Bałkany 2011

 

Bałkany – Stećci, ćevapi i Baščaršija 2011

Radomir i Anna Kolmas

Termin: 15-24.03.2011

Uczestnicy: 2 osoby

Informacje praktyczne

Przelot: Do Skopje, Tirany, Sarajewa czy Belgradu można tanio polecieć z Warszawy poza sezonem m.in. z liniami Austrian Airlines, Malev lub słoweńskim przewoźnikiem Adria Airways za około 700-900 PLN w dwie strony. O wiele drożej wychodzą połączenia do Prisztiny.

Wiza: Nie jest wymagana, można wjeżdżać na paszport albo dowód osobisty. Na granicy nie ma żadnych opłat wjazdowych/ wyjazdowych. Do Kosowa wjazd na podstawie paszportu (z Kosowa nie można wjechać do Serbii – trzeba wracać do Czarnogóry lub Macedonii i stamtąd dopiero do Serbii – z pieczątką graniczną Kosowa raczej nie ma problemu z wjazdem do Serbii na innych niż od strony Kosowa przejściach granicznych).

Pieniądze (aktualne kursy – marzec 2012):

 • Albania 1 USD = 98 leków (ALL) 1 EUR = 138 ALL

 • Macedonia 1 USD = 44 denary (MKD); 1 EUR = 61 MKD

 • Serbia 1 USD = 73 dinarów serbskich (RSD); 1 EUR = 102 RSD

 • Kosowo – EUR

 • Bośnia i Hercegowina 1 USD = 1,40 marek zamiennych (BAM); 1 EUR = 1,95 BAM

 • Istnieje dużo bankomatów we wszystkich ww. państwach. Można również często płacić w EUR.

Noclegi: Ceny za czysty, duży pokój z łazienką ok. 15-20 EUR. Nieco wyższe ceny noclegów obowiązują w Kosowie (powyżej 30 EUR) czy w Sarajewie.

Transport:

 • W Albanii można przemieszczać się autobusami, pociągiem (bardzo powolny, wagony zniszczone, ograniczony głównie do trasy Tirana – Durres), minibusami (tzw. furgony).

 • W Kosowie główny środek transportu to autobusy (tanie i wygodne), ale transport zamiera około godziny 18.00-19.00. W Kosowie w odróżnieniu od Albanii są dworce autobusowe we wszystkich większych miastach.

 • W Macedonii również najlepiej przemieszczać się wygodnymi autobusami.

 • W Bośni głównymi środkami transportu są autobusy i kolej, jednakże kursów autobusów pomiędzy mniejszymi miejscowościami jest stosunkowo mało, a kolej ogranicza się głównie do trasy Sarajewo-Mostar. Po Mostarze i jego okolicach najlepiej przemieszczać się lokalnymi autobusami, a po Sarajewie czy Belgradzie tramwajami.

Ceny: W szczególności ceny wstępu do muzeów, ceny jedzenia w restauracjach oraz ceny transportu publicznego są niskie.

Bałkany kojarzą się z dobrą kuchnią, życzliwymi ludźmi i muzyką folkową. Ponadto z niezwykłymi zabytkami czy cudami natury – cerkwiami znad Jeziora Ochrydzkiego i z Kosowa, Starym Mostem nad Neretwą w Mostarze, twierdzą Kalemegdan w Belgradzie, sarajewską mieszanką Wschodu z Zachodem oraz trudno dostępnym jeziorem Koman w Albanii, a także wodospadem Kravica w Bośni i Hercegowinie.

15.03.2011

19.50 – lot Austrian Airlines z Warszawy do Wiednia, ok. 1 h 20.

22.25 – lot Austrian Airlines z Wiednia do Skopje, ok. 1 h 30.

16.03.2011

Lotnisko w Skopje jest bardzo małe i niezbyt nowoczesne (we wrześniu 2011 roku został oddany większy, nowoczesny terminal). Można na nim ewentualnie przeczekać kilka godzin (lepiej niż na dworcu autobusowym w Skopje). Przejazd taksówką z lotniska na dworzec autobusowy w Skopje za 800 MKD, ok. 20 min.

4.15 – autobus do Bitoli, 3h, 440 MKD + 30 MKD opłaty dworcowej od osoby. Najpierw autobus jedzie autostradą w kierunku granicy z Grecją, a następnie górskimi drogami przez Prilep bezpośrednio do Bitoli.

Na dworcu autobusowym (w przebudowie) zostawiamy bagaże – 50 MKD za sztukę.

Na piechotę miejskim parkiem idziemy do centrum na główną ulicę spacerową Śiroki Sokak z odnowionymi kamienicami z XIX w. W kawiarni – kawa macchiato za 70 MKD + woda mineralna za 20 MKD.

W piekarni burek (placek z ciasta filo) z serem i z jogurtem za 60 MKD za sztukę.

Spacer wąskimi uliczkami bazaru z targiem owocowo-warzywnym oraz z tzw. Bezisten (kryty bazar).

Przejazd taksówką za 70 MKD do Heraklea Linkestis – ruiny miasta założonego w IV w. p.n.e. Wejście do ruin za 100 MKD od osoby + 300 MKD za wykonywanie zdjęć. Zachowały się tam pozostałości term oraz bazylik bizantyjskich i zrekonstruowany teatr rzymski.

Powrót na piechotę na dworzec autobusowy i odbiór bagażu.

10.30 – autobus do Ochryda, 1 h 30, 190 MKD + 20 MKD opłaty dworcowej od osoby.

Przejazd taksówką za 70 MKD z dworca autobusowego do centrum starego Ochryda.

Nocleg w pensjonacie Villa Lucija – 25 EUR za pokój z łazienką i z balkonem z widokiem na Jezioro Ochrydzkie – bardzo dobre warunki, wspaniale położony w centrum Starówki.

Zwiedzanie Ochryda: kościół św. Jana Teologa w Kaneo z XIV w. (100 MKD od osoby) – położony na klifie nad jeziorem; kościół św. Klemensa z XIII w. (wejście za darmo) – wokół teren wykopalisk archeologicznych; ruiny twierdzy Cara Samuela z X-XI w. (30 MKD od osoby) – restaurowana, mało ciekawa; cerkiew św. Zofii z XI w. W większości kościołów zachowały się oryginalne freski.

Obiad w restauracji Sveta Sofija – ajwar (pasta z bakłażanów i papryki), pieczone papryki, sałatka szopska, tzw. selsko meso (gulasz z wieprzowiny z pieczarkami, podawany w glinianym naczyniu), kjebapi (ćevapi), kawa, mała butelka macedońskiego wina Vranac – 1050 MKD.

Wieczorem spacer promenadą wzdłuż jeziora oraz główną zamkniętą dla samochodów ulicą Sveti Kliment – można kupić sztuczne perły ochrydzkie wytwarzane z łusek uklei.

17.03.2011

Śniadanie w piekarni – burek z serem, jogurt, ciastko z wiśniami – 150 MKD.

Przejazd taksówką do Sveti Naum, a następnie do granicy z Albanią – 900 MKD (w tym postój przy kościele). Zwiedzanie kościoła św. Nauma (100 MKD od osoby) – położony na wzgórzu nad jeziorem w ogrodzie, po którym spacerują pawie – w środku zachowane freski i grób św. Nauma.

Przejazd do granicy macedońsko-albańskiej położonej nad jeziorem – najpierw kontrola macedońska, a następnie po ok. 1 km kontrola albańska.

Z granicy przejazd taksówką za 20 EUR do Korczy – ok. 1 h. W Korczy zwiedzanie Muzeum Sztuki Średniowiecznej – 200 ALL od osoby – z ikonami przywiezionymi z cerkwi z całej Albanii. Spacer po wąskich uliczkach Korczy ze starymi, kamiennymi domami.

Przejazd z Korczy minibusem (tzw. furgon) do Tirany – 800 ALL, 4 h. Za Elbasan prowadzi kręta, górska droga do Tirany.

Spacer po centrum Tirany: dzielnica Blloku, Plac Skanderberga.

W kawiarni – kawa macchiato, tonik – 500 ALL.

Przejazd taksówką za 300 ALL w okolice Placu Sheshi Iliria, skąd odjeżdżają furgony do Szkodry.

Wyjazd furgonem do Szkodry – 2h, 400 ALL od osoby – częściowo jedzie się oddaną niedawno do użytku autostradą, która dalej prowadzi do Kosowa.

Nocleg w Szkodrze w hotelu Kaduku – 30 EUR za pokój z łazienką – dobre warunki, czysty, położony w centrum miasta.

Obiad w restauracji – sałatka grecka, kebab z serem, quofte (kiełbaski z mielonego mięsa), kieliszek albańskiego wina, tonik, piwo Tirana – 1300 ALL.

Spacer po Szkodrze, w tym główną spacerową ulicą Kal Idromeno z domami z XIX w.

18.03.2011

W kawiarni – kawa za 50 ALL.

6.30 – furgon do Koman, 400 ALL od osoby, 2 h. Trasę około 50 km pokonuje się powoli ze względu na krętą, górską drogę w bardzo złym stanie – na drodze nie ma prawie żadnego ruchu i w większości przejeżdża się przez niezamieszkałe tereny. Furgon kończy trasę w małym porcie położonym na szczycie tamy hydroelektrowni, do którego wjeżdża się tunelem wydrążonym w skale.

9.00 – wypłynięcie małym promem pasażerskim (dawny niemiecki prom-tramwaj wodny) do Fierze, 2 h, 400 ALL od osoby – prom płynie sztucznie utworzonym na rzece Drin jeziorem Koman, otoczonym ze wszystkich stron stromymi szczytami górskimi – po drodze prom zatrzymuje się i rozwozi pasażerów po małych wioskach położonych na zboczach gór – z promu korzystają głównie lokalni mieszkańcy. Około godziny 10.00 można płynąć również o wiele większym promem samochodowym bezpośrednio do Fierze. Rejs promem jest jedną z największych atrakcji Albanii, w szczególności ze względu na górskie krajobrazy.

Port w Fierze to jedna drewniana chata – brak jakiejkolwiek infrastruktury – ze względu na to, iż żaden furgon nie przyjechał do portu, postanawiamy przejechać w kierunku Kosowa autostopem. Po kilku minutach czekania udaje się nam złapać samochód jadący do Gjakova w Kosowie. Po drodze przejeżdżamy obok Bajram Curri z widokiem na najwyższy szczyt Gór Północnoalbańskich – Jezerce (2 694 m n.p.m). Granicę albańsko-kosowską przekraczamy w Qafe e Morines (granica prawie pusta). Po przekroczeniu granicy wjeżdża się na płaski teren urozmaicony pastwiskami z bydłem. Przejazd z Fierze do Gjakova zabiera około 1 h 30.

Przejazd z Gjakova autobusem do Peja (Peć) – 2,5 EUR od osoby, 1 h.

Przejazd taksówką do Patriarchatu Serbskiego (4 EUR w 2 strony) – przed wjazdem do klasztoru znajduje się posterunek KFOR (żołnierze ze Słowenii) – na posterunku trzeba pozostawić paszport. Klasztor otoczony murem, główny obiekt składa się z połączonych ze sobą 3 kościołów z freskami i grobami Patriarchów (głównie z XIV w.) – bardzo klimatyczne i zadbane miejsce, otoczone ogrodem.

W centrum Peja spacer po bazarze ze sklepami ze złotem oraz m.in. tradycyjnymi, drewnianymi kołyskami.

W barze w Peja – 2 sałatki szopskie, ser kaszkawał, kawa, piwo kosowskie Peja – 5,30 EUR.

Przejazd taksówką za 10 EUR do klasztoru w Dečani – położonego około 2 km od głównej drogi Peja-Prizren. Przed klasztorem znajduje się posterunek KFOR (żołnierze z Włoch), gdzie należy zostawić paszport. Klasztor jest otwarty w godzinach od 11.00 do 13.00 i następnie od 16.00 do 18.00.

Klasztor Wysoki Dečani z XIV w. jest otoczony murem i położony w zadbanym ogrodzie. Z zewnątrz przypomina kościoły w Czarnogórze czy we Włoszech, został wzniesiony przez mnicha Vitusa z Kotoru. Wewnątrz zachowały się oryginalne freski.

Przejazd autobusem z Dečani do Gjakova – 1,50 EUR od osoby, 40 min.

Przejazd autobusem z Gjakova do Prizren – 2,50 EUR od osoby, 40 min.

Z dworca autobusowego w Prizren na piechotę idziemy do hotelu Traditia.

Nocleg w hotelu Traditia położonym w starej części Prizren – 30 EUR za pokój z oddzielną łazienką – łazienki brudne, niezbyt dobre warunki.

Kolacja w restauracji Besimi – 2 sałatki szopskie, kos (rodzaj gęstego jogurtu), kebabcze z frytkami, herbaty, małe butelki win kosowskich Vranac i Cabernet, baklawa – 14 EUR.

W sklepie mała woda mineralna – 0,30 EUR.

 

19.03.2011

Śniadanie w restauracji – 2 burek (byrek) z serem, jogurt, kawa macchiato – 4,20 EUR.

Spacer po Prizren – tzw. Shadirvan z brukowanym placem i studnią, meczet Sinana Paszy z XVII w., hammam, kamienny most na Prizrenskiej Bystrzycy, Kaljaja (ruiny fortecy – wspaniały widok na całe miasto) – po drodze przechodzi się przez zniszczone i spalone (obecnie opuszczone) domy w dzielnicy zamieszkałej kiedyś przez Serbów, w tym zniszczoną serbską cerkiew. Prizren jest jednym z ciekawszych, historycznych miast w Kosowie.

Przejazd autobusem z Prizren do Prisztiny – 4 EUR od osoby, ok. 2 h. Bardzo duży ruch na wąskiej drodze.

Z dworca autobusowego w Prisztinie przejazd taksówką do Graczanicy (10 EUR w 2 strony z postojem na miejscu).

Zwiedzanie klasztoru w Graczanicy (wstęp za darmo) – nie ma już posterunku KFOR, klasztor otoczony murem i ogrodem – w środku dobrze zachowane, oryginalne freski z XIV w.

Powrót do Prisztiny i spacer po stolicy Kosowa – mało zabytków zachowanych, duży ruch uliczny, miasto raczej niezbyt ciekawe.

Wizyta w Muzeum Kosowa (wejście za darmo) – wystawa archeologiczna (większość eksponatów wywieziona przez Serbów), w tym słynna figurka z neolitu „Bogini na Tronie” oraz wystawa na temat pomocy USA na rzecz Kosowa.

Zwiedzanie tzw. Wielkiego Meczetu, pomnika Skanderbega, obelisku-napisu „New Born”, Pałacu Młodzieży, Biblioteki Narodowej, siedziby UNMIK i okolic hotelu Grand.

W centrum dużo kawiarni pełnych ludzi – kawa macchiato za 1 EUR.

W restauracji – kawa, 6 quofte, chleb, jogurt, 2 sałatki szopskie – 8,60 EUR.

Przejazd taksówką za 3 EUR na dworzec autobusowy.

17.00 – autobus do Skopje – 2 h, 5,50 EUR od osoby. Na granicy sprawna kontrola zarówno po stronie kosowskiej, jak i macedońskiej.

Z dworca autobusowego w Skopje przejazd taksówką za 100 MKD do City Hostel.

Nocleg w City Hostel w pokoju z oddzielną łazienką za 1040 MKD.

Na piechotę idziemy do starej części Skopje i jemy kolację w lokalnej restauracji na bazarze – piwo Skopsko, ajwar, 5 kebabcze, 2 sałatki szopskie, tzw. tavče gravče (fasola zapiekana w sosie pomidorowym), chleb – 480 MKD.

 

20.03.2011

Śniadanie w barze Rekord – 2 burek z serem i z jogurtem – 110 MKD.

Zwiedzanie Skopje: Muzeum Miejskie (dawny dworzec kolejowy zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1963 r.), Dom Matki Teresy z Kalkuty (była Albanką, ale urodziła się w Skopje), Plac Macedoński, tzw. Kamienny Most na rzece Wardar, Cerkiew Sveti Dimitrija, tzw. Kale (cytadela). Najciekawszym miejscem w Skopje jest tzw. Stara Čaršija – bazar ze sklepami ze złotem, pamiątkami, restauracjami – warto odwiedzić tzw. Čifte Ammam (50 MKD od osoby, dawny hammam, obecnie galeria sztuki), cerkiew Sveti Spas z drewnianym, zdobionym ikonostasem (120 MKD od osoby) oraz dawne zajazdy kupieckie (Kapan An).

Przejazd taksówką (300 MKD w 2 strony z postojem) do cerkwi Sveti Panteleimon z freskami z XII w. położonej w Gorno Nerezi koło Skopje.

Obiad w lokalnej restauracji na terenie bazaru – ajwar, piwo Skopsko, 7 kebabcze, chleb, 2 sałatki szopskie, kawa – 550 MKD.

Wieczorem spacer po głównej, spacerowej ulicy Macedońskiej i dalej do nowoczesnej cerkwi Sveti Kliment Ohridski.

21.03.2011

Przejazd taksówką za 800 MKD na lotnisko Aleksandra Wielkiego w Skopje.

6.00 – lot JAT Airways do Belgradu (lot do Sarajewa z przerwą w Belgradzie), ok. 1 h.

Z lotniska przejazd autobusem nr 72 do centrum Belgradu (Zeleni Venac) – ok. 40 min., bilet u kierowcy za 120 RSD od osoby.

W kawiarni kawa, kanapki z serem i szynką – 960 RSD.

Zwiedzanie Belgradu: Plac Republiki; ulica Skadarska (brukowana uliczka z restauracjami i galeriami); ulica Terazije; Parlament; Muzeum Nikola Tesli (300 RSD z przewodnikiem, Tesla był wynalazcą m.in.: silnika elektrycznego, radia czy świetlówki) – ciekawe, można zaobserwować wpływ wynalazków Tesli na codzienne życie; cerkiew Sveti Sava (współczesna, ogromna, ale jeszcze nie ukończona).

Przejazd taksówką za 300 RSD do Mauzoleum Josipa Broz Tito (tzw. Dom Kwiatów) położonego w lesie na zboczu wzgórza (200 RSD od osoby). Można obejrzeć marmurowy grób Tito oraz pawilon z darami dla przywódcy Jugosławii z różnych zaprzyjaźnionych państw.

Powrót trolejbusem nr 41 (bilet w kiosku za 50 RSD od osoby) do centrum Belgradu.

Obiad w restauracji – papryka pieczona i marynowana w occie, sałatka szopska, sałatka serbska (bez sera z cebulą), čevapćiči z cebulą, piwo Jelen – 1210 RSD.

Spacer ulicą Kneza Mihailova do twierdzy Kalemegdan otoczonej fosą z Muzeum Wojska i ze wspaniałym widokiem na Dunaj i Sawę – obecnie stanowi miejsce spacerów dla mieszkańców Belgradu.

Zwiedzanie Cerkwi Saborna i Pałacu Księżnej Lubicy (100 RSD) z hammamem i pokojami w stylu otomańskim.

Przejazd autobusem nr 15 do Zemun (bilet 50 RSD od osoby) – dzielnicy Belgradu z promenadą nad Dunajem i z barkami – restauracjami.

Powrót do centrum Belgradu autobusem nr 15, a następnie przejazd na lotnisko autobusem nr 72.

20.50 – lot JAT Airways do Sarajewa, ok. 40 min. Lotnisko w Sarajewie bardzo małe, ale nowoczesne. Z lotniska przejazd taksówką za 30 BAM do centrum Sarajewa – ok. 20 min.

Nocleg w Hostel Residence (ul. Saliha Hadžihuseinovića Muvekita 1) – 70 BAM za pokój bez łazienki ze śniadaniem.

Spacer wieczorem po dzielnicy Baščaršija z meczetami i bazarami.

W sklepie mała woda mineralna za 1 BAM.

22.03.2011

Przejazd taksówką za 5 BAM na dworzec autobusowy w Sarajewie.

Śniadanie na dworcu autobusowym w barze – 2 burek z serem + jogurt – 6 BAM.

6.30 – autobus do Jajce (jedzie docelowo do Zagrzebia), 24 BAM od osoby, 3,5 h – autobus przejeżdża przez Travnik.

Na dworcu w Jajce zostawiamy bagaże – 2 BAM za sztukę.

Zwiedzanie Jajce: wodospad na rzece Pliva o wysokości 30 m, katakumby z kryptą królewską z XV w. (ośrodek bogomiłów, 1 BAM od osoby), starożytna świątynia Mitry z reliefem przedstawiającym walkę z bykiem (1 BAM od osoby), ruiny twierdzy (1 BAM od osoby) oraz spacer wąskimi uliczkami otaczającymi twierdzę.

Przejazd taksówką za 15 BAM w 2 strony nad jezioro Pliva – nad jeziorem usytuowane są małe, drewniane młyny wodne oraz ścieżki spacerowe.

W Jajce w małej, lokalnej restauracji obiad – 10 ćevapi w chlebie somun z cebulą, sałatka z kapusty białej, kawa bośniacka (podawana w małym metalowym dzbanku), tonik – 13 BAM.

13.20 – autobus do Mostaru, 18 BAM od osoby, 3,5 h – przed Mostarem autobus jedzie wzdłuż rzeki Neretwy.

Nocleg w Mostarze w pensjonacie Villa Sara – 40 BAM za pokój z oddzielną łazienką.

W Mostarze na tzw. dawnej linii frontu pozostawiono dużo zniszczonych budynków – to daje wyobrażenie, jak dotkliwe straty w wyniku zakończonej w 1995 r. wojny poniósł Mostar (obok Sarajewa to drugie miasto, w którym widać wszędzie ślady zniszczeń wojennych).

Spacer po starej części Mostaru: meczet Karadjozbega z XVI w., ulica Kujundżiluk ze sklepami z pamiątkami, Stary Most z XVI w. (zniszczony w czasie wojny w 1993 r. i odbudowany w 2004 r.). Mostar zachował atmosferę otomańskiego miasta z meczetami i starymi domami.

Kolacja w restauracji Šadrvan: tzw. talerz bośniacki (różne rodzaje sera, włącznie z kajmakiem), kawa bośniacka, lampka wina bośniackiego, sałatka szopska, tzw. talerz mięs (dolma, papryka nadziewana mięsem, gulasz mięsny z kartoflami), tufahija (pieczone jałbko nadziewane orzechami) – 31,50 BAM.

23.03.2011

Śniadanie – 2 burek z serem i z jogurtem, kawa bośniacka – 7 BAM.

Za 30 BAM przejazd taksówką w 2 strony do Blagaj – w Blagaj zwiedzanie tekiji (klasztor derwiszów, odrestaurowywany po zniszczeniach po powodzi) oraz źródeł rzeki Buna, która wypływa z groty skalnej.

Zwiedzanie Mostaru: Stary Most, tzw. Krzywy Most, meczet Koski Mehmed Pasza z XVII w., stary dom otomański tzw. Bišćevića Ćošak (4 BAM od osoby – z patio i z oryginalnym wyposażeniem).

W kawiarni – ciastka + kawa bośniacka – 8 BAM.

Z przystanku koło hotelu Bevanda przejazd lokalnym autobusem do Medziugorie – 45 min., 3,50 BAM od osoby.

Medziugorie to znane miejsce pielgrzymkowe (miejsce objawień, które rozpoczęły się w 1981 r.) – warto odwiedzić kościół św. Jakuba czy pokonać pokryty odłamkami skalnymi szlak na Górę Objawień.

W kawiarni – 2 kawy – 4 BAM.

Przejazd taksówką za 40 EUR do wodospadów Kravica i następnie do Počitelj.

Wodospady Kravica (wstęp za darmo) to grupa wodospadów rozciągających się na szerokości około 100 m i o wysokości około 25 m – robią wrażenie ogromem wody spadającej z progów pokrytych drzewami i roślinnością.

Przejazd do Počitelj – ruiny miasta z XVIII w. położone na wzgórzu nad rzeką Neretwą – oprócz ruin twierdzy na wzgórzu można przejść się stromymi, brukowanymi uliczkami, przy których stoi meczet Hadži-Alija, medresa oraz kamienne domy. W miasteczku nie było żadnych turystów – miejsce robi wrażenie ze względu na widok na rzekę Neretwę oraz ze względu na położenie na zboczach wzgórza – miejsce zostało prawie w całości odbudowane po zniszczeniach ostatniej wojny w latach 90-tych XX w.

16.45 – autobus do Mostaru, 3,50 BAM od osoby, 40 min.

W Mostarze obiad w lokalnej restauracji – sałatka szopska, ćevapi z cebulą w chlebie somun, tonik – 22 BAM.

18.15 – autobus do Sarajewa, 17 BAM + 1 BAM opłaty dworcowej od osoby, 2,5 h.

Przejazd taksówką z dworca autobusowego w Sarajewie za 6 BAM w okolice Hostel Residence.

Ponownie nocleg w Hostel Residence – 70 BAM za pokój bez łazienki ze śniadaniem (czysto, dobre warunki).

W kawiarni w dzielnicy Baščaršija – pierożki z mięsem, sałatka z pomidorów, herbata, tufahija – 11,50 BAM.

24.03.2011

Śniadanie w hostelu – kanapki, kawa, soki.

W kawiarni Michelle w stylu wiedeńskim – kawa, ciasto czekoladowe, tort orzechowy – 11 BAM.

Zwiedzanie Sarajewa: ulica Ferhadija z katedrą katolicką, katedrą prawosławną, Muzeum Żydowskie (2 BAM od osoby) – dawna synagoga. Spacer po Baščaršija z krytym bazarem, meczetem Gazi-Husrevbej, meczetem Baščaršija, ulicą Kazandżiluk z warsztatami rzemieślniczymi (obecnie sklepy z pamiątkami – zestawy do herbaty, tace itp.) i tzw. Pigeon Square z fontanną Sebilj. Warto zobaczyć Most Łaciński z tablicą upamiętniającą zamach na arcyksięcia Ferdynanda w 1914 r. przez Gavrilo Principa oraz udać się na cmentarz Kovaći z grobem byłego prezydenta BiH Alija Izetbegovića.

Przejazd tramwajem nr 1 (bilet 1,60 BAM od osoby) w okolice hotelu Holiday Inn (miejsce znane jako główna kwatera dziennikarzy w czasie wojny w Bośni w latach 90-tych XX w.).

W tym miejscu przebiegała tzw. Aleja Snajperów – miejsce ostrzeliwane przez serbskich snajperów – obecnie jest jeszcze dużo domów pokrytych dziurami od kul z broni.

Zwiedzanie Muzeum Historycznego – 4 BAM od osoby – ciekawa wystawa nt. oblężenia Sarajewa i warunków, w jakich egzystowali przez ok. 3 lata mieszkańcy stolicy BiH – sam budynek pozostawiono w takim stanie, w jakim się znajdował po zakończeniu wojny, czyli ze zniszczeniami i śladami kul z broni.

Zwiedzanie położonego niedaleko Muzeum Narodowego – 5 BAM od osoby – najciekawsze są położone na dziedzińcu Muzeum tzw. Stefci, czyli kamienne sarkofagi bogato zdobione z zewnątrz oraz część archeologiczna i etnograficzna (wnętrza domów z XIX w.) oraz tzw. Haggada – oryginalna księga żydowska z opowiadaniami, sagami.

Powrót tramwajem nr 1 (bilet 1,60 BAM od osoby) do dzielnicy Baščaršija.

W lokalnej restauracji obiad – sałatka szopska, ćevapi z kajmakiem (rodzaj tłustego sera) i cebulą w chlebie somun, kawa – 23 BAM.

Odbieramy bagaże z hostelu i jedziemy taksówką za 20 BAM na lotnisko – ok. 15 min. Taksówka przejeżdża przez Wschodnie Sarajewo stanowiące część Republiki Serbskiej w BiH.

14.55 – lot Austrian Airlines z Sarajewa do Wiednia, ok. 1 h.

17.45 – lot Austrian Airlines z Wiednia do Warszawy, 1h15.


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u