Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman – Anna i Radomir Kolmas

Anna i Radomir Kolmas

Uczestnicy: 2 osoby (poniżej ceny podawane są za 2 osoby, chyba że zaznaczono inaczej)

Termin: 27.12.2008-4.01.2009 roku

Wiza:

ZEA – wizę załatwialiśmy przez stronę www.southtravel.com – koszt 180 USD za wizę turystyczną, należy wypełnić formularz oraz przesłać skan kolorowej fotografii i stron z paszportu z danymi (należy również zarezerwować przez ww. stronę hotel w Emiratach). Istnieje możliwość uzyskania na lotnisku wizy tranzytowej 96 h (koszt 200 AED) – na wizę czeka się kilka godzin, należy okazać bilet lotniczy na dalszą podróz z Emiratów.

Oman – na lotnisku w Maskacie bez wypełniania żadnych formularzy uzyskamy wizę jednorazową na okres 30 dni za 6 OMR.

Czas:

ZEA, Oman – +3h w stosunku do Polski

Ukraina – +1h w stosunku do Polski

Pieniądze (kurs na dzień 27.12.2008 roku):

ZEA – 1 USD= 3,65 AED (dirham) 1 Euro=4,55 AED

Oman – 1 USD= 0,386 OMR (rial) 1 Euro=0,494 OMR

Ukraina – 1 USD=8,12 UAH (hrywna) 1 Euro= 11,40 UAH

Komunikacja

W Emiratach bardzo dobra komunikacja –można korzystać z tanich autobusów (m.in.:linie „Emirates Express” na trasie Dubaj – Abu Dhabi), minibusów oraz tzw. taksówek zbiorowych. W miastach można przemieszczać się taksówkami, a w Dubaju i Abu Dhabi autobusami miejskimi.

W Omanie komunikacja gorzej zorganizowana niż w Emiratach – zwykle są tylko jeden lub dwa kursy dziennie autobusów (rano i po południu), można jednak korzystać z tzw. taksówek zbiorowych lub zwykłych taksówek wynajmowanych na określone trasy. Ze względu na niską cenę benzyny warto zastanowić się nad wynajęciem samochodu.

Noclegi

W Emiratach i Omanie można znaleźć hotele różnej kategorii – ogólnie dobry 2-osobowy pokój kosztuje około 100 USD. Standard hoteli raczej wysoki

Koszty

Przelot na trasie Kijów-Szardża-Kijów tanimi liniami z ZEA „Air Arabia” wyniósł około 250 Euro od osoby, bilety kupowane przez stronę www.airarabia.com około 3 miesiące wcześniej.

Przelot na trasie Szardża-Maskat-Szardża tanimi liniami z ZEA „Air Arabia” wyniósł około 100 Euro od osoby, bilety również kupowane przez stronę www.airarabia.com

Przelot na trasie Warszawa-Kijów-Warszawa liniami LOT wyniósł około 1000 PLN od osoby.

Emiraty oraz Oman należą raczej do drogich destynacji. Drogie są noclegi oraz jedzenie w restauracjach (chociaż można ograniczyć się do tanich kebabów i szawarmy). Tani jest transport oraz bilety wejściowe do odwiedzanych obiektów.

Dziennik podróży

27.12

11.15 – wylot samolotem „LOT” do Kijowa – 1,5 h

17.00 – wylot Airbusem linii „Air Arabia” do Szardży – 5 h – w samolocie można kupić kanapki i napoje – zestaw kanapka + napój 25 AED.

Lotnisko w Szardży głównie obsługuje loty „Air Arabia” oraz inne tanie linie z Indii, Pakistanu lub z Azji Środkowej.

Na lotnisku należy zeskanować źrenice oraz udać się z promesą wizy do kontroli paszportowej . Do kontroli paszportowej należy odczekać w kolejce głównie z Hindusami lub Pakistańczykami, którzy przylatują do Emiratów do pracy.

Przejazd taksówką z lotniska do Szardży za 50 AED – ok. 30 min.

Nocleg w hotelu „Al Bustan Beach” położonym blisko plaży nad Zatoka Perską – 130 USD za pokój ze śniadaniem – hotel rezerwowany przez stronę www.southtravel.com – rezerwacja hotelu była wymogiem uzyskania promesy wizowej.

28.12

Śniadanie w hotelu w formie „bufetu szwedzkiego” – omlet, parówki, naleśniki, napoje, soczewica.

Przejazd taksówką na dworzec autobusowy w Szardży za 5 AED.

Przejazd minibusem za 30 AED od osoby do Al Ain – 1,5 h. Jedzie się wielopasmową autostradą oświetloną w nocy. Po obu stronach rozciąga się pustynia, gdzieniegdzie widać wielbłądy.

Al Ain to zielona oaza położona na granicy z Omanem – przejście graniczne jest w centrum miasta.

Zwiedzanie Al Ain National Museum – wejście 3 AED od osoby – w muzeum warto obejrzeć m.in. zdjęcia Emiratów z lat 60-tych (robi wrażenie bieda i nędzne osady w porównaniu z tym co można współcześnie zobaczyć w Emiratach) oraz tradycyjne stroje czy prezentację nt. narodowego sportu Emiratów – sokolnictwa. Do Muzeum przylega fort wybudowany z gliny i mułu na początku XX w. – raczej mały, miejsce narodzin pierwszego Prezydenta ZEA – Zajeda ibn Sultan an-Nahajan.

Obok Al Ain National Museum warto zobaczyć targ zwierząt, przede wszystkim kóz i owiec – zwierzęta są umieszczone na samochodach, wokół kręcą się sprzedawcy pochodzący głównie z Pakistanu lub Afganistanu.

Przechodzimy przez oazę Al Ain w kierunku Pałacu Al Ain – oaza to wybetonowane uliczki poprowadzone przez gaje palmowe z kanałami nawadniającymi tzw. falaj.

Zwiedzamy Pałac Al Ain (wejście za darmo) – pałac składa się z kilku pawilonów rozrzuconych w ogrodzie, ponoć jest to jedno z najlepszych muzeów w Emiratach.

Obiad w restauracji „Al Diwan” – baba ghanoush, hummus, szisz taouk (szaszłyk), chellow kebab, kawa turecka, napoje – 120 AED.

Przejazd taksówką za 5 AED na dworzec autobusowy.

Jedziemy z Al Ain do Abu Dhabi tzw. zbiorową taksówką (shared taxi) – 25 AED od osoby, 1,5 h.

Przejazd w Abu Dhabi taksówką z dworca autobusowego do Heritage Village za 10 AED.

Zwiedzanie Heritage Village (wejście za darmo) – rodzaj skansenu, gdzie odtworzono życie z okresu sprzed odkrycia ropy w latach 60-tych XX wieku, wspaniały widok na dzielnicę wieżowców przy promenadzie tzw. corniche.

Na piechotę idziemy do najlepszego 7-gwiazdkowego hotelu „Emirates Palace” – hotel robi wrażenie swoim przepychem, wnętrze bogato zdobione złotem i wykładane marmurami.

Spacer po corniche – nadmorskiej promenadzie. W Cafe du Roi pijemy sok z mango, kawę, herbatę z miętą oraz jemy ciasto czekoladowe – 43 AED.

Przejazd taksówką na dworzec autobusowy za 8 AED.

Wyjazd minibusem do Szardży – 30 AED od osoby, 2 h.

Powrót do hotelu taksówką za 5 AED.

29.12

Śniadanie w hotelu.

Przejazd taksówką do Dubaju (dzielnica Bur Dubai) – 60 AED, 1 h.

Zwiedzanie Dubai Museum (wejście 3 AED) – w dawnym forcie Al- Fahidi – ciekawa multimedialna ekspozycja na temat rozwoju Dubaju oraz wystawy tematyczne np. na temat budowy dhow (tradycyjny arabski statek zwykle z jednym żaglem), połowu pereł lub życia na pustyni.

Spacer po dzielnicy Bastakia z domami z tzw. wieżami-wiatrów – wieże te to dawne systemy klimatyzacyjne, typowe dla państw Zatoki Perskiej

Odpoczywamy w „Basta Art Cafe” położonej w dzielnicy Bastakia, miejsce klimatyczne w domu z wieżami-wiatrów – kawa + sok Basta Special (sok z mięty i limonek) – 43 AED.

Przepływamy łodzią tzw. abra za 1 AED od osoby przez Kanał (Creek) do dzielnicy Deira. Deira to głównie bazary złota, perfum oraz przypraw. Warto przejść się po przystani, gdzie wyładowywane są towary z łodzi (dhow) przypływających z Iranu.

Przepływamy abra z powrotem do dzielnicy Bur Dubai. Jemy obiad w restauracji nad Kanałem – hummus, mutabbel, szisz kebab, krewetki z grilla, kawa – 96 AED.

Zwiedzamy Dom Szejka Saeed Al-Maktoum (wejście 2 AED) – zabytkowy dom z koralowca z tzw. wieżami wiatrów.

Idziemy do Heritage Village (wejście za darmo) – rodzaj skansenu, gdzie odtworzono obozowisko Beduinów na pustyni, suk oraz pokaz tradycyjnego tkactwa.

Przejazd Szejk Zajed Road (przy tej ulicy znajdują się najsłynniejsze wieżowce Dubaju, w tym Burj Dubaj – najwyższy budynek świata, wciąż jeszcze budowany) taksówką w okolice hotelu „Mina Al Salam” w dzielnicy Jumeirah za 45 AED.

Z plaży hotelu „Mina Al Salam” wspaniały widok na hotel „Burj Al Arab”, który robi wrażenie swoim kształtem przypominającym żagiel łodzi dhow.

Odpoczywamy na plaży nad Zatoką Perską – woda raczej chłodna, nie nadaje się do kąpieli.

Idziemy do „Bahri Bar” w hotelu „Mina Al Salam” – klimatyczny bar z tarasem w kolonialnym stylu z widokiem na hotel „Burj al Arab” – pijemy piwo oraz herbatę – 63 AED.

Jedziemy taksówką do „Mall of the Emirates”– jednego z największych centrów handlowych w Emiratach – warto poobserwować mieszkańców Emiratów zajętych zakupami lub rozmowami w licznych kawiarniach lub restauracjach. W tym centrum handlowym znajduje się sztuczny stok narciarski z wyciągami (wejście na cały dzień kosztuje 300 AED, w cenie są specjalne ciepłe kombinezony oraz wypożyczenie sprzętu narciarskiego).

Powrót taksówką na dworzec autobusowy w dzielnicy Bur Dubai za 45 AED.

Przejazd autobusem do Szardży – 5 AED od osoby, 30 min.

Powrót taksówką za 5 AED do hotelu.

30.12

Śniadanie w hotelu.

Przejazd taksówką za 8 AED w okolice tzw. Arts Area. Zwiedzanie Sharjah Art Museum (wejście za darmo) – nowoczesnego muzeum z różnymi wystawami czasowymi – my oglądamy wystawę starych fotografii z krajów arabskich.

Idziemy do tzw. Heritage Area – obszaru z zachowanymi domami z koralowca z wieżami-wiatrów. Warto odwiedzić Suk Al-Arsa – atmosferyczny suk, kryty liśćmi palmowymi (barasti) oraz Islamic Museum (wejście za darmo) z kolekcją monet oraz Koranów.

Przejeżdżamy taksówką za 5 AED do tzw. Central Souq – dwóch wielkich hal, na zewnątrz obkładanych kafelkami, z wieżami –wiatrów – obecnie jest to jeden z największych bazarów w Emiratach – sklepy z dywanami, pamiątkami oraz złotem.

W kawiarni na suku pijemy kawę oraz soki pomarańczowe – 32 AED.

Spacer promenadą wzdłuż Laguny Khalid z widokiem na nowo powstające wieżowce.

Obiad w restauracji „Rendezvous” – biryani, mięsa z grilla, hummus, napoje – 102 AED.

Odbieramy bagaże z hotelu i taksówką za 40 AED jedziemy na lotnisko w Szardży.

18.00 – wylot samolotem „Air Arabia” do Maskatu – 55 min.

Przejazd taksówką za 6 OMR do dzielnicy Mutrah.

Udaje się nam znaleźć wolny pokój w hotelu „Marina” – 35 OMR za pokój z łazienką i śniadaniem. Z pokoju wspaniały widok na corniche (promenadę) oraz na Zatokę Omańską (Morze Arabskie).

Spacer po corniche – bardzo zadbanej, wykładanej płytkami promenadzie. Przy corniche znajduje się meczet z barwną kopułą oraz stare domy kupieckie. Największą atrakcją jest jednak bazar – kryty zdobionym drewnianym dachem z kolorowymi lampami – bazar jest miejscem bardzo klimatycznym.

Na suku w „Al-Ahli Coffeeshop” pijemy sok z papai oraz z limonek z miętą za 1,200 OMR + sałatka owocowa 0,800 OMR.

W sklepie kupujemy wodę mineralną 1,5 l za 0,300 OMR oraz labneh (rodzaj jogurtu) za 0,200 OMR.

31.12

Śniadanie w hotelu – tosty, dżem, kawa

Przejazd taksówką na dworzec autobusowy w Ruwi za 1500 OMR.

8.00 – autobus do Nizwa – 2h, 1800 OMR od osoby

Zwiedzanie „kulturalnej stolicy” Omanu: otoczonego murem suku, na którym handluje się zwierzętami, warzywami, owocami oraz pamiątkami dla turystów; Fort Nizwa – wejście 0,500 OMR – ciekawa okrągła wieża o średnicy 45 m, z której rozciąga się widok na góry Hadżar a także na pobliski meczet z kolorową kopułą.

W Forcie pijemy w cafe kawę za 0,200 OMR oraz małą wodę mineralną za 0,200 OMR.

Jedziemy taksówką za 10 OMR na objazd okolic Nizwa. Odwiedzamy wioskę Al Hamra słynącą z glinianych domów w stylu jemeńskim, Fort Jabrin (wejście 0,500 OMR od osoby) – bardzo dużo pomieszczeń z drewnianymi sufitami w kwiatowe wzory, z murów Fortu wspaniały widok na góry Hadżar; Fort Bahla – tylko z zewnątrz, na liście UNESCO, zamknięty z powodu remontu.

W przydrożnej restauracji jemy obiad – ryż biryani, kurczak, warzywa gotowane w sosie pomidorowym, napoje – 3500 OMR.

Powrót do Nizwa. Przejazd z Nizwa tzw. shared taxi do Maskatu (Rusayl Roundabout) za 2 OMR od osoby

Przejazd taksówką za 3 OMR w okolice Mutrah Suk. Zakup na suku pamiątek: khanjar (tradycyjny sztylet omański) za 30 OMR, dzban do kawy za 5 OMR, czapka tzw. kuma za 2,500 OMR, kadzidło za 2,500 OMR, podstawka do palenia kadzidła za 1 OMR. Na bazarze, gdzie sprzedawcami są zwykle Hindusi, raczej trudno się targować.

Kolacja w restauracji „Fastfood’n’Juice Centre” – tikka chicken, smażony hammour (rodzaj ryby), hummus, lody, sok z granatów, mango lassi – 12,400 OMR.

Świętowanie Sylwestra w barze na dachu hotelu „Marina” – piwo i Martini za 4,900 OMR.

1.01

Śniadanie w hotelu.

Przejazd taksówką za 3 OMR do Rusayl Roundabout. Przejazd tzw. shared taxi za 2 OMR do Nakhal, ok. 1 h.

Zwiedzamy Fort Nakhal – wejście 0,500 OMR od osoby- jeden z najpiękniej położonych fortów w Omanie – z murów Fortu widok na oazę oraz na pobliskie góry Hadżar

Powrót do Maskatu taksówką za 8 OMR z postojem przy gorących źródłach Ain Thowra. Źródła są bardzo popularnym miejscem piknikowym Hindusów oraz Omańczyków.

Powrót do Maskatu w okolice hotelu „Grand Hyatt” – spacer po plaży nad Morzem Arabskim.

Obiad w restauracji na plaży – hummus, mutabal, kalmary, szisz kebab, jogurt, kawa – 14,600 OMR.

Przejazd taksówka za 3 OMR do Mutrah.

W coffeeshop przy wejściu na suk Mutrah pijemy herbatę miętową oraz sok pomarańczowy, kawę – 3 OMR.

2.01

Śniadanie w hotelu.

Rano udajemy się na targ rybny w Mutrah – na targu można kupić: rekiny, tuńczyki, ośmiornice, krewetki i inne owoce morza. Zwiedzamy Muzeum Bait Al-Baranda (wejście 1 OMR) z ekspozycją etnograficzną.

Przejazd taksówką za 4,500 OMR do hotelu Al Bustan Palace – jednego z najlepszych hoteli w Omanie położonym w ogrodzie nad Morzem Arabskim.

Na piechotę idziemy do Pałacu Sułtana Kabus – nowoczesnej budowli o oryginalnej architekturze, do Pałacu prowadzi wielka aleja wysadzana palmami.

Przejazd taksówką za 4 OMR do restauracji „Khargeen” – klimatycznej restauracji z dziedzińcem pośród zieleni – obiad w formie bufetu (hummus, baba ghanoush, kurczak, warzywa, ryż, makarony, ciasta) + napoje – 10,800 OMR.

Na piechotę idziemy na plażę i spacerujemy nad brzegiem Morza Arabskiego.

Jedziemy taksówką za 7,500 OMR do Mutrah (odbiór bagaży z hotelu) i jedziemy na lotnisko.

Lotnisko bardzo nowoczesne, dużo sklepów i restauracji.

19.30 – (samolot spóźniony ponad 2 h) przelot „Air Arabia” do Szardży, 1 h.

Ze względu na to, iż aby dostać wizę tranzytową na 96 h trzeba przekroczyć od ostatniego pobytu 30 dni, musimy spędzić noc na lotnisku w Szardży.

Lotnisko w Szardży jest czynne całą dobę i główną atrakcją może być obserwowanie przylatujących do pracy w Emiratach mieszkańców Indii, Pakistanu, Bangladeszu lub Kazachstanu.

3.01

13.00 – lot „Air Arabia” do Kijowa – 5 h.

Lotnisko Boryspol w Kijowie jest oddalone od miasta około 30 km. Przejazd taksówką za 200 UAH do hotelu „Turist”.

Nocleg w hotelu „Turist” za 620 UAH – pokój 2-osobowy z łazienką i śniadaniem.

Przejazd metrem ze stacji „Livoberezhna” do stacji „Khreschatyk” za 2 UAH od osoby.

Spacer po Placu Niezależności oraz po Chreszczatyku .

Obiad w restauracji w pobliżu Chreszczatyku – sałatki, pierogi, ryby, napoje – 74 UAH.

Powrót do hotelu metrem.

4.01

Śniadanie w hotelu.

Przejazd metrem do centrum Kijowa.

Zwiedzanie Soboru Sofijskiego – wejście na teren Soboru 2 UAH + za zwiedzanie wewnątrz Cerkwi 20 UAH od osoby – wspaniałe freski i słynna mozaika tzw. Oranta z XI w.

Zwiedzanie z zewnątrz Złotej Bramy z XI w., Monastyru o Złotych Kopułach, Cerkwi Św. Andrzeja oraz spacer brukowanym Zjazdem św. Andrzeja.

Idziemy do kawiarni na kawę oraz ciastka – 95 UAH.

Przejazd za 200 UAH taksówką do hotelu „Turist” (odbiór bagażu) i na lotnisko Boryspol.

14.45 – przelot samolotem LOT do Warszawy, 1,5 h.


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u