Wyprawa El Condor Rio Colca 2009 – Krzysztof Mrozowski

Krzysztof Mrozowski

W dniach od 27.06. do 02.07. wyprawa El Condor Rio Colca 2009 organizowana przez Akademicki Klub Turystyczny WATRA eksplorowała Kanion Colca jako pierwsza bez pomocy z zewnątrz, od miejsca 1,5 km powyżej punktu widokowego Cruz del Cura aż do osady San Galle, była to kontynuacja wprawy El Condor Rio Colca 2008.

.

27.06.- Zejście ponad 1000m ściana kanionu do rzeki po stromym zboczu oraz pionowej ścianie z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Pokonanie 300 kanionu do 9m wodospadu za pomoc pontonów.

.

28.06. -Pokonanie 1,07 km kanionu, zaczynając od 9m wodospadu, następnie pontonami oraz częściowo idąc brzegiem omijając bystrza klasy WW VI oraz WW X z syfonami.

.

29.06. – Najtrudniejszy dzień podczas eksploracji kanionu poniżej punktu widokowego Cruz del Cura, pokonanie 400m w poziomie i 90m w pionie kanionu, co daje spadek 22,5 %. Tak duża deniwelacja terenu spowodowała powstanie licznych progów, wodospadów, kaskad i bystrzy klasy od WW V do WW VI i WW X z odbojami i syfonami, nie spływalnych kajakiem ani pontonem oraz napotkanie licznych głazów wielkości domków jednorodzinnych. Przy pokonywaniu tych miejsc trzeba było wykazać się umiejętnościami alpinistycznymi (spitowaniem, poręczowaniem), brawurowymi skokami przez bystrza oraz pływaniem wpław. Wszystko dlatego, żeby poruszać się cały czas dnem kanionu (rzeka). Kanion miejscami zwężał się do 2,5 i nie było tu śladu, żeby ktoś inny był tu przed nami.

.

30.06. – Dzień spokojny, bez większych problemów. Tradycyjne juz przeprawy za pomocą lin i pontonów. Tego dnia udaje się pokonać 2,4km i przejść pod punktem widokowym Cruz del Condor.

.

01.07 – Dzień rozpoczęty przez przymocowanie do skały tabliczki upamiętniającej wyprawę z 2008r i 2009r. pod punktem widokowym Cruz del Condor. Następnie poruszamy się sprawnie i bez większych problemów pokonując kolejne metry kanionu, aż do miejsca gdzie kanion znów niespodziewanie się zwężył do kilku metrów i stworzył dwa niebezpieczne wodospady z odbojami i podmytą skalą (ok. 1 km przed mostem przy osadzie San Juan). Minięcie tego miejsca wymagało ryzykownych skoków i założenia lin i poręczowania. Tego dnia zostało pokonane 2,1 km kanionu.

.

02.07. – W tym dniu szybko docieramy do mostu przy osadzie San Juan a następnie szybko przemieszczając się pontonami, brzegiem oraz wpław, żeby jeszcze tego samego dnia dotrzeć do osady San Galle. Udaje się tuż przed godziną 18.00 – tuż przed zachodem słońca. W tym dniu pokonujemy 4,5km kanionu i jest to nasz rekord podczas eksploracji kanionu.

.

03.07. – Wyjście z kanionu Colca z osady San Galle do Cabonaconde

.

W sumie podczas całej wyprawy El Condor Rio Colca 2009 pokonaliśmy prawie 11km kanionu w linii prostej wg. pomiarów GPS ale jak wiadomo kanion kręci co znacznie wydłuża drogę. Podczas eksploracji kanionu dokonaliśmy pomiarów wysokości za pomocą GPS, które zostaną przekazane profesorowi A. Paulo z AGH. Pobraliśmy także próbki skał. Nie stwierdziliśmy dużego zanieczyszczenia wody (używaliśmy wody do picia po przegotowaniu) oraz nie stwierdziliśmy zanieczyszczenia kanionu śmieciami. Podczas wypraw w 2008 i 2009 roku został pokonany cały dziewiczy odcinek kanionu Colca – Cruz del Condor.

.

Uczestnicy:

Krzysztof Mrozowski – kierownik wyprawy

Dariusz Kandzia

Przemysław Kmita

Szymon Ponikiewski

Krzysztof Popardowski


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u