firm na świecie produkujących odzież turystyczną, narciarską i żeglarską. Twórca artykułów podróżniczych, relacji radiowych i autor książki o podróżowaniu i życiu „25500″.
Wykład – tytuł: ” Wszystko co chciałbyś wiedzieć przed swoją podróżą ale nie masz się kogo zapytać”.
Praktyczne kompendium na temat najczęściej popełnianych błędów turystycznych, tajników funkcjonowania naszego organizmu w różnych warunkach, doboru sprzętu i pożywienia oraz innych praktycznych aspektów przy planowaniu podróży takich jak ubezpieczenia, bezpieczeństwo, minimalizowanie ryzyka.
Szymon Kuczyński
Żeglarz, instruktor i popularyzator żeglarstwa. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu, w ramach którego realizuje wyprawy żeglarskie małymi jachtami. Na przełomie 2012/2013 przepłynął samotnie Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5 metrowym jachcie „Lilla My”(w drodze powrotnej żeglował z Dobrochną Nowak). Był to najmniejszy polski jacht jaki przepłynął Atlantyk. W latach 2014-2016, w ciągu 16 miesięcy samotnie opłynął świat na najmniejszej polskiej jednostce („Atlantic Puffin” – długości 6,36 m). W latach 2017-2018 na jachcie „Atlantic Puffin” wykonał rejs solo non-stop dookoła świata na wschód, wokół trzech przylądków. Był to pierwszy w historii taki rejs na tak małym jachcie. Jest laureatem licznych nagród żeglarskich.
Anna Kufel-Dzieżgowska
Urodziłam się 80 lat temu koło Kazimierza Dolnego. Za drogę życiową obrałam archeologię Polski. Od V roku studiów do emerytury pracowałam w Muzeum w Sieradzu. Mam „ na sumieniu” liczne ważne i mniej ważne odkrycia. „Kopałam” także w Hiszpanii i Peru. Moją drugą pasją są podróże Zwiedziłam gruntownie prawie 50 krajów. Swoje przeżycia podróżnicze publikuję w różnych czasopismach i wygłaszając liczne odczyty. W 2019 Kapituła Benedykta Polaka doceniła moje dokonania honorując mnie nagrodą tego średniowiecznego podróżnika.
Darek i Małgosia Lechowicz
Mieszkają na wyspie Sal gdzie organizują autorskie wycieczki. Ich opowieść o Wyspach Zielonego Przylądka to wszystkie kolory życia.
Agnieszka i Tomasz Lipeccy
Podróżnicy amatorzy, podróżujący razem od 20 lat, a oddzielnie jeszcze dłużej. Wszystko zaczęło się od wyprawy lądem do Pakistanu i Indii i tak już pozostało. Szczególnym sentymentem darzymy Afrykę z jej różnorodnością i naturalnością i do niej też najczęściej powracamy. Trasa przedstawionej w prezentacji wyprawy obejmowała środkowy i wschodni Sudan, oraz północną Etiopię. Prezentacja jest poświęcona tylko pierwszej części wyjazdu, czyli Sudanowi.
Elżbieta i Andrzej Lisowscy
Podróżnicy, dziennikarze, filmowcy, autorzy książek i przewodników, członkowie The Explorers Club. „Z przymrużeniem oka traktujemy siebie i czas” – mówią krakowscy podróżnicy. „To, co oglądamy nie musi być piękne. Ważne by coś mówiło, skłoniło do refleksji. W podróżowaniu, z jednej strony, ważna jest otwartość, z drugiej filtr. Trzeba wiedzieć, choćby w przybliżeniu, czego i po co się szuka”.
Łukasz Łagożny
Zdobywca Korony Ziemi w wersji rozszerzonej (9 szczytów). Jest pierwszym mieszkańcem Podkarpacia, który stanął na najwyższej górze świata – Mount Everest oraz pierwszym zdobywcą Korony Ziemi z tego regionu.
Alpinista, himalaista, triathlonista (Iron Man) oraz biegacz ultra (najdłuższe zawody: 240km, maraton: poniżej 3 godzin). Członek Rady Naukowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zgrupowania unifikacji Polskiego Himalaizmu Zimowego oraz Klubu Wysokogórskiego Lublin. Inicjator wielu lokalnych wydarzeń w tym: Biegów Górskich Sanok oraz Stowarzyszenia Pozytywnie Zabiegani Sanok, w którym pełni funkcję prezesa. Jest autorem dwóch książek: Jak długa jest noc oraz Przepraszam za marzenia.
Kilka lat temu rozkochał się w górach wysokich i jako cel postawił sobie zdobycie Korony Ziemi. Z ogromnym uporem i wytrwałością zrealizował swoje marzenie. Zaczął od szczytu Elbrus w 2009 roku (5642 m n.p.m.). Następne były: Aconcagua (6962 m n.p.m.) i Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali, znany jako McKinley (6194 m n.p.m.) zdobył w 2011 roku, a w 2013 wyszedł na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). „Po drodze” atakował w Kirgistanie Chan Tengri (7010 m n.p.m.) oraz zdobył Pik Lenina (7134 m n.p.m.) i Matterhorn (4478 m n.p.m.). W 2017 roku w ramach wyprawy EURO24 Expeditions wspiął się na najwyższe szczyty Australii i Oceanii – Górę Kościuszki (2220 m n.p.m.) i Puncak Jaya (4884 m n.p.m.). W 2018 roku jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia (w ogóle) stanął na najwyższym szczycie Ziemi – Mount Everest, dochodząc do 8300 m n.p.m. bez użycia dodatkowego tlenu. Projekt Podkarpacka Korona Ziemi zakończył w 2019 roku, zdobywając najwyższy szczyt Antarktydy – Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.). Tym samym, jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia zdobył całą (rozszerzoną) Koronę Ziemi.
Po sukcesie projektu Podkarpacka Korona Ziemi, w planach są kolejne wyzwania. Aktualny zakłada zdobycie pięciu siedmiotysięczników, stanowiących najwyższe szczyty byłego Związku Radzieckiego, nazywane Śnieżną Panterą.
Wszystkie aktualne i przyszłe wyzwania opisywane są na stronie gorymarzen.pl.
Małgorzata Maniecka
Z wykształcenia germanistka, z zawodu nauczycielka, z zamiłowania podróżniczka. Jeszcze jako studentka zwiedziła prawie całą Europę, a w sumie już 111 krajów położonych na 6 kontynentach. Zawsze samodzielnie organizuje swoje podróże, preferuje przejazdy lądem pociągami, autobusami i autostopem.
Kontakty z ludnością tubylczą mają dla niej największe znaczenie. Przez ponad 3 lata była nauczycielką w Chinach i woluntariuszką w domu dziecka w Kambodży. Przebyła kilkakrotnie cały Jedwabny Szlak. Jako noclegi preferuje couchsurfing, w trakcie którego często gotuje dla gospodarzy polskie potrawy np. czerwony barszcz, gołąbki czy mielone. Relacje z podróży publikowała w internecie oraz w kilku edycjach serii „Przez świat”. Ulubione kraje to Chiny, Iran i Algieria. Mówi w 6 językach. Lubi przygody i ciekawe przeżycia.
Joanna i Artur Morawcowie
Wspólnie podróżują od 1995 roku, kiedy to wybrali się drogą lądową do Indii. W 1999 pobrali się w Buenos Aires. W trakcie swoich podroży odwiedzili 6 kontynentów i ponad 100 krajów. Od 2006 roku w podróżach towarzyszą im dzieci. Są współorganizatorami Festiwali Slajdów Podróżniczych w Katowicach.
W trakcie OSOTT zaprezentują prelekcje z dwóch podróży, jednej odbytej tuż przed pandemią w lutym 2020 roku (Zanzibar) i drugą z tegorocznych wakacji (Kraina Frygów w Turcji).
Satti Nagarwala
Urodził się w Delhi ale spędził wiele lat na Bliskim Wschodzie. Następnie został obywatelem australijskim, a teraz mieszka w Poznaniu.
Podróżuje, kiedy tylko się da. Ostatnio bardzo polubił chodzenie. Niedawno zrobił wielki “walkabout” z Melbourne do Brisbane 1650 km.
Dana Onyszkiewicz
Antropolożka, fotografik-amator, dokumentalistka, podróżnik. Zrobiła kurs fotografii w Melbourne w Australii, ukończyła studia Antropologii Społecznej w Brunel University w Londynie i w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej w Warszawie. Mieszkała w Australii, Anglii, Danii i Malezji, a podczas swoich badań terenowych w Europie podróżowała głównie autostopem.
Prowadziła badania na temat kapliczek przydrożnych na Mazowszu oraz żonglerów i sztuki cyrkowej w Europie. Do kręgu jej zainteresowań należą tematy szamanizmu, wierzeń ludowych i duchowych oraz występu i widowisk. Aktualnie prowadzi projekt dotyczący Bronisława Piłsudskiego, którego częścią jest podróż jego śladami dookoła świata by udokumentować jak po stu latach od jego śmierci zmieniło się to co kiedyś widział i badał.
Janusz Rentflejsz
Janusz Rentflejsz – RTW Express. Przedsiębiorca, ekonomista. Od 14 lat podróżuje motocyklem po Polsce, Europie i Świecie. Zrealizowane dotychczas ważniejsze wyprawy to: 2010 – Nordkapp, 2012 – Bajkał, 2015 – Winne szlaki Europy aż do Riaz Baixas, 2016 – Dookoła Świata, 2018 – Bałkany, 2019 – Azja Środkowa. W tegorocznej edycji OSOTT prezentuje podróż na Bałkany.
Konrad Tulej
Pieszo i autostopem od 2011 roku eksploruje “górsko” i kulturowo Kaukaz i Bliski Wschód. Sympatyk poszarpanego horyzontu, amatorskiej wspinaczki oraz całoroczny rowerzysta. Dziennikarz niezalezny. Autor bloga Piąty Kierunek.
The Vagabond (Aleksandra Chudy, Bartłomiej Drożdżal)
Po prostu – Ola i Bartek. Poznaliśmy się w podróży przez Azję. Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki. Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!), ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad, składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym. W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki, ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów. Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.
Hanna Wasiak
Z wykształcenia ekonomistka-księgowa i nauczycielka rachunkowości. Obecnie-emerytka. Zwiedziłam świat – m.in. Syberię, Kazachstan i Gruzję. Pielgrzymowałam po Ziemi Świętej. Napisałam kilka książek i artykułów. Teraz piszę książkę „Scenariusz na życie z wirusem…” Kolekcjonuję torebki, walizki, kapelusze i misie. Od wiosny 2020r. mieszkam w Ustroniu i tu godnie starzeję się…
Jagoda Watrak
Urodziłam się w Koszalinie, mieszkałam w Poznaniu, w Berlinie Zachodnim, w Melbourne i teraz znowu w Poznaniu. Od początku czułam konieczność sprawdzania, co jest za następnym rogiem i robiłam wszystko, aby być w drodze, m.in. dlatego studiowałam etnologię i z przyjemnością pracuję jako pilot wycieczek. Udało mi się odwiedzić około 100 krajów (wiele po kilka razy) na różne sposoby: solo, z moimi dziećmi Kasią i Jędrkiem, z mężem, z przyjaciółmi , no i oczywiście z grupami turystycznymi. W Afryce, szczególnie w Mali i Etiopii, czuję się najlepiej, ale równie chętnie wracam do Indii, Indonezji i do Australii. Aktywnie działam w stowarzyszeniu Servas, którego ideą jest przyjaźń i pokój przez podróż i spotkanie.
Piotr Wiland
Od 2001 roku przyjeżdżam niemal corocznie na OSOTT. Zazwyczaj mam wtedy co najmniej jedną lub dwie prezentacje z podróży po różnych kontynentach. Od tego też czasu można niemal w każdym z wydań „Przez Świat” przeczytać relacje z moich podroży. Odbywam je niekiedy samotnie, czasem w towarzystwie całej mojej rodziny, niekiedy z jednym z moich synów lub z moją żoną, Grażyną.
Prowadzę blog http://piotrwiland.pl/ksiazka/ także jestem autorem książki pt. „Podróże w cieniu Eskulapa”. Od niedawna mam też swoją stronę internetową, która stopniowo staje się coraz bardziej pełniejsza. Zapraszam Was do jej odwiedzenia. www.piotrwiland.pl
Janusz Witek
Mieszka i pracuje w Rzeszowie. O podróżach marzył od zawsze ale początkowo musiała mu wystarczyć lektura książek Arkadego Fiedlera oraz telewizyjny program Ryszarda Badowskiego „Klub sześciu kontynentów”. Pierwsze podróże do KDL-ów odbył z rodzicami, potem były liczne wyjazdy na zawody sportowe oraz wyjazdy wspinaczkowe w góry. W latach 80-tych wyjechał po raz pierwszy na wyjazd trampingowy do Azji i to było właśnie to. Do tej pory odwiedził sto kilkadziesiąt krajów na sześciu kontynentach (dotarł także do Antarktyki). Każdy nowy wyjazd to odkrywanie czegoś nowego, nieznanego i fascynującego. Najbardziej lubi poznawać ludzi, ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Bardziej od wytworów ludzkiego geniuszu ceni sobie przyrodę, której piękno przechodzi często najśmielsze oczekiwania.
Monika Witkowska
Z zawodu (wykonywanego) dziennikarka (wolny strzelec) pisząca o podróżach i aktywnym spędzaniu czasu. Dość często jeżdzi również jako pilot wycieczek zagranicznych a także prowadzi prelekcje, szkolenia i wykłady motywacyjne. Główne pasje to przede wszystkim podróże!!! (ponad sto odwiedzonych krajów). Poza tym – żeglarstwo (głównie morsko-oceaniczne – na koncie sporo wielomiesięcznych rejsów, zarówno na małych jachtach, jak i żaglowcach), no i góry, zwłaszcza te zwane wysokimi (wejścia m.in. na Mt Everest, Matterhorn, Mt McKinley, Matterhorn, Aconcaguę, Mt Blanc i wiele innych). Jakby to było mało: uprawia windsurfing, nurkowanie, narciarstwo i snowboard a kiedyś także sporty powietrzne (spadochrony, paralotnie, motolotnie) i różne zwariowane pomysły typu bungy jumping etc.
Podróżuje spontanicznie, bez trzymania się ustalonej trasy z wykorzystaniem miejscowych środków lokomocji często – autostopem. Nie jest samotniczką ale bardzo często wędruje samotnie bo uważa, że wtedy ma lepszy kontakt z miejscowymi ludźmi. Nocuje w tanich hotelikach, u ludzi, którzy ją zapraszają, albo w namiocie który zabiera na większość eskapad.
Za największe osiągnięcia związane z podróżami uważa: w górach zdobycie Mt Everest, w żeglarstwie opłynięcie Czukotki w trudnym, trzymiesięcznym rejsie arktycznym, na małym jachcie, tylko w dwie osoby. Do tego trzymiesięczny rejs przez Przejście Północno-Zachodnie (od Grenlandii na Alaskę) na jachcie “Solanus” oraz trudny dwumiesięczny rejs na “Starym” kiedy przy okazji opłynęła Przylądek Horn i dotarła do polskiej bazy antarktycznej (jako pierwszy w świecie jacht). Do “sukcesów” 🙂 zalicza też przebiegnięcie maratonu (czas: 4 godziny 17 minut) co też jest związane z podróżami – konieczna dobra kondycja.