Kanada – Michał Kozok

Michał Kozok

5.07 do 19.07.04, łącznie 14 dni, kurs 1€ = 1.3 C€ (Kanadyjski dolar)

zwiedzanie – w Kanadzie jest drogo, więc ponownie przyszło mi podróżować autostopem. Wieczorem w centrum Calgary atmosfera jest rozpaczliwa – prawie sami kloszardzi. Jednak za dnia miasto wydawało się być znacznie ciekawsze. Atrakcją pobliskiego miasteczka olimpijskiego z 1988r jest możliwość przejażdżki bobslejem (35 €).

Góry SkalisteWjechałem w Góry Skaliste, gdzie odwiedziłem Parki: Banff, Yoho, Jasper i Mt. Robson. Sceneria cudowna: zielono-niebieskie jeziorka z krystalicznie czystą wodą, otoczone lasami i wysokimi ośnieżonymi szczytami. Sporo się nachodziłem, szkoda tylko, że zwykle w deszczu. Na czas trekingów nadmiar bagażu zostawiałem w Visitor Centre, prawie we wszystkich odwiedzanych kanadyjskich parkach. Zostawiając bagaż pożyczałem od razu kontener do przechowywania żywności (BFRC), nie potrzebowałem go tylko w Jasper NP, gdyż nie wybrałem się tutaj na treking.
W Banff NP spacerowałem w okolicy jeziora Minnewanka (11km od miasteczka), gdzie noclowałem na kempingu Lm8. Polecam wspiąć się na Aylmer Pass i Lookout (15 km w jedną stronę od parkingu przy jeziorze), skąd rozpościera się ciekawy widok na okloicę. Na kolację powrót do kempu, gdzie dozwolone jest rozpalenie ogniska (przygotowane drewno). Możliwe jest również przepłynięcie się statkiem po jeziorze. Niestety w kanadyjskich partiach Gór Skalistych postrach sieje giardia (pierwotniak powodujący lambiozę), znajdująca się w górskich potokach. Także oficjalnie woda ta nadaje się do picia tylko po przegotowaniu lub przefiltrowaniu.

W Yoho NP rozpocząłem treking od spektakularnego wodospadu Takakkaw Falls (254 m), a następnie z noclegiem po drodze przy Yoho Lake, dotarłem do turkusowego pięknego jeziora Emerald Lake. Popularne są tu raftingi na rzece Kicking Horse River.

W drodze do Jasper NP (jak i w samym parku) skupiłem się tylko na atrakcjach łatwo dostępnych samochodem. Samo Jasper to kolejne przytulne miasteczko w alpejskim stylu.

Mt. Robson PPNa kolejny treking wybrałem się w Mount Robson Provincial Park, w okolicach najwyższego szczytu kanadyjskich Gór Skalistych (Mt Robson 3954 m). Proponuję szlak do Berg Lake, skąd można przejść na przełęcz, aby móc podziwiać z wysoka góry, jeziora i wpadające do nich lodowce. Trasa ta liczy łącznie 56 km, przy czym szybkie i długie chodzenie sprawia mi przyjemność, spędziłem więc tutaj miłe i intensywne 2 dni. Jednak góry to nie wyścigi i przy planowaniu budżetu czasowego lepiej rozłożyć sobie drogę o dzień dłużej.

Generalnie podczas górskich spacerów przez pierwsze dni szedłem głośno – tak, aby dać znać niedźwiadkom, że się zbliżam. To jest bezpieczne, lecz misia nie zobaczysz. Z czasem jednak ogromna potrzeba spotkania niedźwiedzia w jego naturalnym środowisku wzięła górę nad strachem, szedłem więc cicho i powoli, bacznie się rozglądając. Byłem teoretycznie i psychicznie przygotowany, sporo czytałem o zachowaniu się w przypadku bliskiego spotkania z misiem, a na wszelki wypadek zakupiłem do samoobrony pieprz w sprayu. Zobaczyłem czarne misie z bliska, lecz tylko z samochodu w pobliżu drogi asfaltowej, a to nie to samo co w lesie (chociaż i tak sympatycznie).

Lubię też poznawać ludzi na stopa. Turyści prawie nigdy się nie zatrzymują, ale lokalni są super. Ciekawe opowieści usłyszałem od szalejącego kierowcy ciężarówki, myśliwego, strażnika parku, naukowca, muzyka czy wielokrotnego recydywisty więziennego. Innym razem pomogli mi pijani Indianie, którzy zaprosili do domu, a na koniec podarowali mi pazur niedźwiedzia. Raz też wziął mnie kierowca autobusu, a jak się okazało, że jesteśmy rodakami, to już miałem zapewniony nocleg, mogłem zjeść ciepłą kolację, wykąpać się, wyprać ubrania i ciekawie pogawędzić po polsku. Dalej zapuszczałem się na dziką północ, autostop nie najłatwiejszy, ale powoli przesuwałem się na mapie.
ruszając na treking w Kluane NPProwincja Jukon to już totalne odludzie – same lasy, jeziora, rzeki, góry i zwierzęta, czyli nic więcej do szczęścia nie potrzeba. W stolicy regionu, Whitehorse, można uzupełnić zapasy taniego jedzenia, skorzystać z darmowego internetu w bibliotece oraz pooglądać łososie, jeśli jesteśmy tutaj w sezonie (sierpień – wrzesień). Pożegnałem Kanadę trekingiem w Kluane NP, gdzie samotnie spacerowałem przez 2 dni, co jakiś czas natrafiając na świeże ślady grizzly. Tutaj było już zupełnie dziko, spotkałem tylko 1 grupę turystów. Wybrałem sobie 52 kilometrowy treking Slims East rozpoczynający się z Visitor Centre w Sheep Mt. Łatwo tu zgubić ścieżkę, ale ciężko zabłądzić, gdyż stale trzymamy kontakt wzrokowy z rzeką. Wracałem niestety tą samą drogą, lecz zaletą takich spacerów jest fakt, iż można sobie rozbić namiot w takim miejscu, aby ostatni odcinek ruszyć na „lekko”, pospacerować po okolicy, dotrzeć do krańcowego celu wędrówki i spokojnie wrócić do namiotu na nocleg. Bez obawy o złodzieji, to nie Polska.
miejscowość obiekt cena w C€ €/ 1os czas ocena uwagi
Banff Banff NP 7 C€/ auto €5.4 3 dni warto
pieszo przez płatne bramki BFRC do pożyczenia
Field Yoho NP – – dzień warto
BFRC do pożyczenia
Jasper Jasper NP <7 C€>/ auto – dzień warto
autostopem przez bramki
okolice Jasper Mount Robson Provincial Park – – 3 dni warto
BFRC do pożyczenia
Whitehorse próg łososi – – 1 h ok
brak łososi
Kluane NP – – 2 dni warto BFRC do pożyczenia

czekając na niedźwiedzia, Kluane NPnoclegi – w Calgary noc spędziłem w hostelu Auberges Chez Nous, 149 5th Ave SE. Cena za dormitorium 25.75 C€, co wynosi 19.8 € (dolary amerykańsie). Bezapelacyjnie był to najczystszy hostel na mojej trasie, posiadał też wszystko czego można potrzebować w backpakersie.

Spędziłem też płatne 4 noce podczas trekingów w górach, od 5 do 8 C€ (3.8 do 6.1 €) za zezwolenie na 1 noc w namiocie. Zdarzyło mi się, że zgłosiłem tylko 1 noc, ale było tak świetnie, że zostałem na miejscu dłużej, oczywiście już bez legalnego zezwolenia. Podobnie jak w amerykańskich parkach nie można wszystkich miejsc namiotowych zarezerwować z wyprzedzeniem, pewna pula miejsc przeznaczona jest tylko dla osób, które zjawią się w dniu wyruszenia na treking.

Gorzej z hostelami, w Whitehorse nie było żadnego wolnego taniego miejsca. Pozostałe noce spędziłem na dziko w pobliżu drogi, którą stopowałem. Raz byłem też zaproszony w gościnę przez polskiego kierowcę autobusu. Po wspólnych rozmowach Leszek parę miesięcy później zaczął podróżować, w końcu w wieku 60 lat dał się namówić na zmianę trybu życia.

transport – podróżowałem tylko autostopem i chociaż niekiedy trzeba swoje odczekać, zawsze jednak dotarłem do celu. Dodatkową zaletą są piękne widoki i ogromna przestrzeń, a kierowcy usilnie starają pokazać ci najciekawsze atrakcje regionu, jak i wypatrują dziką zwierzynę na poboczu drogi. Nie ma oczywiście najmniejszego problemu ze znalezieniem miejsca na namiot.

Do miast takich jak Vancouver, Toronto i Montreal jeździ amerykański Greyhound (na bilecie sieciowym z USA). Kanadyjski Greyhound również sprzedaje podobne bilety po kraju (od 7 do 60 dni, cena waha się od 203 € do 487 €, studenci mogą liczyć na 10% zniżkę).

Zdarza się też czasami potrzeba dostarczenia samochodów z USA do w/w miejscowości (szczegóły w USA transport).

Z Whitehorse do Anchorange można dojechać za około 165 €, a do Jasper za około 218 €.
dzień trasa transport cena w C€ €/ 1os czas km
175 granica (Waterton NP) – Calgary autostop – – 10 h 254
176 Calgary – Banff ( Banff NP) autostop <21 C€>– – 2 h 138
178 Banff – Field (Yoho NP) autostop – – 8 h 80
179 Yoho NP – Jasper (Jasper NP) autostop – – 6 h 250
180 Jasper – Mt. Robson ( Provincial Park ) autostop – – 1.5 h 95
182 – 187 Mount Robson – Whitehorse autostop – – 5 dni 1950
187 Whitehorse – Sheep Mtountain (Kluane NP) autostop – – 4 h 220
189 Sheep Mt. – granica z Alaską autostop – – 8 h 270
transport miejski metro, autobus 5.3 C€ €4.1 – –
€4.1 3257


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u