Trekking do bazy pod Mt. Everestem – Kuba Terakowski

Kuba Terakowski

Kosztorys i uwagi ogólne

Niniejszy kosztorys obejmuje wyłącznie wydatki bezpośrednio związane z trekkingiem. Pominięte zostały natomiast koszty pośrednie, takie jak np.: zakup plecaka, śpiwora, obuwia, odzieży, czy drobnego sprzętu turystycznego.

Wydatki złotówkowe:

* ubezpieczenie: 75 zł1.

Wydatki dolarowe:

* bilet na samolot linii British Airways relacji Warszawa — Londyn — Delhi i z powrotem:800 USD2, 3;

* bilet na samolot linii Royal Nepal relacji Delhi — Kathmandu i z powrotem: 300 USD;

* opłata lotniskowa w Kathmandu: 15 USD;

* bilet na helikopter relacji Lukla — Kathmandu: 85 USD4;

* wiza nepalska: 30 USD.

* pozwolenie na trekking: 25 USD;

* bilet wstępu na teren Sagarmatha National Park: 15 USD;

* bilet na autobus relacji Kathmandu — Jiri: 10 USD;

* prowizja dla agencji turystycznej: 15 USD5;

* wyżywienie i zakwaterowanie: 225 USD6;

* inne wydatki: 50 USD7.

RAZEM: 1570 USD8.

1Kosztorys zawiera najniższą kwotę ubezpieczenia w jednej z tańszych firm ubezpieczeniowych. Posiadanie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe.

2Bilet w tej cenie dostępny jest jedynie u niektórych agentów British Airways.

3Chcąc obniżyć koszt wyjazdu można skorzystać z usług tańszych przewoźników, np. rumuńskiego Taromu, czy bangladeskiego Bimanu.

4Przewiduje się w drodze powrotnej przelot helikopterem z Lukli do Kathmandu. Powrót na piechotę do Jiri tylko nieznacznie zmniejszy koszt wycieczki. Wydłużony czas trwania trekkingu (i czas pobytu w Nepalu) spowoduje bowiem wzrost kosztów o kwotę zbliżoną do ceny biletu na helikopter.

5Przewiduje się zlecenie agencji turystycznej pośrednictwa w uzyskaniu pozwolenia na trekking oraz zakupie biletu na autobus do Jiri. Dopełnienie tych formalności we własnym zakresie może okazać się dość czasochłonne.

6Kosztorys przewiduje wykorzystanie infrastruktury turystycznej istniejącej zarówno w Kathmandu, jak i na trasie trekkingu do bazy pod Everestem. Tamtejsze zaplecze turystyczne zapewnia proste wyżywienie i zakwaterowanie. Kosztorys zawiera przeciętne ceny ciepłych posiłków (typu: dal bhat, momo, chowmein, ziemniaki lub ryż z warzywami bądź z kurczakiem) oraz przeciętne ceny noclegów. Kosztorys uwzględnia zakup dwóch posiłków dziennie. W Kathmandu posiłek w restauracji średniej kategorii (np. “Utse”) kosztuje około 120 rupii (1 dolar to około 60 rupii), a nocleg w dwuosobowym pokoju (np. w hotelu “Pisang” lub “Star”) — 250 rupii. Na trasie trekkingu posiłek kosztuje około 80 rupii, a nocleg w pokoju wieloosobowym — 30 rupii. Wskazane jest posiadanie pewnej rezerwy gotówkowej na wyżywienie i zakwaterowanie (np. bochenek chleba kosztuje około 30 rupii, słoik dżemu — 60, a ciepły prysznic na trasie trekkingu 30 — 60 rupii).

Koszt dziennego wyżywienia i zakwaterowania wynosi zatem:

* w Kathmandu — 600 rupii (2 posiłki, nocleg, rezerwa) = ok. 10 USD,

* na trekkingu — 300 rupii (2 posiłki, nocleg, rezerwa) = ok. 5 USD.

Na trasie trekkingu kosztorys przewiduje przygotowywanie we własnym zakresie (np. na maszynce gazowej typu “Bluet”) herbaty oraz zup liofilizowanych. W czasie trekkingu zupy liofilizowane stanowią dodatkowy, trzeci posiłek, niezależny od dwóch zasadniczych, wspomnianych powyżej. Na trekking warto zabrać ze sobą 12 opakowań zup liofilizowanych. Jedno opakowanie kosztuje w Kathmandu około 20 rupii. Na czas trwania samego trekkingu potrzeba około pięciu pojemników z gazem. Przewożenie tych pojemników na pokładzie samolotu jest zabronione. Konieczny jest więc zakup gazu w Nepalu. Jeden pojemnik kosztuje tam około 350 rupii. Pomimo tej ceny, na trasie trekkingu przygotowanie herbaty, czy zupki we własnym zakresie, jest tańsze od ich kupowania. Natomiast w samym Kathmandu używanie gazu jest nieekonomiczne. Przykładowo, butelka wody mineralnej kosztuje tam około 30 rupii. Ze względu na ryzyko zarażenia amebą, należy w Nepalu unikać spożywania nie przegotowanej wody. Natomiast woda mineralna, w fabrycznie zaplombowanych pojemnikach, jest wolna od wspomnianego zagrożenia. Ogółem na gaz, napoje i zupki przeznaczyć trzeba około 50USD.

Istotna część cen jest indywidualnie ustalana z klientem! Negocjowane mogą być ceny niektórych noclegów, przejazdów, sprzętu turystycznego, odzieży, czy pamiątek.

Plan wycieczki przewiduje przeznaczenie 6 dni (7 noclegów) na pobyt w Kathmandu oraz 22 dni (22 noclegi) na przejście trasy trekkingu. Zatem całkowity koszt wyżywienia i zakwaterowania wynosi:

6 x 10 USD (6 dni i 6 noclegów w Kathmandu),

1 x 5 USD (ostatni nocleg w Kathmandu),

22 x 5 USD (22 dni i 22 noclegi na trasie trekkingu),

50 USD (gaz, napoje, zupki),

RAZEM: 225 USD.

7Kosztorys zawiera bardzo ograniczoną kwotę przeznaczoną na inne wydatki (np. prezenty, pamiątki, widokówki, mapy, książki, słodycze, papierosy, alkohol, przejazdy na terenie Kathmandu). Zmniejszenie tej kwoty jest trudne, natomiast powiększenie zależy od uznania, potrzeb i możliwości uczestników wycieczki.

8Kosztorys obejmuje wydatki obligatoryjne, zatem całkowity, bezpośredni koszt wycieczki nie może być mniejszy niż 75 zł i 1570 USD (z zastrzeżeniami zawartymi w odnośnikach: 1, 3, 4, 5, 7). Wskazane równocześnie wydaje się być posiadanie awaryjnej rezerwy gotówkowej.

Program wyjazdu

Sugerowany termin: wiosna — przed monsunem lub jesień — między monsunem a opadami śniegu.

Dzień 1

Godz. 10.55 — wylot z Warszawy samolotem linii British Airways. Godz. 13.30 — przylot do Londynu (port lotniczy Heathrow). Zmiana terminali. Godz. 18.00 — odlot z Londynu samolotem linii British Airways.

Dzień 2

Godz. 8.30 — przylot do Delhi. Godz. 16.15 — odlot z Delhi samolotem linii Royal Nepal Airlines. Godz. 17.40 — przylot do Kathmandu (port lotniczy Tribhuvan). Dopełnienie formalności wizowych. Przejazd do hotelu (np. “Star”, czy “Pisang” w dzielnicy Thamel). Zakwaterowanie.

Dzień 3

Zlecenie agencji turystycznej pośrednictwa w uzyskaniu pozwolenia na trekking oraz w zakupie biletów autobusowych na przejazd do Jiri. Wymiana dolarów (najkorzystniejszy kurs oferują sklepy z dywanami). Potwierdzenie biletów powrotnych (w biurach: British Airways przy Kantipath Road oraz Royal Nepal Airlines przy New Road). Zwiedzanie Thamel’u oraz Durbar Square.

Dzień 4

Zwiedzanie świątyni Pashupatinath oraz stupy Bodnath.

Dzień 5

Zwiedzanie stupy Swayambunath. Zakupy (gaz, zupki liofilizowane). Odbiór pozwolenia na trekking wraz z zamówionymi biletami. Pakowanie. Pozostawienie zbędnego ekwipunku w hotelowym depozycie.

Dzień 6

Godz. 7.00 — wyjazd z Kathmandu. Godz. 17.00 — przyjazd do Jiri. Nocleg w Jiri.

Dzień 7

Przejście z Jiri (1900 m n.p.m.) przez Chitre, Mali i Shivalaya do Sangbadanda (2240 m n.p.m.). Około 7 godzin*.

Dzień 8

Marsz z Sangbadanda przez Deorali (2700 m n.p.m.) i Bhandar do wsi Kenja (1630 m n.p.m.). Około 8 godzin*. Nocleg w hotelu “Everest”.

Dzień 9

Trekking z Kenji przez Seti i Dakchu do Goyem (3155 m n.p.m.). Około 8 godzin*.

Dzień 10

Przekroczenie przełęczy Lamjura Bhanjyang (3530 m n.p.m.). Zejście przez Tragdobuk do Junbesi. Podejście do Sollung (2980 m n.p.m.). Około 9 godzin*.

Dzień 11

Sollung — Ringmo — przełęcz Tragsindo La (3070 m n.p.m.) — zwiedzanie buddyjskiego klasztoru Tragsindo Gompa — Manidingma (2200 m n.p.m.). Około 7 godzin*.

Dzień 12

Przejście przez pierwszy z wiszących mostów nad Dudh Koshi (1500 m n.p.m.), Jubing i osadę Karikhola do wsi Bupse (2500 m n.p.m.). Około 7 godzin*. Zwiedzanie miejscowej świątyni.

Dzień 13

Trekking z Bupse przez przełęcz Chutok La (2945 m n.p.m.) do Surkhe (2340 m n.p.m.). Około 7 godzin*.

Dzień 14

Marsz z Surkhe do Lukli (uwaga: główny szlak trekkingowy omija Luklę!). Rezerwacja biletów na 28. dzień trekkingu na przelot helikopterem z Lukli do Kathmandu. Powrót na szlak we wsi Chablung. Przejście przez Ghat i Phakding do Benkar (2900 m n.p.m.). Około 8 godzin*.

W wypadku jednodniowego opóźnienia na dotychczasowej trasie można kupić bilet powrotny na 29. dzień trekkingu (patrz też dni: 27., 29. i 30.).

Dzień 15

Benkar — Chumowa — Mondzo — wejście na teren Parku Narodowego Sagarmatha (zakup biletów wstępu) — Jorsale — Namche Bazar (3440 m n.p.m.). Około 6 godzin*. Zakwaterowanie w hotelu “View Lodge”.

Dzień 16

Przerwa rekreacyjno-aklimatyzacyjna. Dla chętnych wycieczka do hotelu “Everest View” oraz szerpańskich osad Khunde i Khumjung.

Dzień 17

Podejście do Tengpoche (3860 m n.p.m.). Około 7 godzin*. Zwiedzanie buddyjskiego klasztoru.

Dzień 18

Marsz z Tengpoche do Deboche. Podejście do klasztoru w Pangpoche Gompa (uwaga: główny szlak trekkingowy omija klasztor!). Zwiedzanie. Powrót na szlak. Przejście do Pheriche (4250 m n.p.m.). Około 7 godzin*. Zakwaterowanie w hotelu “Guest House”.

Dzień 19

Przerwa aklimatyzacyjna w trekkingu. Dla chętnych wycieczka do doliny Imja Khola.

W związku z możliwością pojawienia się choroby wysokościowej, rezygnacja z przerwy aklimatyzacyjnej może utrudnić lub nawet uniemożliwić dotarcie do celu trekkingu.

Dzień 20

Etap z Pheriche do Lobuche (4930 m n.p.m.). Około 6 godzin*.

Dzień 21

Godz. 6.00 wymarsz z Lobuche. Trekking do Gorak Shep (5160 m n.p.m.) (3 godziny). Odpoczynek, posiłek, zdeponowanie plecaków. Około 11.00 wejście na lodowiec Khumbu. Około 14.00 osiągnięcie bazy pod Everestem (5400 m n.p.m.). Około 17.00 powrót do Gorak Shep.

Dzień 22

Godz. 7.00 wymarsz z Gorak Shep. Około godz. 9.00 wejście na szczyt Kala Pattar (5545 m n.p.m.). Powrót do Gorak Shep około 11.00. Odebranie plecaków. Zejście przez Lobuche do Pheriche (około 6 godzin).

Powyższy plan przewiduje wejście na szczyt Kala Pattar bez obciążenia, osiągnięcie wierzchołka wcześnie rano, gdy widoczność jest najlepsza i szybkie zejście na wysokość 4250 m n. p. m., dla uniknięcia dolegliwości związanych z chorobą wysokościową.

Dzień 23

Zejście do Tengpoche. Około 5 godzin.

Dzień 24

Powrót do Namche Bazar. Około 5 godzin. Nocleg w hotelu “View Lodge”.

Dzień 25

Trekking z Namche Bazar przez Jorsale i Benkar do Phakding. Około 5 godzin.

Dzień 26

Etap z Phakding przez Chablung do Lukli. Około 5 godzin. Zakwaterowanie w hotelu “Big New Lodge”.

Dzień 27

Odpoczynek w Lukli.

Jest to dzień rezerwowy, chroniący przed ewentualnym opóźnieniem na trasie trekkingu.

Dzień 28

Godz. 9.00 — wylot z Lukli. Godz. 10.00 — przylot do Kathmandu. Powrót do hotelu. Zakwaterowanie. Odebranie ekwipunku z depozytu.

Dzień 29

Zwiedzanie Patanu.

Dzień 30

Zakupy. Pakowanie.

Dni 29 i 30

Mogą być traktowane jako rezerwowe, na wypadek większych opóźnień w trekkingu lub kłopotów (np. niesprzyjające warunki atmosferyczne) w przelocie z Lukli do Kathmandu.
W razie komplikacji należy odpowiednio modyfikować plany tych dni.

Dzień 31

Godz. 9.15 –odlot z Kathmandu samolotem linii Royal Nepal Airlines. Godz. 10.40 — przylot do Delhi. Godz. 23.45 — odlot z Delhi samolotem linii British Airways. Osoby zaopatrzone uprzednio w wizę indyjską mogą poświęcić ten dzień na zwiedzanie Delhi.

Dzień 32

Godz. 7.00 — przylot do Londynu. Zmiana terminali. Godz. 11.45 odlot z Londynu samolotem linii British Airways. Godz. 14.50 przylot do Warszawy.

* Wszystkie czasy przejścia poszczególnych etapów od Jiri do Lobuche (dni: 7-15, 17, 18 i 20) uwzględniają godzinną przerwę w marszu przeznaczoną na odpoczynek i spożycie ciepłego posiłku (zupa liofilizowana).

Powyższe dane pochodzą z wiosny 1996.

Rozmaitości ze świata

Jeden z amerykańskich ogrodów zoologicznych poszukuje wolontariuszy skłonnych poświęcić dwie godziny dziennie na pełnienie roli ojca stadka strusiąt wraz z nauką biegania — informuje londyński dziennik “The Times”.

Ośmioro małych strusi wykluło się ostatnio w ZOO w Welland, w cetralnej Anglii, ale zapracowany personel ogrodu nie jest w stanie zajmować się nimi. Tymczasem jeśli strusiątka nie będą się właściwie rozwijały, nie będą mogły przeżyć i trzeba je będzie zabić.

W warunkach naturalnych struś-ojciec biega, a jego małe podążają za nim, rozwijając mięśnie nóg.

Toteż ZOO szuka ojca zastępczego, który nie bałby się śmieszności, a jednoczenie byłby skłonny biegać dwie godziny dziennie, machając przy tym rękami i nie tracąc z oczu ośmiorga strusiąt, aby przypadkiem któregoś nie rozdeptać.


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u