W kraju smoka i żurawia – podróż po Chinach – Anna i Radomir Kolmas

Anna i Radomir Kolmas

Termin: 28 lipca – 15 sierpnia 2004 roku

Uczestnicy: 2 osoby

Czas: w stosunku do Polski – + 6 h

Wiza: Wizę można uzyskać w Konsulacie CHRL w Warszawie przy ul. Bonifraterskiej 1 (wejście od ul. Wałowej) – wizę otrzymuje się za okazaniem rezerwacji biletu tam i z powrotem – wiza jednokrotna załatwiana w trybie normalnym (do 3 dni czekania) kosztuje 100 zł

Waluta (na dzień 1 sierpnia 2004 roku): Chiny – 1 USD = 8,21 juanów (Y lub RMB)

Język:

W Chinach największym problemem jest komunikacja językowa. Chińczycy raczej nie znają języków obcych, w małych miastach napisy są niestety tylko w chińskich „krzaczkach”. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. system kartkowy – ktoś znający język angielski w hotelu może na kartkach napisać przydatne zwroty w języku chińskim. Taki system doskonale sprawdza się przy korzystaniu z taksówek lub przy zakupie biletów na dworcach autobusowych czy kolejowych oraz w restauracjach. Często jesteśmy jednak zmuszeni do korzystania z pośredników lub biur podróży, które za prowizję kupią dla nas odpowiednie bilety. W dużych miastach jak np. w Pekinie lub w Szanghaju znajomość języków obcych jest bardziej rozpowszechniona, chociaż też zdarzają się wyjątki.

Transport:

Najlepszym środkiem do poruszania się po Chinach jest pociąg – jest raczej tani, wygodny i punktualny. Na dworach kolejowych są specjalne poczekalnie i na peron można wchodzić dopiero na pół godziny przed odjazdem pociągu. Najlepiej zorientować się na dworcu po numerach pociągu.

Innym użytecznym środkiem komunikacji są autobusy, ale ich standard i stan techniczny bywa bardzo zróżnicowany – przejazd lepszymi autobusami (np. koreańskim Daewoo) jest raczej kosztowny.

Dla osób, które nie mają zbytnio dużo czasu, dobrym rozwiązaniem jest podróż samolotami. Na liniach krajowych latają raczej dobre samoloty Airbus i podroż samolotem kosztuje jedynie dwa razy tyle co np. podroż pociągiem.

W miastach można poruszać się metrem (Szanghaj, Pekin), autobusami, trolejbusami, rikszami i taksówkami. Przejazd autobusami kosztuje średnio 1-2 Y, a przejazd taksówką kosztuje średnio np. w Pekinie około 16-20 Y.

Koszty:

W 2004 roku najtańszy przelot do Chin oferował Aeroflot oraz Finnair. Przelot liniami Aeroflot na trasie Warszawa-Moskwa-Pekin oraz Szanghaj-Moskwa-Warszawa kosztował około 580 USD. Podczas pobytu na utrzymanie się (nocleg, wyżywienie, transport, bilety wstępu) wydawaliśmy średnio około 40 USD na każdy dzień (korzystaliśmy raczej z drogich, dobrych hoteli; w tym kosztowna podróż samolotem i wodolotem). W Chinach z roku na rok drożeją bilety wstępu do zabytków – średnio wstępy kosztują od 5 do 90 Y (najdroższy wstęp do Terakotowej Armii koło Xian).

SPRAWOZDANIE Z PODRÓŻY

28.07

O godz. 16.05 wylot samolotem Boeing 767 linii LOT do Moskwy – lot trwa 2 h. Lądujemy w Moskwie na lotnisku Szeremetiewo II – w jednej z restauracji jemy kolację – pierożki, piwo, cola – za 2 osoby płacimy 500 rubli (1 USD=35 rubli).

O godz. 22.35 czasu lokalnego (+ 2h w stosunku do Polski) wylatujemy samolotem linii Aeroflot (Boeing 777) do Pekinu – lot trwa 7 h.

29.07

O godz. 9.05 przylatujemy do Pekinu (+6 h w stosunku do Polski). Lotnisko bardzo nowoczesne – szkło i metal – duża kolejka do odprawy granicznej. Pekin wita nas deszczem.

Przejazd z lotniska autobusem Airbus (trasa Nr 3) do centrum Pekinu w okolice International Hotel – 16 Y, 1h.

Przejazd taksówką za 10 Y do hostelu „JADE” ( 5, Zhide Beixiang, Beiheyan Dajie, Dongcheng tel. 86-10-65259966) – hotel położony w hutongu – pokój 2-osobowy z łazienką 160 Y. W pokoju raczej brudno – łazienka nadająca się do remontu. Ciekawym chińskim wynalazkiem jest znajdujący się w każdym hotelowym pokoju wrzątek w termosie oraz herbata.

Przejazd metrem za 3 Y do stacji Yonghegong. W okolicach tej stacji znajduje się jedna z najbardziej kolorowych tybetańskich świątyń w Pekinie – Świątynia Lamy (Yonghe gong) – wejście 25 Y. Świątynia składa się z pięciu pawilonów – w każdym znajdują się posągi Buddy oraz posągi założyciela sekty „Żółtych Czapek” – Tsongkhapa. W Pawilonie Tysiąckrotnego Szczęścia umieszczono 18-metrowy posąg Buddy Maitreja wyrzeźbiony z jednego pnia drzewa sandałowego. Niedaleko Świątyni Lamy znajduje się Świątynia Konfucjusza (kong miao) oraz dawna Akademia Cesarska (wejście 3Y). Pawilony tej świątyni położone są w otoczeniu drzew cyprysowych oraz wśród setek kamiennych steli.

Obiad w restauracji położonej niedaleko Świątyni Lamy – placki ryżowe, kurczak z bambusem i ananasem, ryż, napoje – 64 Y za 2 osoby.

Przejazd metrem za 3 Y do stacji Beijing Zhan. Zakup na stacji kolejowej (Beijing Train Station) biletów kolejowych do Datong – tzw. hard sleeper za 94 Y. Zakup biletów zajmuje raczej dużo czasu, przede wszystkim ze względu na brak znajomości języka angielskiego w kasach biletowych i konieczność posługiwania się albo językiem migowym albo chińskim słowniczkiem z przewodnika Lonely Planet.

Przejazd metrem za 2 Y do stacji Qianmen. Spacer w okolicach ulicy Dazhalan Jie, gdzie można dokonać zakupów chińskich podróbek rzeczy znanych światowych firm.

Powrót taksówką do hotelu za 17 Y.

30.07

Pobudka koło godziny 8.00. Przejazd z hotelu autobusem Nr 2 za 2 Y do Świątyni Niebios.

Śniadanie w McDonald’s – zestaw śniadaniowy z kawą za 9 Y.

Wejście do Świątynie Nieba kosztuje 35 Y. Świątynia Nieba (tian tan) to wielki kompleks świątyń położony w ogromnym parku. Warto przyjść tutaj rano, aby poobserwować Chińczyków, przede wszystkim kobiety, ćwiczących tai-chi.

Najciekawszym obiektem jest Pawilon Modłów o Pomyślny Rok – okrągła budowla, przykryta niebieską glazurowaną dachówką, wznosząca się na trzystopniowym białym marmurowym tarasie. W tym miejscu cesarz modlił się o dobre zbiory.

Przejazd taksówką za 15 Y w okolice Zakazanego Miasta.

Wejście do Zakazanego Miasta kosztuje 60 Y + dodatkowo 10 Y do Muzeum Pałacowego.

Zakazane Miasto to dawna siedziba cesarzy chińskich z dynastii Ming i Qing. Aby obejść cały kompleks, należy przeznaczyć na to co najmniej 5-6 godzin. Część dawnego wyposażenia Cesarskiego Pałacu została wywieziona przez Kuomintang na Tajwan i obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Tajpej. Zakazane Miasto to kompleks pawilonów, placów, uliczek i ogrodów. Najwspanialszym budynkiem jest Pałac Najwyższej Harmonii, gdzie znajduje się tron smoka. Przed tym budynkiem na marmurowych tarasach umieszczone są rzeźby z brązu przedstawiające żurawia i żółwia.

W dawnym Pałacu Spokojnej Długowieczności zostało urządzone Muzeum Pałacowe – zgromadzono w nim niewielką część cesarskich skarbów. Przed wejściem do Pałacu znajduje się Ściana Dziewięciu Smoków – wykonana z wielokolorowej glazury, przedstawia dziewięć smoków bawiących się perłą (częsty chiński motyw na wielu przedmiotach).

Z Zakazanego Miasta wychodzimy przez bramę Tiananmen na Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen). Na Placu jest pełno ludzi przez cały dzień – najciekawsze dla turystów jest obserwowanie Chińczyków puszczających latawce (być może jest to symbol wolności w tym najbardziej policyjnym państwie świata).

Przy Placu położone jest Muzeum Historyczne, budynek Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (wejście 15 Y – najciekawsza wielka sala Zjazdów Komunistycznej Partii Chin) oraz mauzoleum Przewodniczącego Mao.

Przejazd taksówką za 10 Y w okolice Parku Beihai czyli Parku Północnego Jeziora.

Wejście do Parku oraz Okrągłego Miasta kosztuje 5 Y. W Okrągłym Mieście można zobaczyć wykonany z nefrytu dzban na wino z XV w. Natomiast w Parku na Wyspie Nefrytowej położona jest tybetańska buddyjska pagoda tzw. Biala Dagoba (dodatkowo wejście 10 Y). Z tarasu pagody wspaniały widok na dachy budynków Zakazanego Miasta.

Obiad w typowej, małej restauracji – pierożki z mięsem, ryż z kurczakiem, zielona herbata – 25 Y za 2 osoby. W Chinach dominuje zielona herbata – Chińczycy często ze sobą wożą słoiczki z zieloną herbatą, którą wielokrotnie zaparzają w ciągu dnia.

Przejazd taksówką za 15 Y do Jianguo Hotel Qianmen. W hotelu tym znajduje się Teatr Liyuan, w którym wystawiane są przedstawienia Opery Pekińskiej. Najtańsze bilety na balkon na drugim piętrze kosztują 40 Y. Przedstawienie średnio trwa około 1 h 15 minut. Opera Pekińska to mieszanka śpiewu, tańca, mimiki i akrobacji. Aktorzy grają w charakterystycznych maskach i kostiumach. Przejazd taksówką za 12 Y w okolice naszego hotelu.

31.07

Przejazd autobusem za 2 Y do Placu Tiananmen.

Śniadanie w McDonald’s – zestaw śniadaniowy za 9 Y.

Zwiedzanie Mauzoleum Przewodniczącego Mao. Przed wejściem należy pozostawić w przechowalni wszystkie rzeczy (np. torby, aparat itp.) – opłata za przechowanie 5 Y. Aby dostać się do środka należy stanąć w długiej kolejce i po upływie około godziny można szybko przemknąć koło szklanej trumny z zabalsamowanym ciałem Przewodniczącego. Dla wielu Chińczyków przyjazd do Pekinu połączony jest z obowiązkową wizytą w Mauzoleum – całe rodziny oddają hołd, przynoszą kwiaty (nie wiemy czy naprawdę sami chcą to zrobić czy też są do tego zmuszani).

Przejazd metrem za 3 Y do stacji Xidan. Zakup w siedzibie China Airlines biletów lotniczych na przelot liniami China Eastern Airlines na trasie Xian – Chengdu za 630 Y.

Przejazd metrem za 3 Y do stacji Xizhimen w okolice zoo. Wejście do zoo kosztuje 20 Y i zawiera wizytę w pawilonie z pandami.

Przejazd autobusem Nr 808 za 3 Y do Letniego Pałacu. Bilety ulgowe (ISIC) kosztują 15 Y + dodatkowo 10 Y za wejście do Świątyni Pachnącego Buddy. Letni Pałac to ogromny park położony nad brzegami jeziora Kunming. W ogrodzie znajdują się liczne pawilony wzniesione za czasów cesarzowej Cixi w XIX w. – Pałac Radowania się Długowiecznością, Pawilon Nefrytowych Fal czy Długa Galeria. Na zwiedzanie Letniego Pałacu należy poświęcić co najmniej 4-5 godzin.

Powrót autobusem Nr 107 za 1 Y i następnie autobusem Nr 904 za 3 Y do stacji metra Xizhimen. Przejazd metrem za 3 Y do stacji Qianmen.

Kolacja w małej restauracji – kaczka po pekińsku – podaję się osobno mięso, skórkę, naleśniki, sos śliwkowy, ogórki i rosół z kośćmi. Kaczkę je się w ten sposób, iż bierze się mały kawałek mięsa, zawija się go w naleśnik wraz z ogórkiem i następnie macza się w sosie. Po zjedzeniu mięsa można „delektować” się gorącym rosołem, co raczej nie należy do przyjemności ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Kaczka kosztuje średnio około 80 Y + dodatkowo napoje za 15 Y.

Spacer do hotelu przez plac Tiananmen, który w nocy wygląda najefektowniej.

Zakupy w sklepie: piwo 0,6 l – 6Y, jogurt 3 Y, woda 1,5 l – 3-5 Y, cola w puszce – 3 Y, zestaw pocztówek (10 sztuk) 16 Y

1.08

Przejazd autobusem Nr 2 za 2 Y na Plac Tianamen.

Śniadanie w McDonald’s – zestaw śniadaniowy za 9 Y.

Wyjazd z wycieczką autobusem turystycznym Nr 1 z okolic Qianmen na Wielki Mur – 50 Y – autobusy wyjeżdżają pomiędzy godziną 6.30 a 10.00 rano – w cenie wycieczki jest wliczony chiński przewodnik, który tylko podprowadza pod dany zabytek. Program wycieczki obejmuje zwykle 2 odcinki Wielkiego Muru – Przełęcz Juyong i Badaling oraz Trzynaście Grobowców Ming.

Wielki Mur pomimo wielkiej komercji i rzeszy turystów jest na pewno jednym z cudów świata. Największe wrażenie wywiera jego położenie – mur wije się pomiędzy wierzchołkami górskich szczytów. Mur mierzy około 6700 km i został wzniesiony w III w p.n.e.

Wejście na Mur na Przełęczy Juyong kosztuje 40 Y (20 Y z ISIC), a w Badaling 50 Y (25 Y z ISIC). W każdym z powyższych miejsc autobus zatrzymuje się na około 2 godziny.

Po zwiedzeniu Wielkiego Muru autobus zawozi turystów do Trzynastu Grobowców Ming. Można zwiedzać jeden z najlepiej zachowanych grobowców – Grobowiec Ding Ling cesarza Wanli – wejście (nie ma ulg) kosztuje aż 60 Y. Cena biletu nie jest związana z atrakcyjnością miejsca i raczej zwiedzanie tego grobowca można wszystkim odradzić. Do zwiedzania jest „podziemny pałac” z urnami cesarza oraz jego żon.

W okolicach grobowców znajdują się sady brzoskwiniowe – brzoskwinie można kupić bezpośrednio od hodowców – 10 Y za 5 sztuk (przepłaciliśmy chyba trzykrotnie, ale tak wielkich, dojrzałych brzoskwiń nie widzieliśmy chyba nigdy w życiu).

Powrót do Pekinu około godziny 18.30. Spacer w Pekinie po handlowej ulicy Wangfujing – pełnej domów handlowych, restauracji i barów.

Obiad w restauracji w centrum handlowym Sundongan Plaza – ryż z kurczakiem, makaron z wieprzowiną, napoje – 54 Y za 2 osoby.

Odbiór bagaży z hotelu i przejazd taksówką za 21 Y na stację kolejową (Beijing West Train Station). W Chinach na dworcu kolejowym należy udać się najpierw do tzw. waiting room, gdzie przy bramkach wyświetlane są numery pociągów i pasażerowie są wpuszczani na perony dopiero około pół godziny przed odjazdem pociągu.

Wyjazd o godz. 23.50 do Datong pociągiem Nr 205 – 7 h – tzw. hard sleeper – podobne do rosyjskich „plackartnych” (3 łóżka w rzędzie po obu stronach), ale bardziej czyste i nowoczesne (choć wszystko zależy od rodzaju pociągu – czym niższy numer pociągu, tym lepszy pociąg).

W pociągu jest już przygotowana pościel – prześcieradło, poduszka i kołdra. Największa atrakcją w pociągu jest obserwowanie Chińczyków, którzy w czasie jazdy delektują się zieloną herbatą i „zupkami błyskawicznymi”.

2.08

O godz. 7.00 przyjazd do Datong. Zakwaterowanie w hotelu „Hongqi Dafandian” – 288 Y za pokój 2-osobowy ze śniadaniem. Hotel bardzo elegancki – śniadanie w formie „szwedzkiego stołu” – podłoga w restauracji jest szklana i pod podłogą pływają czerwone karpie.

Przejazd rikszą za 5 Y na tzw. nowy dworzec autobusowy na Yantong Xilu. Wyjazd minibusem do Hunyuan – 11 Y – 2 h. Przejazd taksówką do Wiszącego Klasztoru (xuankong si) – w dwie strony z postojem przy klasztorze za 30 Y. Wejście do klasztoru kosztuje 30 Y (ulgowy ISIC). Klasztor został zbudowany w VI w. i jego drewniane budynki są zbudowane na uskoku skalnym. Z daleka klasztor wygląda jakby zawisł w powietrzu. W środku klasztoru można chodzić po drewnianych mostkach i galeryjkach i z każdego miejsca roztacza się widok na stromą przepaść.

Powrót minibusem do Datong. Przejazd rikszą w okolice dworca kolejowego za 4 Y.

Obiad w małej, lokalnej restauracji – ryż, kurczak z bambusem, pierożki, napoje – 40 Y.

O godz. 17.00 powrót do hotelu. Ze względu na ulewę trudno jest poruszać się po mieście – wszędzie wielkie kałuże wody. W związku z tym jesteśmy zmuszeni pozostać w hotelu.

3.08

Na śniadanie kawa w hotelu za jedyne 30 Y za 2 osoby.

Przejazd z dworca kolejowego autobusem Nr 4 za 1 Y do dworca Xinkaili. Tam przesiadamy się do autobusu Nr 3 za 1,5 Y do Yungang.

Wejście do jaskiń Yungang kosztuje 30 Y (ulgowy ISIC).

Yungang to kompleks jaskiń pochodzących z V w. – w jaskiniach zachowały się malowidła oraz buddyjskie posagi. Groty w Yungang zachowały się w lepszym stanie niż jaskinie Longmen i w przypadku gdy nie mamy czasu i chcemy obejrzeć tylko jedno z tych miejsc – najlepiej poprzestać tylko na Yungang.

Powrót minibusem za 4 Y do centrum Datong.

Zwiedzanie Górnego i Dolnego klasztoru Huayan (huayan si) – w klasztorze znajduje się kolekcja buddyjskich posagów z XIII w. Wejście do klasztoru kosztuje 10 Y (ulgowy ISIC).

Obiad w restauracji „The Best Pizza” – pizza hawajska, grzanki, napoje – 69 Y za 2 osoby.

Spacer po centrum Datong – zakupy w supermarkecie w podziemiach centrum handlowego – zupki błyskawiczne, czekolady, napoje – wszystko za 22 Y. Odpoczynek w herbaciarni – zielona herbata, drożdżowe ciastka za 14,5 Y. Powrót rikszą za 5 Y do hotelu i odbiór bagaży.

O godz. 20.37 wyjazd pociągiem Nr 1576 do Luoyang – tzw. hard sleeper – 190 Y + 30 Y prowizja dla CITS (zakup samemu biletów w kasach biletowych ze względu na brak znajomości chociaż podstawowych angielskich słówek wydawał się bardzo czasochłonny i nawet wręcz niemożliwy). Przejazd do Luoyang trwa 18 godzin.

4.08

Przejazd pociągiem do Luoyang – w pociągu jest wrzątek i można zrobić sobie do jedzenia zupki błyskawiczne. Ponadto do pociągu na stacjach wchodzą handlarze, od których można kupić prawie wszystko.

Przyjazd o godz. 15.00 do Luoyang. Przejazd taksówką za 11 Y do hotelu „Mingyuan Binguan” – 188 Y za pokój 2-osobowy z łazienką.

Z dworca kolejowego przejazd autobusem Nr 81 za 1 Y do Longmen.

Wstęp do grot Longmen kosztuje 40 Y (ulgowy ISIC).

Groty Longmen położone są na stromym brzegu rzeki Yihe. Wewnątrz jaskiń podobnie jak w Yungang znajdują się buddyjskie świątynie pełne posągów i malowideł. Najwspanialsze rzeźby znajdują się w Świątyni Składania Czci Buddzie, w której znajduje się uśmiechający się Wielki Budda o wysokości 18 m w otoczeniu uczniów i strażników.

Powrót autobusem Nr 81 do Luoyang.

Kolacja w centrum Luoyang w KFC – kubełek skrzydełek z kurczaka, frytki, napoje – 84 Y za 2 osoby.

5.08

Śniadanie rano w hotelu – śniadanie typowo chińskie – jajka w sosie sojowym, makaron z warzywami, kurczak, pierożki (śniadanie wliczone w cenę hotelu).

Przejazd taksówką za 7 Y na dworzec kolejowy.

Wyjazd o godz. 9.04 pociągiem Nr K59 do Xian – tzw. hard seat (bardzo wygodne otwarte przedziały z lotniczymi fotelami) 55 Y – 5 h.

Zakwaterowanie w hotelu „Lu Dao” (No. 80 west 8th street, tel. 029 82101244) – 178 Y za pokój 2-osobowy z łazienką.

Obiad w małej lokalnej restauracji – ryż, kurczak z bambusem, pierożki, napoje – 37 Y.

Przejazd taksówką za 10 Y do Muzeum Historii Prowincji Shaanxi. Wejście do Muzeum kosztuje 35 Y (nie ma żadnych ulg). Muzeum jest bardzo nowoczesne i jest uważane za jedno z najlepszych muzeów w Chinach. Wszystkie zbiory przedstawione są chronologicznie – według rządów kolejnych chińskich dynastii – najciekawsze są figurki żołnierzy z Terakotowej Armii. Spacer z Muzeum do Wielkiej Pagody Dzikich Gęsi (da yanta). Wejście do Pagody kosztuje 25 Y (brak ulgowych) + 15 Y za wspinaczkę na szczyt Pagody. Pagoda jest symbolem Xian i pochodzi z VII w.

Przejazd autobusem Nr 41 za 1 Y w okolice dworca kolejowego. Powrót do hotelu.

6.08

Na śniadanie jemy bułki drożdżowe na ulicy za 2 Y. Przejazd z okolic dworca kolejowego autobusem Nr 306 za 8 Y w dwie strony do Terakotowej Armii – około 50 minut.

Wejście do Terakotowej Armii kosztuje aż 90 Y (nie ma żadnych ulg). Odkryta w 1974 roku przyboczna straż cesarza Qin Shi Huangdi jest jedną z największych atrakcji turystycznych Chin. Do dnia dzisiejszego odkopano około siedmiu tysięcy wojowników i koni naturalnej wielkości ustawionych w szyku bitewnym. Wszystko co odkopano znajduje się w 3 salach, a w muzeum eksponowane są chińskie rydwany bojowe.

Powrót autobusem Nr 306 do Xian.

Przejazd taksówką za 7 Y do Świątyni Ośmiu Nieśmiertelnych (baxian an). Wejście do świątyni kosztuje 5 Y. Jest to świątynia taoistyczna – bardzo kolorowa, przypominająca świątynie buddyjskie.

Przejazd taksówką za 5 Y do centrum Xian. Spacer wokół Wieży Bębnów (wejście 20 Y, mało ciekawa) i Wieży Dzwonów. Przejście do Wielkiego Meczetu bazarami dzielnicy islamskiej. Wielki Meczet (wejście 12 Y) został zbudowany w stylu chińskim w XIV w. Do głównej sali modlitewnej mają wstęp tylko muzułmanie.

Obiad w restauracji muzułmańskiej – rosół z mięsem wołowym, małe kawałki mięsa z grilla obtaczane kawałkami papryczek chilli, napoje – 81 Y za 2 osoby. Dania niestety nie były zjadliwe – albo za ostre albo bez smaku.

Zakup pamiątek na bazarze – 2 miniaturowe figurki wojowników z Terakotowej Armii za 40 Y, obraz olejny za 50 Y, 9 rycin za 60 Y.

Spacer przez centrum Xian do hotelu.

7.08

Pobudka około 5.30. Przejazd taksówką za 12 Y pod biuro China Northwest Airlines. Spod tego biura co godzinę odjeżdżają specjalne autobusy na lotnisko – 25 Y – 1 h.

Lotnisko w Xian bardzo nowoczesne – szkło i stal – dużo sklepów i restauracji. Na lotnisku należy zapłacić podatek lotniskowy w wysokości 50 Y. Przelot samolotem Airbus linii China Eastern Airlines do Chengdu – 630 Y – 1h. W samolocie dostajemy tylko kawę i herbatniki.

Lotnisko w Chengdu podobne do lotniska w Xian. Przejazd autobusem lotniskowym do centrum Chengdu za 10 Y – 30 minut.

Przejazd rikszą za 5 Y do hotelu „Traffic”. W hotelu zostawiamy bagaże w przechowalni za 6 Y.

Śniadanie w restauracji „Anchor” – tzw. zestaw amerykański (jajecznica, tosty, kartofelki, dżem) + herbata – 46 Y za 2 osoby.

Przejazd rikszą za 10 Y do Świątyni Klasztornej Wenshu. Wejście do świątyni kosztuje 1 Y. Jest to świątynia buddyjska pochodząca z VI w. Największą atrakcją jest położona na jej terenie herbaciarnia – można usiąść w bambusowym fotelu i napić się zielonej herbaty za 3 Y.

Powrót taksówką za 12 Y do hotelu „Traffic”. Odbiór bagaży i na piechotę idziemy na dworzec autobusowy Xinnamen. Przejazd autobusem do miasta Emei za 32 Y – 2h. Następnie taksówką za 10 Y jedziemy do Baoguo.

Zakwaterowanie w hotelu położonym niedaleko hotelu „Teddy Bear” – 110 Y za pokój 2-osobowy.

Kolacja w barze „Teddy Bear” – ryż z kurczakiem, makaron z kurczakiem, naleśniki z czekoladą i bananami – 55 Y za 2 osoby.

Spacer do Świątyni Klasztornej Baoguo – wejście 8 Y. Świątynia pochodzi z XVI w. i leży u stóp Góry Emei (emei shan).

8.08

Śniadanie w barze „Teddy Bear” –jajecznica z pomidorami, kawa – 30 Y za 2 osoby.

Przejazd minibusem z dworca autobusowego w Boaguo do Jieyin Hall – 30 Y – 2 h. Po około 1 godzinie jazdy minibus zatrzymuje się i należy wykupić bilety wstępu do Parku Emei Shan – 60 Y (ulgowy ISIC). Na tzw. Złoty Szczyt wjeżdża się kolejką linową – 40 Y w jedna stronę. Złoty Szczyt leżący na wysokości 3075 m pogrążony jest zwykle we mgle. Cała Góra Emei jest świętym miejscem dla buddystów. Warto poobserwować pielgrzymów modlących się i palących kadzidła w Świątyni Złotego Szczytu (Jinding Si – wejście 10 Y).

Ze Złotego Szczytu do miejsca skąd odjeżdżają autobusy schodzimy na piechotę – droga jest męcząca, gdyż cały czas schodzi się w dół po stromych stopniach – całe zejście zajmuje 2 h.

Powrót do Baoguo minibusem za 30 Y.

Kolacja w barze „Teddy Bear” – kurczak w sosie słodko-kwaśnym (pycha!), ryż z kurczakiem, naleśniki z czekoladą, napoje – 64 Y.

9.08

Śniadanie w barze „Teddy Bear” – jajecznica ze szczypiorkiem, kawa – 24 Y za 2 osoby.

Przejazd taksówką za 10 Y do miasta Emei.

Z dworca autobusowego w Emei przejazd autobusem do Leshan – 7 Y – 1 h.

Bagaże zostawiamy w przechowalni na dworcu autobusowym w Leshan – 10 Y za wszystkie bagaże.

Przejazd taksówką za 12 Y do portu koło Wielkiego Buddy.

Wypłynięcie statkiem na skrzyżowanie rzek Min i Dadu, aby obejrzeć Wielkiego Buddę (da fo). Budda został wyrzeźbiony w VIII w. przez buddyjskich mnichów i prace nad nim trwały 90 lat. Figura Buddy jest wysoka na 71 m, uszy mają długość 7 m, a paznokieć na dużym palcu mierzy 1,6 metra. Jest to ponoć największy istniejący posąg Buddy.

Przejazd rikszą za 5 Y do tzw. Oriental Buddha Park – wejście 20 Y (ulgowy ISIC) park ze współczesnymi buddyjskimi rzeźbami – raczej mało ciekawy i można go pominąć.

Zwiedzanie świątyni położonej na wysokości głowy Wielkiego Buddy – wejście 35 Y (ulgowy ISIC). Istnieje możliwość zejścia klifem skalnym w dół i sfotografowanie się z palcem u nogi Wielkiego Buddy. Przejazd taksówką za 15 Y na dworzec autobusowy.

O godz. 15.10 wyjazd autobusem do Chongqing – 79 Y – 6,5 h. Odcinek drogi około 100 km z Leshan jest w straszliwym stanie – same dziury, brak asfaltu. Dopiero później zaczyna się lepsza droga – płatna autostrada.

Przejazd z dworca autobusowego w Chongqing taksówką za 15 Y do hotelu „Shipin Dasha”. Nocleg w hotelu „Shipin Dasha” – 160 Y za pokój z łazienką.

Zakup w agencji turystycznej biletów na wodolot po rzece Jangcy – 400 Y. Kolacja w małej restauracji – pierożki, ryż z kurczakiem i bambusem, napoje – 36 Y za 2 osoby.

10.08

O godz. 6.30 pobudka.

Odbieramy w agencji bilety na wodolot. Następnie windą za 2 Y zjeżdżamy do portu.

O godz. 7.40 wypłynięcie wodolotem do Yichang – 11 h. Główną atrakcją rejsu są tzw. Trzy Przełomy. Istnieje możliwość przepłynięcia statkiem z noclegiem, ale niestety nie mieliśmy czasu na tego typu atrakcje. Z Chongqing do Yichang jest około 800 km. Aż do miasta Wanzhou trasa nie jest zbytnio ciekawa – wielkie przemysłowe miasta i wstrętne blokowiska. Ciekawe są „miasta widma” – porzucone przez ludzi, gdyż mają być zatopione na skutek podniesienia się poziomu wody (efekt budowy Tamy Trzech Przełomów). W 2009 roku Trzy Przełomy maja przejść już do historii – zostaną całkowicie zalane wodą.

Trzy Przełomy wywierają duże wrażenie – rzeka zwęża się, po bokach wyrastają wysokie skały tylko częściowo zalesione. Najciekawszy jest Drugi Przełom (Wu Xia) o długości 40 km i o skałach wysokich na ponad 900 m. Warto również poobserwować wszelkiego rodzaju barki i statki pływające po rzece Jangcy – ruch prawie jak na autostradzie.

Prawdopodobnie ze względu na trwające prace nad Tamą Trzech Przełomów wodolot nie przypływa bezpośrednio do Yichang, ale około 40 km przed tym miastem. Z tego miejsca autobusy zabierają pasażerów na dworzec autobusowy w Yichang.

Przejazd w Yichang taksówką za 7 Y do hotelu.

Nocleg w hotelu „Taohualing Fandian” – 250 Y za pokój – bardzo elegancki – z basenem i ogrodem.

Kolacja w małej restauracji – rosół z kurczakiem, pierożki, napoje – 24 Y za 2 osoby.

11.08

Przejazd taksówką za 7 Y na dworzec autobusowy.

O godz. 10.00 wyjazd autobusem za 115 Y do Wuhan – na tej trasie kursują bardzo dobre autobusy marki Daewoo. Przejazd do Wuhan trwa 4,5 h.

Obiad w małej restauracji w okolicach dworca autobusowego w Wuhan – pierożki, kurczak z grilla nacierany papryczkami chili, napoje – 40 Y.

O godz. 16.30 wyjazd autobusem do Hefei – 140 Y – 6 h jazdy. W czasie drogi autobus zatrzymuje się tylko raz na 20-minutowy postój.

Przejazd z dworca autobusowego w Hefei do hotelu za 15 Y.

Nocleg w hotelu „Fuhao Dajiudian” – 170 Y za pokój 2-osobowy z łazienką.

12.08

Śniadanie w hotelu w formie „stołu szwedzkiego” – można spróbować różnych dań chińskich – jednak większość z nich to dania obiadowe. Chińczycy nie znają raczej śniadań w stylu europejskim.

Przejazd taksówką na dworzec autobusowy za 15 Y.

O godz. 11.00 wyjazd autobusem do Nankinu (Nanjing) – 40 Y – 2,5 h jazdy. Przejazd taksówką za 20 Y do hotelu.

Zakwaterowanie w „Nanjing University Students Dormitory” – pokój 2-osobowy z łazienką za 200 Y.

Przejazd taksówką za 23 Y w okolice grobowca cesarza Hong Wu. Bilet uprawniający do zwiedzania grobowca, mauzoleum Sun Jatsena oraz świątyni Linggu kosztuje 80 Y.

Grobowiec założyciela dynastii Ming – cesarza Hong Wu – nie należy do najciekawszych i w swoim założeniu przypomina grobowce dynastii Ming koło Pekinu.

Przejazd taksówką za 7 Y do Mauzoleum Sun Jatsena. Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Nankinie. Długie schody prowadza na wzgórze, na którym stoi Mauzoleum założyciela Republiki Chińskiej. Główny budynek pokryty jest niebieską glazurowaną dachówką – niebieski i biały symbolizują białe słońce na niebieskim tle flagi Kuomintangu. W środku znajduje się marmurowa statua dr Sun Jatsena.

Przejazd taksówką za 7 Y do świątyni Linggu. Na terenie świątyni znajduje się ciekawy Pawilon bez Belek (wuliang dian) – w czasie Republiki Chińskiej miejsce pamięci tych, którzy zginęli w rewolucji w latach 1926-28.

Przejazd taksówką za 23 Y do centrum Nankinu.

Kolacja w położonej niedaleko hotelu restauracji „Tiramisu House” – pizza hawajska, makaron z kurczakiem, sałatki, herbata – 84 Y za 2 osoby. Wystrój restauracji bardzo elegancki i europejski.

13.08

Przejazd taksówką za 13 Y na dworzec kolejowy.

O godz. 8.16 wyjazd pociągiem Nr T737 do Suzhou – 50 Y – 2,5 h. W wagonie same lotnicze fotele – przez całą podróż z głośników rozbrzmiewa muzyka klasyczna.

Zostawiamy bagaże w przechowalni na dworcu kolejowym w Suzhou za 14 Y.

Suzhou uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast w Chinach. Słynie przede wszystkim z tradycyjnych chińskich ogrodów.

Na śniadanie jemy bułki drożdżowe w herbaciarni – 4 Y za sztukę.

Przejazd autobusem Nr 2Y za 1 Y w okolice Ogrodu Mistrza Sieci (wangshi yuan). Wejście do Ogrodu kosztuje 20 Y. Ogród Mistrza Sieci jest najmniejszym ogrodem w Suzhou, ale zarazem jednym z najładniejszych. Typowy chiński ogród to drewniane pawilony rozrzucone pośród wody i skał. Na terenie Ogrodu można napić się herbaty w herbaciarni – filiżanka zielonej herbaty za 6 Y. Zakupy na bazarze położonym w okolicy Ogrodu – rzeźby z drzewa sandałowego za 40 Y.

Przejazd autobusem Nr 2 za 1 Y w okolice Ogrodu Umiarkowanej Polityki (zhuozheng yuan). Wejście do Ogrodu kosztuje 50 Y (brak ulg). Jest to jeden z największych ogrodów, założony został w XVI w. W ogrodzie pełno jest pawilonów i mostków otoczonych kwiatami lotosu

Przejazd autobusem Nr 2 Y do Muzeum Jedwabiu (wejście 7 Y). W Muzeum można zapoznać się z produkcją jedwabiu, a m.in. zobaczyć w różnych stadiach larwy jedwabnika, drzewa morwy oraz różne techniki tkackie.

Przejazd autobusem Nr 2 za 1 Y na dworzec kolejowy.

Wyjazd o godz. 17.10 pociągiem do Szanghaju – 13 Y – 1 h jazdy.

W Szanghaju przejazd metrem za 3 Y do stacji Shanxi Road South. Niedaleko stacji znajduje się hotel „Education” – 280 Y za pokój 2-osobowy z łazienką.

Kolacja w McDonald’s – zestawy z hamburgerami, frytkami i napojami, lody – 55 Y za 2 osoby.

14.08

Śniadanie w McDonald’s – zestaw śniadaniowy – 9 Y za osobę.

Przejazd metrem za 2 Y do stacji People’s Square.

Spacer po głównej ulicy handlowej Szanghaju – Nanjing Donglu. Na tej ulicy położone jest mnóstwo wielkich centrów handlowych.

Przejazd do dzielnicy Pudong tzw. Bund Tourist Tunnel pod rzeką Huangpu Jiang (tam i z powrotem ulgowy ISIC – 32 Y, normalny tam i z powrotem 40 Y, normalny w jedną stronę 30 Y). Tunel przemierza się małym nowoczesnym wagonikiem.

Spacer w dzielnicy Pudong w okolice tzw. Jinmao Building. Wjazd windą na 87 piętro hotelu Grang Hyatt do tzw. The Cloud Nine Bar. Wizyta w barze jest porównywalna cenowo do kosztów wjazdu na platformę widokową w Oriental Pearl Tower lub w Jinamao Building. Kawa i piwo w hotelu Grand Hyatt kosztują 112 Y – chyba najdroższe miejsce w Chinach. Z okien hotelu roztacza się wspaniały widok na cały Szanghaj, a w szczególności na rzekę i na tzw. Bund. Powrót tunelem w okolice tzw. Bund (angielsko- indyjskie słowo oznaczające nadbrzeże). Bund to najciekawsze miejsce w Szanghaju – budynki z lat 20-tych i 30-tych XX w. wybudowane przez Europejczyków na terenach dawnych koncesji. Najbardziej imponującą budowlą jest dawny budynek Szanghaj & Hongkong Banku.

Spacer w okolice Ogrodów Yu. W ich pobliżu zostało odtworzone dawne chińskie miasto pełne sklepów i restauracji. Obiad w jednej z licznych restauracji – krewetki, ryż, pierożki, napoje – 76 Y za 2 osoby.

Przejazd taksówką za 15 Y w rejon dawnej koncesji francuskiej, tzw. Frenchtown. Obecnie jest to miejsce pełne wielkich domów handlowych, eleganckich sklepów i europejskich restauracji.

Dokonujemy ostatnich zakupów – porcelanowy zestaw do herbaty za 90 Y, ubrania oraz inne pamiątki.

15.08

Przejazd taksówką za 10 Y do budynku tzw. Shanghai Centre. Wyjazd autobusem Nr 2 na lotnisko Pudong – 19 Y, 1 h.

Lotnisko Pudong bardzo nowoczesne – szkoło i metal. Na lotnisku trzeba zapłacić podatek lotniskowy – 90 Y za osobę.

O godz. 11.50 wylot samolotem Ił-96 linii Aeroflot do Moskwy – 10 h – dwa posiłki na gorąco.

O godz. 17.40 czasu miejscowego przylot do Moskwy.

O godz. 21.00 wylot samolotem Boeing 767 linii LOT do Warszawy – 2h.


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u