Treking w Nepalu – Agnieszka i Marek Arcimowiczowie

Agnieszka i Marek Arcimowiczowie

Informacje z końca roku 1995

Kurs: 1 USD = 55 RpN (rupii nepalskich) – należy jednak wziąć poprawkę na galopującą dewaluację.

Wiza i trekking permit

Jeżeli podróż zaczynamy w Delhi, można tam załatwić wizę. Czas oczekiwania na wizę to 1 lub 2 dni. Rano składa się wnioski, po południu następnego dnia odbiera owizowany paszport (przy odrobinie szczęścia można namówić urzędników na załatwienie procedury w ten sam dzień). Adres ambasady nepalskiej w New Delhi: Barakhamba Road, New Delhi 110001, tel.: 3329969, 3327361, w Kalkucie: 19 Woodlands, Sterndale Road, Alipore, Calcuta 700 027, tel.: 452024, 452493.

Opłata (płatna w rupiach indyjskich) za wystawienie wizy na 2 tygodnie wynosi 15 USD a na miesiąc 25 USD. Możliwe jest także otrzymanie wizy “od ręki” na każdym przejściu granicznym indyjsko-nepalskim (również na lotnisku w Kathmandu). Opłata za przedłużenie wizy: 150 rupii nepalskich tygodniowo za drugi miesiąc pobytu, 300 rupii nepalskich tygodniowo za trzeci miesiąc pobytu. Przedłużenie wizy oraz zezwolenie na trekking (trekking permit) załatwia się w biurze imigracyjnym w Katmandu (tel. 418573), Tridevi Marg. Podania najlepiej składać osobiście. Biuro przyjmuje je od niedzieli do czwartku od 10:00 do 14:00, w piątek 10:00 do 12:00, jest natomiast zamknięte w soboty oraz w święta (o najbliższe święta najlepiej zapytać obsługi hotelowej). Czasem możemy przedłużenia wizy lub trekking permit odebrać jeszcze tego samego dnia, jednak w czasie sezonu turystycznego może to trwać nawet 3 dni robocze. Należy się wtedy przygotować na długie stanie w kolejce.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas, możemy załatwiać trekking permit za pośrednictwem agencji turystycznej, wtedy jednak należy liczyć się ze wzrostem kosztów, często bardzo znacznym.

Do podania o przedłużenie wizy lub o trekking permit musimy dołączyć: paszport, zdjęcia, pieniądze oraz dokładnie wypełniony formularz podania.

Trasy i opłaty trekkingowe

1. Trasy otwarte dla wypraw indywidualnych i grupowych:

Annapurna, Everest, Jumla-Rara, Langtang, Gorkha, Sindhupalchok i inne.

2. Trasy otwarte tylko dla grup zorganizowanych przez agencje trekkingowe posiadające specjalne zezwolenia z Departamentu Imigracyjnego: Kanchanjungha, Lower Dolpo.

Do każdej opłaty w tabelce dodaj jednorazową opłatę przy składaniu podania: 13 USD (płatne w rupiach nepalskich).

Biuro imigracyjne jest także w Pokharze, ale ma liczne ograniczenia i lepiej załatwiać wszystko w Kathmandu.

Przedłużenie wizy jest wolne od opłaty, jeżeli staramy się o trekking permit. Należy go jednak koniecznie podbić na policyjnych punktach kontrolnych podczas trekkingu. Jest to konieczne – ktoś może żądać dowodu, że istotnie byliśmy na trekkingu.

Noclegi

Kathmandu – najwięcej hoteli o różnym standardzie jest na Thamelu. Jest to dzielnica turystyczna, w której można znaleźć dużą liczbę restauracji, księgarni oraz sklepów ze sprzętem turystycznym. Często można tu znaleźć sprzęt po cenach znacznie niższych, niż w Europie.

Ceny noclegów wahają się, zależnie od standardu hotelu, od 3 do 100 USD za dobę. Doba hotelowa zaczyna się zwykle o godz. 12 w południe. Zanim zdecydujemy się na jeden z hoteli, najlepiej najpierw sprawdzić, jak wyglądają pokoje i porównać warunki i ceny w kilku hotelach. Nie dajmy się zwieść obietnicom licznych naganiaczy, którzy dostają prowizję od przyprowadzonych gości. Najlepiej na tym wyjdziemy, jeżeli będziemy wszystko sprawdzać sami.

Podczas trekkingu noclegi są znacznie tańsze. Ceny oscylują między 10 a 150 rupii, zależnie od wysokości npm oraz standardu hotelu.

Wyżywienie

W Katmandu liczne restauracje proponują dania prawie z całego świata. Zależnie od zasobów kieszeni, możemy dziennie wydać na jedzenie od trzech do siedmiu dolarów. Zachowując ostrożność (tzn. nie pijąc nieprzegotowanej wody), można z powodzeniem korzystać z restauracji przeznaczonych dla tubylców. Daje to niepowtarzalne wrażenia smakowe.

Podczas trekkingu musimy na jedzenie przeznaczyć minimum 150 rupii dziennie, nie licząc na specjalnie zróżnicowanie menu.

Trekking

Większość trekkingów zaczyna się w Pokharze lub w Dumre. Do miejsca startu najlepiej dotrzeć autobusem. Bilety załatwiamy za pośrednictwem agencji trekkingowej. Najlepiej jednak zapytać w kilku różnych o cenę tej samej usługi, aby nie dać się naciągnąć. Zwykle kosztuje to kilka dolarów od osoby.

Jeżeli decydujemy się na jakikolwiek transport, zawsze porównujmy ceny kilku przewoźników. Zapytajmy także miejscowych ludzi, ile płacą za przejechanie danej trasy – może się okazać, że od nas będą żądać sumy kilkakrotnie wyższej – należy się zawsze targować.

Przed wyruszeniem na trekking możemy wynająć tragarza. Cena jego usługi uzależniona jest od długości planowanej trasy. Cenę wyjściową, podaną przez tragarza należy podzielić przez 4 lub 5, wtedy uzykamy sumę, którą obie strony powinny zaakceptować. Zawsze dodatkowo płacimy za noclegi i wyżywienie tragarza w czasie trekkingu.

Najlepiej jednak zostawić zbędne rzeczy, które nie przydadzą nam się na trekkingu, w depozycie hotelowym w Kathmandu. Jest to metoda ogólnie przyjęta, która pozwala na samodzielne niesienie plecaka na trasie.

Koniec trekkingu przypada zwykle w takim miejscu, z którego odchodzą autobusy do większych miejscowości. Podróżując autobusem, należy zwracać uwagę na bagaże przewożone na dachu – czasem znikają w tajemniczych okolicznościach. Bezpieczniej jest zabrać je do środka lub zamknąć w luku bagażowym.

Warto

1. Zaliczyć rafting – emocjonujący spływ rwącą himalajską rzeką pontonem lub kajakiem. Jest to możliwe tylko za pośrednictwem agencji turystycznej, posiadającej odpowiednią licencję. Cena zależna jest od stopnia trudności, zwykle ok. 20 USD za dzień, wraz z wyżywieniem i noclegiem. Cały sprzęt wraz z namiotami zapewnia agencja.

2. Odwiedzić Chitwan National Park. Wypad, tzw. safari: – 2 noce i 3 dni, nocleg poza granicą parku, wyżywienie, liczne atrakcje typu jazda na słoniach, przewodnik, dojazdy, spanie w bambusowej chacie z łazienką, cena: 60 dolarów od osoby. Gdy nocleg w granicach parku a wszystko jak wyżej – cena 110 -130 USD od osoby.

3. Będąc w Pokharze wynająć łódkę i podziwiać panoramę gór z jeziora Plewa – ok. 4 USD za dzień.

4. Wynająć rower w Kathmandu, co uniezależnia od rikszarzy, którzy poza tym nie wszędzie mogą wjechać.


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u