Indonezja 2012 – z wizytą u Toradżów – Joanna i Artur Morawiec

Termin: 8 października 2012r. – 29 października 2012r.

Trasa: Jawa (Jakarta) Celebes ( Makassar, Tana Toraja) – Lombok – Gili Meno – Bali (Amed, Ubud) – Jawa (Bandung)

Powód wyjazdu:

Głównym celem naszego wyjazdu było odwiedzenie kraju Toradżów na Celebesie. Chcieliśmy wziąć udział w niezwykłych uroczystościach pogrzebowych Toradżów, zobaczyć ich architekturę i … cmentarze. Jako, że podróżowaliśmy z dwójką dzieci (7 i 4-letnim) podczas wyjazdu chcieliśmy także trochę czasu spędzić nad morzem. Dzieci bardzo chciały też zobaczyć wulkan.

Wiza

Wizę można nabyć na lotnisku w Jakarcie, Cena to 25 USD.

Przelot

Lecieliśmy liniami Quatar Airways z Wenecji z międzylądowaniem w Doha, a z Jakarty wracaliśmy do Frankfurtu przez Dohę. Przy wylocie z Jakarty należy doliczyć 150 Rp podatku lotniskowego. Za bilety (kupione w promocji) na tej trasie zapłaciliśmy 1400 zł za dorosłego i 1100 zł za dzieci.

Do Wenecji dolecieliśmy Rayanairem z Wrocławia. Lądowaliśmy na lotnisku Wenecja- Treviso. Bilety kosztowały nas 386 pln za 4 osoby z 1 dużym bagażem i 4 podręcznymi (tak udało nam się spakować). Z Treviso autobusem lotniskowym przejechaliśmy do Mestre (bilet dorosły 7 EUR, dziecko za darmo), skąd kolejnym autobusem za 2 EUR na lotnisko Marco Polo w Wenecji, skąd mieliśmy lot do Dohy.

W drodze powrotnej po wylądowaniu na głównym lotnisku we Frankfurcie przejechaliśmy autobusem lotniskowym do lotniska Frankfurt Hahn. W rejonie lotniska (odległość 800m) mieliśmy nocleg za 90 Eur – pokój rodzinny w hotelu My Place, – Hauptstrasse 8 Lautzenhausen, a następnego dnia samolotem Wizzair wróciliśmy do Katowic. Za 4 bilety z 2 dużymi bagażami (przewidywaliśmy – i słusznie – powrót z bagażami napchanymi zakupionymi w Indonezji pamiątkami) zapłaciliśmy 180 EUR.

Zdrowie

Nie są wymagane żadne szczepienia przed wjazdem do Indonezji. Warto przed wyjazdem zadzwonić do Sanepidu lub poradni chorób tropikalnych aby uzyskać informacje na temat zalecanych szczepień. Przed każdym wyjazdem warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko żółtaczce.

Malaria – zażywaliśmy Malarone dorośli po 1 tabletce, a dzieci odpowiednio do wagi. Malaria występuje w środkowym Celebesie ( miejscowi uważają, że nie ma , rzeczywiście nie było komarów), czasami tez na wysypach Gili .

Denga – używaliśmy repelentu zawierający DEET ( Ultrahton)

Zdrowie dziecka

W przypadku wyjazdu z dzieckiem – należy zasięgnąć rad pediatry. Pediatra przepisze stosowne lekarstwa tak ” na wszelki wypadek” przeciwko biegunce, gorączce czy odpowiedni antybiotyk.

Trzeba pamiętać o ochronie przed komarami, a także o ochronie dziecka przy wysokich temperaturach czy silnym słońcu ( czapeczka, długi rękaw, krem ).

Język

Można porozumieć się w języku angielskim, chociaż w miejscach poza trasami turystycznymi czasem są trudności.

W turystycznych miastach angielski jest na porządku dziennym.

Wymiana pieniędzy

Podczas naszego pobytu uzyskiwaliśmy następujące kwoty za EUR i USD:

1 EUR – 12 100 – 12 350 Rp

1 USD – 9 500 Rp

Pamiątki (wyroby rzemiosła)

Pamiątki można właściwie kupować wszędzie. Na Celebesie pamiątki są związane z krajem Toraja, których już nie spotkamy gdzie indziej. Na Bali są sklepy z markową odzieżą a także outelty z niskimi cenami oraz pamiątki z całej Indonezji.

Pamiątki kupowaliśmy w Ubud głownie na targu po długotrwałym targowaniu.

W Ubud jest wiele galerii obrazów i można kupić ciekawe prace miejscowych artystów.

Podróżowanie samolotem po Indonezji:

Ze względu na odległości i ograniczony czas planowaliśmy korzystać z przelotów wewnętrznych w Indonezji. Zakup biletów lotniczych z Polski przez internet może być utrudniony – strony lokalnych linii lotniczych odrzucają płatności większości kart kredytowych wystawianych w Polsce (Tak czytaliśmy w internecie, sami próbowaliśmy zarezerwować 3 różnymi kartami i transakcje były odrzucane). Na szczęście w Indonezji często można zakupić tanie bilety lotnicze prawie „z dnia na dzień”. Istnieje duża konkurencja miedzy wieloma lokalnymi przewoźnikami. Dla nas problemem było to, że dolatywaliśmy do Jakarty o 22.00, a jak najszybciej chcieliśmy przelecieć na Celebes. Lądowaliśmy na terminalu 2, większość odlotów krajowych jest z terminalu 1. Między terminalami kursują bezpłatne autobusy. Na lotnisku ustaliliśmy, iż do późna w nocy czynne są biura lokalnych linii oferujących połączenia z Makassarem na Celebesie :

Lion Air – przy terminalu 1A , czynne do 1.00 w nocy

Batavia Air – przy terminalu 1C, czynne do 2.00 w nocy

Samolot do Makassaru następnego dnia kosztował 1,5 mln, a dwa dni później 566 tys. Rp. Najtańsze bilety były po 500 tys. Rp. (po kilku dniach od zakupu) Zdecydowaliśmy wiec zostać 2 dni w Jakarcie i kupiliśmy bilety w liniach Batavia za 566 tys. Rp.

Kolejne bilety kupiliśmy w biurze w Jakarcie (duża liczba biur oferujących sprzedaż biletów lotniczych w rejonie Il Jaksa):

Makassar (Celebes) – Lombok – 750 tys Rp – Garuda Air

Denpasar (Bali) – Jakarta – 450 tys. Rp – Sriwijaya Air

W Indonezji do ceny biletu należy doliczyć pobierane przed odlotem opłaty lotniskowe. Jedynie podróżując rządowymi liniami Garuda opłaty lotniskowe mamy ujęte w cenie biletu.

Co należy zabrać dla dziecka:

 1. dokumenty: nasz syn miał wyrobiony swój paszport, obecnie zmieniły się przepisy i paszport wyrabiany jest na 5 lat a nie na rok co było absurdem. Cena – 30 zł.

 2. wózek – już dla prawie czterolatka nie konieczny, więc nie braliśmy. O podróżowaniu z niemowlakiem pisaliśmy w XI „Przez Świat”. Gdy jedziemy z dziećmi to trzeba pomyśleć o przyjemnościach dla małych podróżników. Na wyspach Indonezji są piękne plaże więc warto zabrać wiaderko, łopatkę itp.;

 3. zabawki –zabieramy ulubioną przytulankę, kilka zabawek , książeczek, na miejscu tez można kupić zabawki

 4. ubranie – można zabrać mało rzeczy, bo jest gorąco. Zabieramy kilka podkoszulek, które zawsze można przeprać. Trzeba chronić skórę dziecka krem ochronnym. Nie zapominamy o czapeczce.

 5. apteczka – należy poradzić się pediatry.

 6. moskitiera i krem odstraszający komary,

Indonezyjczycy lubią dzieci więc chcą je dotykać, ściskać, robić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Dzieci niestety to męczy. Starszy syn był zachwycony jak uczniowie w szkole piszczeli na jego widok, podwali mu rękę czy obdarowywali prezentami.

PRZEBIEG PODRÓŻY

Jakarta (Java)

Do Jakarty przylecieliśmy w nocy i ponieważ na lotnisku nie udało nam się znaleźć samolotu na Celebes , musieliśmy pojechać do centrum miasta. Ceny taksi kształtują się w granicach 120-150 tys. Rp za przejazd z lotniska do Centrum. Autobusy z lotniska do dworca kolejowego w nocy już nie kursowały.

Zwiedzaliśmy Jakartę podczas naszego wcześniejszego pobytu w Indonezji, więc postanowiliśmy zabrać dzieci do ciekawego oceanarium wstęp – 50 tys. Rp. Niedaleko organizowane są pokazy zwierząt za 90 tys. Rp. Obok w parku jest wesołe miasteczko wstęp dorośli 220 tys. a dzieci do 125cm 50 tys. a do 100 cm- wstęp darmowy.

Taxi z centrum do Ancol, gdzie znajdują się wszystkie te atrakcje – 50 tys. Rp

NOCLEG

Spaliśmy w hotelu Invati na ul. Jalan Jaksa 7. Za pokój płaciliśmy 250 tys. Rp, pokój de luxe kosztował 325 tys. ze śniadaniem za 4 osoby – 2 dorosłych i 2 dzieci.

Ceny hoteli w okolicy były podobne. Na Jalan Jaksa jest dużo knajpek i biur podróży.

PRZEJAZD

Jakarta – Makassar cena 560 tys. Rp (plus 40 tys. Rp opłat lotniskowych) liniami Batavia

.

Makassar (Celebes)

Po wylądowaniu pojechaliśmy taksówką za 65 tys. Rp na dworzec autobusowy (Daya Terminal). Autobusy do Rantepao w kraju Toraddżów w zależności od firmy przewozowej i standardu kosztowały:

95 tys Rp, 115 tys Rp, 120 tys. Rp, 140 tys. Rp lub 155 tys. Rp. Większość autobusów odjeżdża wieczorem i na miejsce dociera rankiem. Najdroższe autobusy są bardzo wygodne – bardzo szerokie siedzenia rozkładane prawie do pozycji lezącej, każdy pasażer otrzymuje poduszkę i koc.

Rantepao (Celebes)

NOCLEG

Wynajęliśmy domek w stylu Torajów w Wisima Mandarana za 300 tys. Rp.

Hotel Toraja Misiliana – jeden z droższych hoteli w Rantepao (około 2km na południe od miasta). Korzystaliśmy tu z basenu (wstęp 15 tys. Rp.) Ceny noclegów: od 550 tys. za pokój 1.200 tys. za wynajem domku.

Jeżeli nie mamy wybranego hotelu to kierowca autobusu na pewno nas podwiezie pod jakiś hotel. Lepiej wcześniej wybrać miejsce noclegowe, bo do Rantepao przyjeżdża się ok. 5.00.

PRZEJAZDY

Po mieście i okolicy można poruszać się rikszami (cena zależna od dystansu, od 5 do 15 tys. Rp)

W mieście wiele biur firm transportowych oferujących przejazdy do różnych miejscowości na wyspie.

JEDZENIE

Wiele restauracji z dobrym jedzeniem. W Rantepao jest kilka przyjemnych knajpek z dobrym jedzeniem. Są bardziej tradycyjne, gdzie jedzą też miejscowi, ale są i typowo urządzone pod turystów, ale też z dobrym jedzeniem

Tradycyjne obiad – 45 – 50 tys. Rp

Kurczak + frytki – 40 tys.Rp (główna potrawa dla naszych dzieci)

Frytki – 20 tys Rp

Piwo duże – 35 tys Rp

Kawa – 5 – 10 tys. Rp

Sok – 10 tys. Rp

KARAJ TORAJA

Wybraliśmy się w krainę Toraja aby zobaczyć jak żyją mieszkańcy a przede wszystkim aby uczestniczyć w specyficznych obrzędach pogrzebowych.

Naszą bazą wypadową było Rantepao. Tu wynajęliśmy przewodnika z samochodem. Naszym przewodnikiem był Nico, którego możemy polecić – tel 081 342 430 789. Cena za 2 dni od rana do wieczora – 1.300 tys. Rp. W trzeci dzień zostaliśmy zabrani extra przez naszego przewodnika na jeszcze jeden pogrzeb. Naszym zdaniem warto wynająć przewodnika, albowiem samemu trudno jeździć busikami od wioski do wioski i szukać gdzie akurat są pogrzeby. Miejscowi słabo lub w ogóle nie mówią w języku angielskim.

Pogrzeby trwają od 2 do7 dni. W trakcie uroczystości jest rytualne zabicie bawołów od 1-100 w zależności od statusu społecznego zmarłego. Żałobnicy ubrani na czarno (dawniej na biało) godzinami śpiewają jednostajne pieśni o śmierci oraz o życiu zmarłego i tańczą w koło, członkowie rodziny wygłaszają mowy pożegnalne, które wzbudzają zadumę lub wesołość. Gdy trumna jest wynoszona na plac to członkowie rodzin a także wynajęte płaczki lamentują – im głośniej i żałośniej tym lepiej. Turyści chętnie są przyjmowani na pogrzebach – często zapewnia im się najlepsze miejąca do obserwacji rytuałów. Mieliśmy wrażenie, iż przybycie turystów podnosi wg miejscowych rangę pogrzebu.

Goście przybywający na pogrzeb przynoszą podarunki dla rodziny zmarłego jak np. świnie, cukier itp. , turysta również winien dać jakiś dar . My za radą przewodnika dawaliśmy wagony papierosów. Rodzina częstuje napojami , ciasteczkami, mięsem bawolim z grilla lub z bambusa (papiong). Warto spróbować wszystkiego. Nasze dzieci ciągle były czymś częstowane lub dawano im podarki.

W przewodnikach jest wymienionych kilka miejsc do których warto udać się, my odwiedziliśmy m.in: Palawę z ciekawymi tongkonami, Lokomata, Bori z megalitami i ciekawymi cmentarzami z grobami wykutymi w skałach, Londę z cmentarnymi jaskiniami i silikonowymi tau-tau, Lemo z najbardziej widowiskową skalną ścianą pełna grobowców, przejeżdżaliśmy przez Ke’te Kesu. Byliśmy także w wielu wioskach , o których nie wspominają przewodniki – wioski te były naturalne , a ludzie bardzo gościnni. Oczywiście warto zobaczyć grobowce, nawet przy malutkich wioskach są one ciekawe.

Oglądając wioski czy obrzędy pogrzebowe należy pamiętać o tym , że:

 • nic nikomu nie płacimy w wioskach i na pogrzebach, obecnie to nobilitacja dla rodziny, że turyści chcą ich odwiedzić w trakcie pogrzebu

 • odpowiedni strój – polecany jest czarny

 • napoje lepiej zabrać ze sobą (możemy też zostać poczęstowani na pogrzebie lub kupimy w jednej z restauracji )

 • należy zabrać podarunek dla rodziny zmarłego

Makasar (Celebes)

Do Makasaru z kraju Torajów wróciliśmy wcześnie rano na dobę przed wylotem z Celebesu, mieliśmy więc trochę czasu na zwiedzenie miasta. Sam Makasar nie jest zbyt ciekawy. Głównym zabytkiem jest fort Rotterdam (wstęp – wolne datki) – w sumie nic ciekawego. Ciekawsze – jeśli ktoś nie widział wcześniej – są chińskie świątynie w dzielnicy portowej (Naszym dzieciom się podobały). W odległości 3 km na północ od miasta jest stary port Paotere. Cumują tam drewniane dwumasztowce plemienia Bugis. Wstęp do portu 5 tys. Rp. Przez cały dzień wrze praca – statki są załadowywane lub rozładowywane towarami. Taxi z centrum do portu – 20 tys. Rp.

NOCLEG

Zatrzymaliśmy się w hotelu Pondok Suada Indah (Il Hasanuddin 12) – cena 250 tys. Rp za pokój 2 os ze śniadaniem, plus 100 tys. Rp za dodatkowe łóżko.

Hotel zajmuje stary kolonialny budynek, pokoje przestronne i wygodne.

Hotel Pantai Gapura Makassar – urocze chatki na palach stojące na morzu. Ceny pokojów (na lądzie) od 500 tys. Rp. Duży basen – wstęp dla osób spoza hotelu – 40 tys. Rp.

PRZEJAZD

Minibusy pełniące funkcję autobusów – 3 tys Rp

Taxi z Centrum na lotnisko (23 km) – 100 tys. Rp

Samolot z Makassaru do Mataram (Lombok) – 750 tys. Rp. (GARUDA)

Lombok

Na wyspie Lombok tym razem byliśmy jedynie przejazdem. Wylądowaliśmy na nowym lotnisku otwartym w 2012r. , położonym kilka km na południowy – wschód od starego. Taksówka z lotniska do Bangsal, skąd odpływają łodzie do Gili – 205 tys. Rp.

Pusuk Pass – przełęcz, przez którą przejeżdżaliśmy taksówką. Piękne widoki plus ciekawskie małpy.

Bangsal – wioska będąca bramą do wysp Gili. Pełno tu naciągaczy i oszustów. Ceny transportu publicznego na poszczególne wyspy:

Gili Air – 8 tys. Rp

Gili Meno – 9 tys. Rp

Gili Trawangan – 10 tys. Rp

Transport publiczny popołudniu przestaje funkcjonować, pozostaje wówczas czarter łodzi – należy się targować, cena 100 – 150 tys. Rp

Gili Meno

Spędziliśmy tu 4 dni na odpoczynku i morskich kąpielach

NOCLEG

Kon Tiki Meno– bardzo przyjemny, 2 os. Z wiatrakiem – 350 tys. Rp, 2os AC – 500 tys. Rp. Ze śniadaniem – www.kontikibungalows.com

My za 4 osoby płaciliśmy 450 tys. Rp za duży pokój z wiatrakiem.

JEDZENIE

Świeża ryba z ziemniakami i kukurydzą – 50 tys. Rp

Ryba z grilla – 50 – 200 tys Rp (zależy od wielkości)

Piwo duże: Bintag – 35 tys. Rp, Haineken – 38 tys. Rp ,

Soki świeże – 20 tys. Rp

Coca cola, fanta – 10 – 12 tys. Rp

PRZEJAZDY

Na Gili nie ma samochodów ani motocykli. Można poruszać się na piechotę lub przejechać bryczką ciągniona przez konika (cena za przejazd przez wyspę 80 tys. Rp, dookoła wyspy 175 tys. Rp, można się targować)

Łódź publiczna do Bangsal na Lomboku – o 8.30 rano – cena 10 tys. Rp. Przejazd do Ubud na Bali przez Lombok (łodzią do Bandsal na Lomboku, stamtąd przejazd autobusem do Lembar , promem do Padanbai i autobusem do Ubud) – cena 200 tys Rp, wybraliśmy szybsza opcję :

Z Gili bezpośrednio na Bali wodolotem do Padangbai a następnie autobusem do dowolnego miejsca na wyspie – cena 350 tys. Rp. ( dzieci ½ ceny) ;

Inne przejazdy (prom do Bangsal + autobus):

Mataram (stolica Lomboku) – 75.000 Rp

Lembar (port z promami na Bali) – 125.000 Rp

Pandangbai (port na Bali) – 160.000 Rp

Denpasar, Kuta Bali, Kuta Lombok – 200.000 Rp

Sumbawa – 250.000 Rp

Amed (Bali)

Amed wybraliśmy na miejsce odpoczynku na Bali. Jeszcze w Polsce poprzez www.booking.com wynajęliśmy 200 –metrową willę w balijskim stylu z prywatnym basenem w ośrodku Only You. (http://www.onlyou-bali.com/ ). Cena – 100 Eur za dobę. Na miejscu mieliśmy trochę kłopotów (właściciele twierdzili , że nastąpiła pomyłka w ich relacjach z booking, cena za wilę którą wybraliśmy w zależności od sezonu winna wynosić od 300 do 500 Eur za dobę i oferowali nam mniejszy domek), ale ostatecznie otrzymaliśmy klucze do luksusowej willi i spędziliśmy 2 dni w orientalnym komforcie.

JEDZENIE

W Amed nie ma dużego wyboru lokali gastronomicznych. Polecamy Barong Cafe – jedzenie pyszne (www.barongcafe.com )

WYCIECZKI

Z Amed chcieliśmy pojechać do Ubud, po drodze zwiedzając część wyspy. Zorganizowaliśmy sobie przejazd i wycieczkę wynajmując samochód z kierowcą (samochód wynajęliśmy w Barong Cafe). Cena po negocjacji – 480 tys. Rp . Wycieczka obejmowała pałac w Tirta Gangga, plantacje kawy, tarasy ryżowe, punkty widokowe na wulkan i jezioro Batur, świątynie w Kintamani plus wiele interesujących miejsc po drodze (mogliśmy zatrzymywać się w każdym momencie). Wieczorem dojechaliśmy do Ubud.

Ubud (Bali)

Centrum kulturalne Bali i naszym zdaniem jedno z najciekawszych miejsc na wyspie.

NOCLEGI

Bardzo duży wybór noclegów. My wynajmowaliśmy przepiękny bungalow z wielkim tarasem urządzonym jak taras pałacu/świątyni (meble, rzeźby) w hotelu Narasoma – wspaniałe miejsce, basen. Adres; Jalan Monkey Forest, Gang Beji No 35 Ubud, www.narasoma.com

Narasoma – 500.000 Rp za bungalow.

PRZEJAZDY

Busy do:

Sanur/lotnisko Denpasar/ Kuta – 9.00 , 12.30 , 15.30 – 50.000 Rp

Nusa Lembongan – 9.00 – 125.000 Rp

Pandagbai – 7.00 , 8.30 , 11.00 – 50.000 Rp

Candi Dasa – 7.00 , 8.30 , 11.00 – 60.000 Rp

Kintamani (Penelokan) / Bedugul Mundug – 11.00 – 95.000 Rp

Tirta Gangga / Amed/ Tulamben – 11.00 – 120.000 Rp

Lovina – 11.00 – 125.000 Rp

Munduk – 11.00 – 150.000 Rp

Transport busami na Lombok:

Autobusy o 7.00 ; 8.30 i 11.00 do:

Lembar – 95.000 Rp

Mataram – 130.000 Rp

Senggigi – 135.000 Rp

Gili Air / Gili Meno/ Gili Terawangan – 150.000 Rp

Kuta (Lombok) – 7.00 – 200.000 Rp

Gili Terawangan – bus + woodlot – 7.00 , 11.00 – 450.000 Rp

Przejazd taxi na lotnisko – 180 tys. Rp

Taxi do Amed – 320 tys Rp

WYCIECZKI

Ubud jest miejscem, skąd można zorganizować wycieczki w każdy zakątek wyspy. Jest wiele biur organizujących wycieczki. Przykładowe trasy i ceny (wybór wycieczek jest znacznie większy):

 1. Sayan (tarasy ryżowe) – Mengwi (świątynia) – Umaluang (tarasy ryżowe) – Bedugul (ogród botaniczny, jezioro) – start o 9.00, cena 135.000 Rp

 2. Mengwi (świątynia) – Bedugul (ogród botaniczny, jezioro) – Git Git (wodospad) – Lovina (plaże) – Banjar (gorące źródła) – Munduk (plantacje kawy) – start o 8.30 , cena 200.000 Rp

 3. Goa Gajah (światynia) – Pejeng (światynia) – Gunung Kawi (świątynia) – Tampaksiring (światynia) – Penelokan (punkt widokowy na wulkan i jezioro Batur) – Kintamani (światynia) – Pujung (tarasy ryżowe) – start o 9.00, cena 135.000 Rp

 4. Goa Gajah (światynia) –Tampaksiring (światynia) – Kintamani (światynia) – Besakih (Największa ze światyń balijskich) – Bukit Jambul (tarasy ryżowe) – start o 9.00, cena 150.000 Rp.

 5. Gianyar (manufaktury rzemieślnicze) – Klungkung – Besakih – Sibetan (plantacje owocowe) – Candi Dasa (plaża) – Tenganan (wioska) – Goa Lawah (świątynia – jaskinia nietoperzy) – start 8.30 , cena 175.000 RP

 6. Mengwi (świątynia) – Bedugul (ogród botaniczny, jezioro) – Jati Luwih (tarasy ryżowe) –Tanah Lot (świątynia, zachód słońca) – start 10.00 , cena 175.000 Rp

ATRAKCJE:

Safari z delfinami www.bluefinbali.com

Noc w ZOO www.bali-zoo.com dorosły – 65 $,dziecko 46 $, rodzina (2+2) 198 $

Ubud to także centrum masażu – warto skorzystać, bo ceny są atrakcyjne. Każdy dostanie dużo ulotek i będzie mógł wybrać masaż , który mu odpowiada. Można skorzystać z Beji Ayu – www.bejiayu.com – masaże w cenie od 55.000 Rp za 30 minut

W Ubud prowadzonych jest także wiele kursów gotowania – co może być ciekawą formą poznania zwyczajów miejscowej ludności. Kursy prowadza agencje lub restauracje.

Ubud – Denpasar

Z Ubud na lotnisko w Denpasar – taksi za 180 tys. Rp

Z Denpasar do Jakarty – cena 450 tys. Rp (plus 40 tys. Rp podatek) liniami Sriwijaya Air

Jakarta – Bandung

Po wylądowaniu w Jakarcie chcieliśmy od razu jechać autobusem do Bandung. Autobusy kursują średnio co 30 minut w godz. Od 7.30 do 24.00 i potem o 2.00 w nocy. Koszt autobusu to 75 000 Rp. Kursują też minibusy firmy Extrem – 100 000 Rp.a dzieci-90.000 Rp. Koszt taksówki – 600.000-650.000 Rp.

Taksówkarz wracający do Bandung zaoferował nam cenę 300.000 Rp, co stanowiło tyle, ile mieliśmy łącznie zapłacić za autobus , a dodatkowo mogliśmy podjechać bezpośrednio pod hotel. W taksówce było już 2 pasażerów, ale i my z dziećmi i naszymi bagażami zostaliśmy upchani. Z Jakarty do Bandung jest autostrada i trzeba pokonać jedyne 150 km. Radzimy nie jechać w weekend lub święta ponieważ autostrada może zostać zakorkowana przez powracających mieszkańców do Jakarty. My w drodze powrotnej staliśmy w 100 km korku i trasę Bandung – Jakarta pokonaliśmy w 4h. – ledwo zdążyliśmy na samolot.

Bandung

Bandung zwany Paryżem Jawy w swoim centrum kryje kilka ciekawych budynków art deco. Jednakże dzisiaj jest to miasto rozwijające się z problemami komunikacyjnymi. Obecnie mieszkańcy Jakarty spędzają tu weekendy a także przyjeżdżają na zakupy do wielu sklepów outletowych z markową odzieżą. Outlety z markową odzieżą można znaleźć w Jl Setlabudi, Jl Re Martadinata, Ji Ir. H Juanda (Dago) .

NOCLEG

Garden Permata Hotel – Jl. Lemahneundeut No. 7 Setrasari Bandung – www.gardenpermatahotel.com – 630 tys. Rp za pokój rodzinny, hotel 4-gwiazdkowy z basenem.

WULKAN

Będąc w Bandung trzeba koniecznie pojechać 30 km na północ na wulkan Tangkuban Perahu ( 2076 m.n.p.m.). Można wjechać samochodem prawie na szczyt wulkanu, dlatego docierają tu rzesze – głównie Indonezyjskich – turystów. Można tam dostać się transportem publicznym, ale wymaga to kilku przesiadek i zajmuje sporo czasu. Zdecydowaliśmy się więc na taxi – koszt 350 tys. Rp. z centrum Bandung na wulkan i z powrotem, kierowca czekał na nas 4 godziny. Nieaktywny Tangkuban Perahu zieje kraterami. Wokół głównego krateru są stragany, sprzedawcy pamiątek, parkingi, punkty gastronomiczne. Mimo wszystko widok w głąb krateru robi wrażenie.

Warto wybrać się na spacer do Kawah Domas – pobliskiego krateru pełnego gorących źródeł. Można zakupić jajka i ugotować je we wrzącej wodzie. Do gejzerów prowadzi szlak znad głównego krateru – 30 minut, a trasa przebiega dżunglą. W kraterze Kawah Domas jest dużo kałuż z wrzącym błotem, z których wydobywają się siarkowe opary. Na skraju krateru jest schronisko.

www.morawiec.travel.pl


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u