Birma

 

 

 

Anna i Paweł Manczyk

 

Birma

 

TERMIN WYJAZDU: 21.07.2013 – 17.08.2013

 

KOSZT CAŁKOWITY: ok. 13600zł    na 1 os.: 6800zł

z czego:

Bilety lotnicze – 3675 zł/os.

Na miejscu – 3000 zł/os.

Ubezpiecznie  – 155 zł/os.

 

PRZELOT:

Emiratem: Warszawa – Dubai – Bangkok oraz Kuala Lumpur – Dubai- Warszawa: 2900 zł/os.

Air Asia: Bangkok – Mandalay: 355 zł/os.

Air Asia: Yangoon –  Kuala Lumpur: 420 zł/os.

 

WIZY:

Najłatwiej wizę birmańską załatwić w Bangkoku. Przychodzi się rano przed 9:00 do ambasady Birmy (w pobliskim punkcie ksero kupuje się za 5THB – 50gr. wniosek wizowy), stojąc w kolejce wniosek wizowy się wypełnia, dołącza dwa zdjęcia i ksero paszportu. Gdy ambasada zostaje otwarta, przechodzi się do okienka gdzie dokumenty są sprawdzane i otrzymuje się numerek. Następnie czeka się na swoją kolej. Podchodzi się do kolejnego okienka, gdzie wniosek wizowy jest odbierany wraz z paszportem, należy uiścić opłatę (jeśli chcemy ekspresową na ten sam dzień to wymagane jest ksero biletów lotniczych) ekspresowo na ten sam dzień 1260 THB, najtańsza za dwa dni około 800 THB. Odbiór tego samego dnia o godzinie 15:30. Uwaga odbiór jest tylko od 15:30 do 16:30.

W Polsce nie ma ambasady Birmy. Można załatwić w Berlinie.

 

AMBASADA:

W Birmie nie ma ambasady polskiej.

 

CZAS:

Na terenie Birmy czas w stosunku do czasu polskiego to +4,5 godzin latem, w Malezji +6, w Tajlandii +5.

 

WALUTA:

Waluta to Kyat (MMK). W lipcu 2013 przelicznik wynosił 1$ – ok. 976 MMK, przy czym miejscowa ludność dla wygody często liczy 1$ – 1000MMK (stąd warto płacić w dolarach).

Wymieniać pieniądze można w bankach praktycznie w każdej miejscowości. Bankomaty w Birmie zaczęły się pojawiać, ale podobno przy wypłacie jest spora prowizja (nie próbowaliśmy więc do końca nie wiemy). Płatność kartą to na razie w Birmie rzadkość. Stąd należy zaopatrzyć się na czas podróży w gotówkę w $. Najlepiej w banknotach 100$, gdyż te mają najwyższy kurs. Na dodatek muszą być wydane po 2006 roku i być nieskazitelne (bez zgięć, zabrudzeń itp. – o czym sami się przekonaliśmy). Birmańczycy mają bzika na punkcie idealności banknotów. Trzymają je w idealnym stanie w kopertach. W wielu hotelikach za nocleg płaci się w dolarach i często jest problem bo nie mają wydać reszty. Stąd też dobrze mieć mniejsze nominały na opłaty za noclegi. W dolarach również zapłacimy za bilety kolejowe, czy bilety wstępu do regionów turystycznych jak Bagan, Inle, Mandalay.

 

Przelicznik pozostałych walut w 2013

dla Tajlandii: 10 THB – ok. 1zł

dla Malezji: 1 MYR – ok. 1zł

 

 

POGODA:

Jak zwykle kiedy jedziemy do Azji w porze monsunowej, pogoda nam dopisuje. Deszczu było niewiele, głównie nocą lub podczas jazdy autobusem. Bagan okazał się być najsuchszym miejscem w całej Birmie. Nawet krajobraz tego regionu przypomina bardziej sawannę niż region z monsunami.

Birma leży w większości swojego obszaru w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, dotyczy to także obszarów na samym południu kraju gdzie klimat posiada wybitnie morską, wilgotną odmianę. Krańce północne znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego i także o monsunowej odmianie. Jeśli chodzi o wilgotną odmianę, to ta tyczy się nie tylko obszarów leżących na południu kraju, zwłaszcza wybrzeża zachodniego, ale i Gór Arakańskich oraz regionu Szan.

 

Birma jest regionem azjatyckim, który zalicza się do strefy klimatów gorących. Na obszarach nizinnych średnia temperatura roczna wynosi od +25 do +27 °C, a na południu kraju jest nieco wyższa i dochodzi do +32 °C. W kraju nie występują dni z dużymi upałami, średnie wartości termiczne nie przekraczają wartości +32 °C. Izotermy mają przebieg zbliżony do równikowego, zwłaszcza na południu nad Morzem Andamańskim, to oznacza, że w większości terytorium Birmy, amplitudy termiczne są niewielkie. Inaczej jest w górach, gdzie wraz ze wzrostem wysokości maleją średnie wartości termiczne. Obszary najwyżej położone, szczególnie regiony górskie na północy kraju (w pobliżu granicy z Chinami) cechują się chłodnym klimatem, gdzie średnia temperatura roczna nie przekracza +10 °C, Do częstych zjawisk w najwyższych partiach Hengduan Shan należą mrozy, które występują nie tylko zimą, ale i latem, choć w dzień temperatury nieznacznie przekraczają 0 °C. Tereny te są przez cały rok przykryte śniegiem, gdzie granica wiecznego śniegu przebiega na wysokości 4 000 m n.p.m.

 

Wysokość opadów jest ściśle uzależniona od wiatrów monsunowych i obecność oceanu. W kraju występują dwie pory – sucha i deszczowa, która trwa mniej więcej od maja do listopada. Równina Irawadi, będąc obszarem osłoniętym od zachodów Górami Zachodniobirmańskimi otrzymuje niewielkie wartości opadowe – średnio około 800 mm rocznie. Obszary wysoko położone są bardziej wilgotne, np. tereny górzyste Szan to opady rzędu od 1 000 do 2 000 mm rocznie. Poza terenami górskimi obfitymi regionami są delta rzeki Irawadi, która rocznie otrzymuje około 2 500 mm deszczu. Najbardziej obfite w opady są regiony nadmorskie, na południu kraju, gdzie suma opadów dochodzi do 5 000 mm rocznie.

 

PRZEWODNIKI:

W Birmie korzystaliśmy z przewodnika Lonely Planet w wersji anglojęzycznej. Wiele opisów na naszych stronach: www.anna.manczyk.net i www.nusatenggara.blox.pl

 

TRANSPORT:

 

W Birmie korzystaliśmy na długich trasach z transportu autobusowego. W miejscach odwiedzanych przez turystów, bilety (trochę po wyższej cenie) można kupić w hotelowej recepcji, Plusem taiego rozwiązania jest darmowa „podwózka” na dworzec autobusowy, albo wręcz sam autobus podjeżdża pod hotelik. W takich miejscach jak Mandalay czy Bagan większość podróżnych w autobusie to  zagraniczni turyści. Na większości tras autobusy są mniej lub bardziej klimatyzowane. Za bardziej należy rozumieć, że jest tak zimno, że trzeba nałożyć polar, a mniej – czyli – klimatyzacja to otwarte okno i hulający wiatr. Nocne autobusy często mają tylko 30-kilka miejsc – bardzo dużo miejsca na nogi, poduszkę, wodę do picia, szczoteczkę i pastę do zębów. Czas przejazdu autobusu jest bardzo zróżnicowany. Trasa Yangon – Mandalay to autostrada, więc autobusy mkną bardzo szybko, natomiast w okolicach takich jak Jezioro Inle, gdzie jedzie się przez góry, czas przejazdu jest znaczący.

Trzeba uważać na nocne przejazdy, gdyż w wielu regionach stan dróg się poprawił i czas przejazdu jest krótszy, ale godzina odjazdu została taka sama, i teraz często autobus dojeżdża do miejsca docelowego o 3. nad ranem. Może to być znaczącym problemem, bo większość hotelików do godziny 5 jest zamknięta na cztery spusty.

Ciekawostką może być dojazd do Bago od północy (np. znad Inle). Jest to najczęściej autobus nocny jadący do Rangunu. Podróżny jadący do Bago zostaje wysadzony na autostradzie o 5 rano w miejscu krzyżówki dróg. Stoją tam taksówki (drogie) i pick-upy (tanie), które wiozą podróżnego do Bago około godziny.

 

Po Birmie można też poruszać się pociągiem. Warto choć raz się przejechać tym środkiem transportu. Jest tańszy niż autobus, ale zdecydowanie wolniejszy. Super trasa jest z Mandalay do Hsipaw (można ją sobie skrócić i wysiąść w Kiakume), bo mija się po drodze ogromny wiadukt kolejowy Gokteik z początku XX wieku.

 

W Birmie działa też kilka linii lotniczych, które łączą ważniejsze miasta. Jednak ceny zaczynają się od 80 dolarów w górę.

 

Innym środkiem transportu są pick-upy. Ten rodzaj transportu raczej dobry na krótkie trasy, choć mieszkańcy jeżdżą nim bardzo często. Jednak są one zapchane do granic możliwości pasażerami i tobołkami, do tego stopnia, że część ludzi i towarów jedzie na dachu, a część stoi na podeście z tyłu samochodu.

 

Jak w całej Azji Południowo-Wschodniej popularne są wszelkiego rodzaju riksze – moto czy rowerowe. Oczywiście to dobry środek transportu lokalnego.

 

Jeśli chodzi o skutery, to tylko jako „podwózka” na tylnym siedzeniu. W większości miejsc obowiązuje zakaz wypożyczania skuterów turystom (nie da się w Mandalay, Bagan, Inle, dało się tylko w Hpa-An). W wielu miejscach za to dobrą opcją jest jazda na rowerze. Wypożyczenie roweru jest tanie, a w razie złapania gumy np. w Bagan, można przy każdej świątyni znaleźć panów od pamiątek którzy w trzy sekundy rozłożą zakład wulkanizacyjny. W Bagan istnieje też możliwość jazdy na rowerze elektrycznym. Zabytki można również zwiedzać na dwukołówce zaprzęgniętej w karłowate konie.

Na większe odległości można wynająć samochód – taxi z kierowcą na cały dzień, co akurat jest dobrą opcją w Mandalay, aby pozwiedzać centrum i wyjechać w kilka miejsc za miastem. Koszt nie jest zbyt wysoki (20 dolarów za 8 godzin jazdy po okolicach Mandalay).

 

 

Ceny przejazdów Bangkok, Birma, Malezja

 

Trasa (Tajlandia) Środek transportu Cena za 1 os  THB,

(10THB – około 1zł)

Lotnisko w Bangkoku – okolice Mo Chit

 

Airport express + skytrain 45 i 31
Mo Chit – Taksim Ferry Skytrain 42
Taksim Ferry – przystań w okolicy Khao San Statek – Express boat 15
Khao San Road – Mo Chit Taksówka 85 (za taxi wg licznika, brak korków)
Mo Chit – Surasak Skytrain 42
China Town – Mo Chit Taksówka 120 – 150 (za taxi bez włączania licznika)
Okolice Mo Chit – lotnisko Don Muang Taksówka 250 (za taxi, cena uzgodniona w hotelu przy rezerwacji taxi)
Trasa w Birmie Środek transportu Cena za 1 os  MMK,

(1$ – ok. 970 MMK)

Lotnisko – Mandalay centrum Shuttle bus Air Asia Free
Objazd po świątyniach Mandalay – 3 godziny Taksówka 9 $ (za taxi)
Objazd – Mandalay – Saigang – Amarapura – Mandalay (8 godzin) Taksówka 20 $ (za taxi)
Mandalay – Mingun – Mandalay Statek 5 000 (w obie strony)
Hotel – dworzec kolejowy (o 3 nad ranem) Taksówka 5 000
Mandalay –  Kyaukme (ok. 9 godzin) Pociąg 3 $
Kyaukme  – Mandalay (ok. 4 godzin) Autobus 3 500
Dojazd pod wzgórze w Mandalay Riksza rowerowa 2 000 (za rikszę)
Transport na wzgórze w Mandalay Pickup 2 000
Mandalay – Bagan (Nyaung U) (ok.4 godz.) Autobus 12 000
Dworzec w  Nyaung U – hotel „taxi” dwukołówka konna 1 000 (2os)
Nyaung U – Mount Popa – Nyaung U Samochód z hotelu 9 000
Bagan – Kalaw (ok. 7,5 godz.) Autobus 10 000
Przepłyniecie w poprzek Inle  z Mine Thauk do Khaung Dain (z rowerami) Łódka 7 000 (2os+rowery)
Nyaung Shwe – Bago (ok. 11 godz.) Autobus 14 000
Autostrada – Bago (1 godz) Pickup 1 000
Bago – Kinpun (Golden Rock) (2,5 godz.) Autobus 6 000
Transport do złotej skały Mount Kyaiktiyo (45 minut) „pancerna” ciężarówka 5 000 (w jedną stronę)
Kinpun – Hpa-An (z podwózką 15 km do autobusu) Autobus + pickup 8 000
Hpa – An – Rangun (ok. 7 godzin) Autobus 5 000
Dworzec Północy w Rangunie – China Town Taksówka 8 000 (za taxi)
China Town – Shwedagon  Paya Taksówka 2 000 (za taxi)
Na lotnisko w Rangunie Taksówka 8 000 (za taxi)
Trasa w Malezji Środek transportu Cena za 1 os MYR              (1 MYR – około 1 zł)
Lotnisko Kuala Lumpur LCCT – stacja Central Autobus 8
Sentral – Tittwangsa Monorail 2,5
Kuala Lumpur – Jerantut (ok.3 godz.) Autobus 16,8
Jerantut – Kuala Tahan – Taman Negara (park narodowy) Łódka 40
Kuala Tahan – Jerantut Busik 7
Jernantut – Kuala Lumpur Autobus 16,8
Sentral – Batu Caves Kolejka podmiejska 1
Sentral – Lotnisko Kuala Lumpur KLIA Autobus 10

 

 

 

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Gniazdka – w Tajlandii i Birmie europejskie wtyczki pasują, w Malezji gniazdka brytyjskie. W Birmie czasem napięcie jest dosyć niskie (170-180V). Zdarzają się zaniki prądu.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Birma wydała nam się bardzo bezpieczna, ale to prawdopodobnie dlatego, że po takich terenach się poruszaliśmy. Nadal turyści mogą zobaczyć tylko 20% kraju, reszta jest zamknięta, albo też wymagane są specjalne zezwolenia. Czasami niektóre regiony są zamykane dla turystyki na pewien czas jak np. w chwili obecnej zabytkowe Mrauk U.

 

UBEZPIECZENIA:

Mieliśmy ubezpieczenie Uniqa, 155zł za osobę. Wiele polis sprzedawanych w Polsce nie obejmuje kosztów leczenia chorób tropikalnych więc trzeba uważać przy wyborze. Na szczęście nie mamy doświadczenia czy polskie polisy w Birmie działają.

 

TELEFONY:

Polskie telefony w Birmie są „martwe” (brak roamingu). Można zakupić loklaną karte SIM (20-25$, po wyczerpaniu kredytu trzeba kupić następną kartę).

 

INTERNET:

Internet w tej chwili jest już w większości miejsc. Jednak jego prędkość najczęściej jest bardzo niska. Na dodatek wiele stron jest blokowana i nie da się ich otworzyć.

 

 

WYŻYWIENIE:

 

NAPOJE:

 

Tajlandia – Bangkok (THB)

–          sok z pomarańczy i marakui – 40

–          sok z pomarańczy – 30

–          woda 0,5 l – 6

–          coca cola – 10

–          piwo w hotelu – 30-65

 

Birma (MMK):

–          coca – cola  (mała butelka lub puszka) – 300- 1000

–          coca cola w sklepie 1l – 1200

–          sok z trzciny cukrowej – 300-500

–          sok z mango – 500 – 1000

–          sok z dragon fruita – 1000

–          lemoniada (sok z limonki z wodą i cukrem) – 500

–          birmańskie odpowiedniki coli, fanty np. starcola 0,4-0,5l – 300-400

–          woda 1l – 250- 400

–          piwo Myanmar  0,6l – 1700

–          piwo Dagon – 1000

–          piwo Mianmar w puszce – 1000

–          rum Mandalay 0,35l – 1000

–          rum Mandalay 0,7l – 1500

–          wino Red Mountain duże od 8 000, mała butelka 5500

 

Malezja (MYR):

–          woda 0,5l – 1,5

–          herbata 1,5

–          coca -cola 0,5l -2,2

–          napój icetea z marakują – 2,5

–          puszka napoju w automacie – 1

 

DANIA I OBIADY

Ku naszej radości na tegorocznym wyjeździe nie było ostrych potraw. W Birmie można do woli jeść potrawy kuchni indyjskiej bez obawy o ostrość. Kucharze birmańscy chilli nie dodają do potrawie. Jeśli chcemy mieć ostrą potrawę, to zawsze możemy dorzucić chilli, bo dostaniemy ją w dodatkowej miseczce.

W Birmie w większości restauracyjek do zamówionego dania głównego otrzymuje się darmową zupę. Na południu kraju dodatkowo przed posiłkiem wjeżdża talerz świeżych warzyw. Natomiast po posiłku zdarzało nam się jeszcze otrzymać deser w postaci owoców lub słodyczy. Zielona herbata zawsze jest za darmo (stoi w termosach na stole).

 

Tajlandia (Bangkok) (w THB)

–        zupa z kurczaka i zieleniny z makaronem kupiona na ulicznym straganie – 45

–        pad thai – makaron z kurczakiem – 40

–        zupa z pierożkami – 35

–        danie z ryżem i wieprzowiną – 40

 

Birma (MMK):

–        Mandalay – rest. Lashlo Lay: wieprzowina w kawałkach, kurczak w kawałkach, 3 saaltki z miliona warzyw, 2x ryż, 2x zupa, butelka wody – 5200 (dwie osoby)

–        najlepsze curry po drodze do Saigang – 18 miseczek z różnościami – 1700  za osobę.

–        Kyakume – rest. Thiri Pyitsayar – makaron shan – 500; zupa na kurczaku 1000, ryż po tajsku 2000, piwo w puszce 1000, cola blue mountain 400

–        na trasie Mandalay – Bagan – 4 miseczki curry, 2x ryż, cola – 1500

–        Nyaung U – rest. Mann Sabai – kurczak słodko-kwasny 2000, makaron z wieprzowiną 1500, 2x sok z limonki po 500, zupa i sałatka pomidorowa gratis

–        Nyaung U – rest. Mann Sabai – curry z 7 miseczkami – 1700

–        Wioska pod Mount Popa – zupa 1000, ryż z warzywami 1500

–        zupa tajska, makaron z warzywami i wieprzowiną oraz 2 soki mango – 3500

–        na trasie Bagan – Kalaw: zupa 1500, makaron z wieprzowiną 1800, sok  z limonki 500

–        Nyaung Shwe – rest. 4 Siostry – ryba, wieprzowina, 3 miseczki warzyw, 2 limonkwe soki,  ryż – 8400, gratis zupa i owoce

–        rest. na jeziorze Inle – zupa z makaronem i warzywami, makaron z wieprzowiną, 2 soki limonkowe, gratis: zupa i chrupki – 7500

–        Nyaung Shwe – sok mango 1000, makaron Inle 1000, piwo lane 600

–        Mine Thauk – 2 soki ananasowe, 2 zupy – 5500

–        Nyaung Shwe – rest. Min Min – curry z ziemniaka 2300, zupa z makaronem 2300, sok z mango 1000

–        Bago – rest. Shwe Li – makaron z wieprzowiną 1700, wieprzowina słodko-kwasna 2200, piwo 0,65l -1700, gratis zupa

–        zupa na Mount Kyaiktiyo – 800

–        Kinpun – rest. Sea Sar – makaron z wieprzowiną, warzywa z wieprzowiną, 2x ryż, 2 razy sok z limonki – 5200

–        Hpa-An – rest. Lucky – piwo lane 600, papadam 200, kurczak w sosie curry 2500, ryż 300, żeberka 3000, gratis zupa

–        Hpa-An – rest. San Ma tan – warzywne curry 500, rybne curry 1500, ryż 500, gratis talerz świeżych warzyw, cukierki

–        Hpa-An- rest. Khit-Thit – makaron z wieprzowiną 1800, wieprzowina słodko-kwasna z ryżem – 1800, piwo 700, sok z limonki 700, gratis rosołek

–        Rangun – rest. Danuphyu Daw Saw Yee- ryż 500, każdy talerz z warzywami 500

 

 

 

Malezja (MYR):

–        Kuala Tahan – pływająca restauracja Wan – ryż, kurczak z warzywami, sałatka z kapusty, omlet, pomarańcza, sok ananasowy – zestaw dla 1 osoby –  17

–        kurczak słodko-kwaśny 5, ryż 15, sok 3, zupa 4

 

PRZEGRYZKI, czyli coś na szybko z budki:

 

Tajlandia (Bangkok) (w THB)

–          pampuszki PAO ( z mięsem i jajkiem) – 16

–          lody z mrożonek oranżady lub coca-coli – 7

 

Birma (MMK):

–        Mandalay róg ulic 24/83 – ciapati z dhalem – 150

–        ciasteczka – 100-600

–        kolba gotowanej kukurydzy – 100

–        samosa 50-100

–        placek paratha – 200

–        śniadanie w Bago (niedaleko motelu San Francisco) – 2x herbata, 1 sadzone jajko, 3 ciapatki, 4 samosy – 600

–        paluchy niczym pączki – 200

–        ciastko w cukierni New Day w Hpa-An od 300

–        śniadanie w Hpa-An 5 minut od Soe Brothers – herbata, 2 pampuszki Pao, omlet, naleśnik z jajkiem, chleb, smażony na głębokim oleju bananowy rolls – 1800

–        śniadanie w Hpa-An 5 minut od Soe Brothers – herbata, ryż z jajkiem, zupa, 3 rollsy kapuściane, 1 bananowy, omlet, chleb – 1600

–        słodkie 4 bułeczki – 400

–        małe chipsy – 200

–        mini babeczka – 500

–        śniadanie na ulicy w Rangunie: ciapati, nadziewane smażone pierożki 1400

 

Malezja (MYR):

–        Kuala Lumpur – Burger King – zestaw cola, hamburger, frytki – 16,90

–        Kuala Tahan śniadanie w Wan:  hamburger 5, herbata 1,5

–        paczka ciastek 2,5-3

–        roti z jajkiem – 2

–        roti z bananem – 3

–        McDonald: cola, frytki, hamburger – 5,95

–        pampuszek Pao z wołowiną 2,20

–        kokosowe ciasteczka na Pasar Seni – 2,8

–        lody w McDonaldzie – 1,8

 

OWOCE (w Birmie, MMK) :

–          obrany ananas 400-500

–          2 mango – 500

–          woreczek obranego arbuza od 100

–          2 limonki – 50

–          papaja – 400

–          pomelo – 1000

 

 

CENY NOCLEGÓW:

W Birmie standard większości noclegów nie jest adekwatny do ceny. Jednak jak zapisane w tabelce, praktycznie w każdym hotelu wliczone w cenę jest śniadanie. Najczęściej dosyć obfite. Najlepsze było w Inn Wa (Nyaung U)  oraz w  Gypsy Inn (Nyaung Shwe). Byliśmy w Birmie w lipcu-sierpniu, czyli w niskim sezonie turystycznym, ceny w wysokim sezonie mogą być nieco wyższe.

Miasto Hotel Cena za pokój

2 osobowy

Bangkok (Tajlandia)  Udee Hotel

49, Pradiphat Soi 19, Pradiphat Rd. Samsennai, Phayathai, Bangkok 10400

http://www.udeebangkok.com/

(wi-fi, klimatyzacja, łazienka,śniadanie)

1000 THB
Mandalay Hotel Nylon

Corner of 25th & 83th street

tel 02-33460, 02-66550

email: nylonhotel25@gmail.com

(klimatyzacja, łazienka, ręczniki, internet bardzo wolny przy recepcji, śniadanie)

20 $
Kyaukme A Yone Oo Guest House

Shwe Phi Oo Road

jedyne miejsce w mieście przyjmujące turystów zagranicznych. Niestety najtańsze pokoje są raczej norą. Trzeba się liczyć z pogryzieniem przez żyjątka żyjące w materacu. Toaleta w szopce, łazienka to pojemnik z woda, z którego można się polewać

12$
Nyaung U Guest House Inwa

Main Road

(klimatyzacja, łazienka, ręczniki, wi-fi w pokoju, śniadanie)

18$
Kalaw Golden Lily Guest House

5/88 Natsin Road, Kalaw

e-mail: aung.harri@gmail.com

lub kalawtrek@gmail.com

tel. 09428338036, 0958150820

(ręczniki, łazienka, śniadanie)

14$
Nyaung Shwe Gypsy Inn

82 Kann Nar Road, Nyaung Shwe

tel.95-081-209084, 209144

e-mail: gypsyinnhotel@gmail.com

(klimatyzacja, łazienka, ręczniki, śniadanie, internet)

20$
Bago San Francisco Motel

14 Main Road

tel. 22265

(wiatrak, łazienka, ręczniki)

15$
Kinpun Pann Myo Thu Inn

(klimatyzacja, łazienka, ręczniki, śniadanie)

16$
Hpa-An Soe  Brothers

2/146 Thitsar Street

(klimatyzacja, łazienka, ręczniki)

18$
Rangun Agga Guest House

88th,13th Street, Middle Block, Rangun

blisko China Town

tel. 095-1-224654

e-mail: aggaguesthouse@gmail.com

(świetne miejsce blisko centrum, czysto (!!!)

pokój jednoosobowy w zasadzie może być dla dwóch; klimatyzacja, ręczniki, łazienka na korytarzu, szybkie wi-fi w pokoju)

 

Pokój jednoosobowy – 15$

 

Pokój dwuosobowy – 20$

Jerantut (Malezja) Sri Emas

46, Jalan Besar

tel. 609-2601779; 2664499

www.taman-negara-nks.com

e-mail: enquiry@taman-negara-nks.com

(klimatyzacja, łazienka na korytarzu, śniadanie, ręczniki)

35 MYR
Kuala Tahan  – (Malezja) Abot Guest House

Kampung Kuala Tahan

tel.017-916-9616

(klimatyzacja, ręczniki, łazienka)

 

 

 

CENY WSTĘPÓW/ WYCIECZEK

Miasto miejsce Cena:
Bangkok –        Wat Po

–        Wat Arun

100 THB

50 THB

Mandalay –        Bilet na najważniejsze  zabytki (np. Pałac Królewski) 10 USD*
Mingun-Saigang –        Mingun – wszystkie obiekty 3 USD
Amarapura –        U bain bridge – łódka 5000 MMK
Bagan –        Bagan – wszystkie obiekty 15 USD**
Kalaw –         2-dniowy trekking Kalaw – Inle (około 37km pieszo)

 

30 USD***
Inle – Nyaung Shwe –        Wstęp nad region jeziora (+ świątynie)

–        łódka  na cały dzień (brak opłat wstępu)

–        pokaz marionetek

–        degustacja win w winnicy Red Mountain (za 4 rodzaje)

5 USD (ale ma być w nowym sezonie 10)

 

18 000 ****

 

3000 MMK

 

2000 MMK

Bago –        Bago – wszystkie obiekty 10 USD *****
Mount Kyaiktiyo –        Złota Skała 6000 MMK
Hpa-An –        Wycieczka po jaskiniach – trasport

–        wstęp Kawgoon Cave

30 000 MMK (za tuk-tuka, im więcej osób tym taniej)

3000 MMK

Rangun –        wstęp Sule Paya

–        wstęp Shwedagon Paya

2000 MMK

5000 MMK

Malezja (Taman Negara – park narodowy) –        wstęp

–        „permit” na robienie zdjęć 

–        łódka do parku (na przeciwległy brzeg w Kuala Tahan)

–        nocne safari samochodwe (ok. 2 godz.)

–        wstęp na Canopy walkway (wiszące ścieżki między drzewami)

1 MYR

5 MYR

1 MYR

 

 

35 MYR

 

 

5 MYR

 

* – jeśli nie chcemy oglądać pałacu i paru innych świątyń w centrum iasta, można ominąć tę rządowa opłatę i zobaczyć w Mandalay cały szereg darmowych świątyń

** opłata wnoszona jest przy wjeździe do miasta. Autobus zatrzymuje się i w przydrożnym baraku należy dokonać zakupu biletów. Bilet wymagany jest w hotelach przy rejestracji.

*** – Najtańsza oferta jest u Hindusa z Golden Lily w Kalaw (o czym świadczy fakt, że trekking kupowali u niego również turyści z innych hosteli). W tej cenie był przewodnik (fantastycznie jeśli jest to ów Hindus Robin, przez 2 dni trekkingu mówił jak najęty o Birmie, jej sytuacji, o ludziach, a jego wiedza o okolicznej florze niesamowita), transport na punkt startowy trekkingu, nocleg w klasztorze buddyjskim, transfer dużych plecków do hotelu nad Inle, łódka przez Inle do Nyaung Shwe, i mega wielkie posiłki: lunch na trasie 1. dnia, wielka kolacja w klasztorze, śniadanie 2. dnia, i lunch popołudniu. Nic dodać nic ująć. Jedyne co należało kupować do posiłków to napoje.

**** – łódkę załatwialiśmy w Gypsy Inn (cena całej łódki 18 000, maksymalnie 5 osób). Pływanie trwało od 8 rano do 19 (chyba byliśmy ostatnimi co o zmroku już wracali z jeziora, ale nasz sternik w momencie gdy widział, ze robimy zdjęcia to zwalniał praktycznie do zera, abyśmy mieli czas na zrobienie zdjęć). Podczas całego dnia łódka płynie do: codzienny market (każdego dnia gdzie indziej), fabryka srebrnej biżuterii, fabryka papierosów, kuźnia, fabryka bambusowych parasolek i papieru, fabryka jedwabiu, ogląda się charakterystycznych dla tego jeziora rybaków, fabryka łodzi, Daw Oo pagoda, Klasztor, gdzie kiedyś był skaczący kot, kobiety – długie szyje, wioska Indein, plywające ogrody z pomidorami, bakłażanami itp. jedne miejsca są bardzo interesujące, inne bardzo komercyjne i można być zawiedzonym. Generalnie bardzo fajny dzień.

*****- W Bago można ominąć te opłatę, bo większość jest za darmo, a płatne są Shwemawdaw Paya (opłata tylko przy zachodniej bramie, przy innych brak) oraz Shwethalyaung Buddha (złoty leżący Budda) – tutaj trzeba wejść po 17:00, gdy poborcy rządowych opłat idą do domu. O tych niuansach oficjalnie można dowiedzieć się w motelikach. My zostaliśmy pokierowani przez panią z recepcji w San Francisco Motel.

 

PAMIĄTKI:

 • spodnie w Bangkoku – od 120 THB
 • 2 longi – 22 USD
 • obrazki na płótnie w Bagan (dostępne w większości świątyń) od 1 USD, średnio około 8-10 USD
 • dzwonki z mosiądzu około 8-9 USD
 • kamienne jaja wulkaniczne (jak grzechotki) spod Moun Popa – 1000 MMK
 • strój birmański (longi + bluzka) – 12 000 MMK
 • t-shirt – od 3000 MMK
 • 2 tacki z laki, 1 pudełko, 3 małe szkatułki – 15 000 MMK
 • drewniana figurka kota 3000 MMK
 • bransoletki 2 sztuki 3000 MMK
 • kolczyki w fabryce srebra 10 000 MMK
 • maska 10 000 MMK
 • 5 papierosów z fabryki – 200 MMK
 • lampiony z papieru bambusowego 500 – 1000 MMK
 • parasolka z papieru bambusowego – 1500 MMK
 • wachlarz z papieru bambusowego – 1000 MMK
 • duża parasolka – 2000 MMK
 • ręcznie robiona torba – 7000 MMK
 • drewniana figurka słonia 4500 MMK
 • drewniane 2 figurki kobiety i mężczyzny – 4000 MMK
 • koperty z papieru bambusowego – 1000 MMK
 • bransoletka z laki 2000 MMK
 • zegarek Casio – 1500 -2000 MMK
 • tacka, dzbanek, 2 filiżanki z laki – 20 000 MMK
 • 3 miseczki z laki i bambusa 6 000 MMK

 

 

INNE PRZYKŁADOWE CENY

 

 • Repelent na komary w Bangkoku  – 180 THB
 • klapki od 45 THB
 • formularz wizowy w punkcie ksero – 5 THB
 • lokalna rozmowa telefoniczna w Birmie (z tel. stacjonarnego) 100 MMK za minutę
 • pocztówki  30 sztuk – 5000 MMK
 • opłaty w niektórych świątyniach za robienie zdjęć od 300 -1000 MMK
 • wypożyczenie roweru w Inn Wa Guest House w Nyaug U – zwykły 1000, z przerzutkami 2000, elektryczny 8000 MMK
 • zaklejenie 4 dziur w dętce roweru w Bagan – 1000 MMK – lokalni płacą 100MMK za zaklejenie jednej dziury
 • znaczki do Polski – 500 MMK
 • internet od 300 – 600MMR za godz.
 • cukierki durianowe – 600 MMK
 • cukierki melonowe, mangowe 450 MMK
 • makarony ryżowe i inne od 300 MMK
 • przyprawy 300-400 MMK

 


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u