Jamajka i Kuba – Anna i Radomir Kolmas

Anna i Radomir Kolmas

Uczestnicy: 2 osoby (poniżej ceny za 2 osoby, chyba że zaznaczono inaczej)

Termin: 29.06-12.07.2008 roku

Wiza:

Jamajka – wizę można uzyskać na lotnisku po przylocie na Jamajkę – wiza na 1 miesiąc kosztuje 20 USD – należy jednak okazać bilet powrotny oraz rezerwację hotelu na Jamajce

Kajmany – wizę tranzytową uzykuje się bezpłatnie na miejscu na lotnisku (po okazaniu biletu na dalszą podróż), wizę turystyczną pobytową można uzyskać ponoć w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie (jednakże nie udało się nam uzyskać żadnych informacji w sprawie wizy, na żadne maile nie otrzymaliśmy odpowiedzi)

Kuba – należy uzyskać tzw. kartę turysty w Konsulacie Kuby w Warszawie (ul. Rejtana 15 m. 8) – kosztuje 22 Euro i uprawnia do miesięcznego pobytu na wyspie – kartę można załatwić w przeciągu jednego dnia. Po wizycie na Kubie w paszporcie nie pozostaje żaden ślad (pieczątki są stawiane na karcie, którą oddaje się przy wylocie z Kuby). Należy pamiętać, iż przy wylocie z Kuby należy wnieść na lotnisku obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC.

Czas:

Jamajka, Kajmany – -7h w stosunku do Polski

Kuba – -6h w stosunku do Polski

Pieniądze (kurs na dzień 1.07.2008 roku):

Jamajka – 1 USD= 65,70 J$ (dolary jamajskie) 1 Euro=92,50 J$

Na Jamajce można płacić również USD – często ceny są podawane w USD (to wynika z dużej liczby turystów ze Stanów Zjednoczonych)

Kuba – 1 USD= 0,80 (CUC) pesos convertibles (wymiana obłożona 10 % podatkiem), 1 Euro=1,41 (CUC) pesos convertibles, 1 CUC = 25 peso kubańskich (dla turysty w ogóle nie przydatnych, wszędzie ceny w CUC). Na Kubie należy wymieniać euro na CUC oraz należy płacić kartami innymi niż Visa (płatności kartą Visa obłożone podatkiem 10 %, karty przyjmują w dobrych hotelach, w sklepach na lotnisku w Hawanie). Na Kubie, w szczególności w Hawanie, można również pobierać CUC z bankomatów.

Komunikacja

Na Jamajce można przemieszczać się głównie minibusami lub tzw. route taxi (taksówka zbiorowa) – jednakże są one zatłoczone oraz niezbyt bezpieczne. Ze względu na bezpieczeństwo warto wynajmować przeznaczone głównie dla turystów taksówki JUTA (Jamaican Union of Travelers Association)– ze względu na niezbyt duże odległości ceny nie są wysokie.

Na Kubie można przemieszczać się głównie autobusami „Viazul” – punktualne, klimatyzowane i czyste, tylko bardzo mało kursów (na niektórych trasach tylko jeden dziennie). Istnieją również linie „Astro”, które są tańsze niż „Viazul”, ale na dworcach nie chcą turystom sprzedawać biletów na autobusy „Astro”. Można również korzystać z taksówek oficjalnych (drogich) oraz tzw. machinas – tanich, ale przeznaczonych tylko dla Kubańczyków. Istnieje również komunikacja kolejowa, ale z niej nie korzystaliśmy (głównie na trasie z Hawany do Santiago de Cuba). W miastach można przemieszczać się m.in.: cocotaxi (motorki z zadaszeniem w kształcie kokosa), pojazdów konnych oraz ryksz rowerowych

Koszty

Przelot „Virgin Atlantic” na trasie Londyn-Kingston oraz Hawana-Londyn wyniósł około 400 GBP od osoby. Zakup biletów przez internet, około 3 miesiące przed wylotem.

Przelot „British Airways” na trasie Warszawa-Londyn Gatwick-Warszawa wyniósł około 600 PLN od osoby (promocja BA).

Bilety na przelot „Cayman Airways” na trasie Montego Bay-Kingston- Wielki Kajman – Hawana kupiliśmy w agencji turystycznej w Ocho Rios na Jamajce za 250 USD od osoby (chyba najtańszy przewoźnik na tej trasie).

Ogólnie Kuba oraz Jamajka nie należą do najtańszych miejsc zarówno pod względem cen noclegów, transportu oraz żywności. Na Jamajce i Kubie drogie są hotele, natomiast na Kubie stosunkowo tanio można przenocować w casas particulares (kwatery prywatne) za 20-25 CUC za pokój. Na Kubie raczej drogi jest transport („Viazul”, taksówki). Ceny w restauracjach zarówno na Kubie jak i na Jamajce raczej wysokie – na Kubie warto stołować się w casas particulares (śniadanie 3 CUC od osoby, obiad 7-8 CUC od osoby).

Dziennik podróży

29.06

6.25 – wylot samolotem „British Airways” z Warszawy do Londynu Gatwick – 2,5 h

Przejazd pociągiem „Gatwick Express” z lotniska Gatwick do Victoria Station – 18,10 GBP od osoby w 2 strony (powrót tego samego dnia).

Jako, iż nie był to nasz pierwszy pobyt w Londynie – odwiedzamy Ogród Botaniczny Kew Gardens (wejście 13,50 GBP od osoby), spacerujemy po Londynie (Parlament, Trafalgar Square, Picadilly Circus, Buckingham Palace).

Powrót pociągiem na lotnisko Gatwick.

Nocleg w położonym koło lotniska hotelu „Ibis” (London Road County Oak – RH10 9GY – Gatwick) – 52 GBP + 4,50 GBP za transfer z lotniska do hotelu

30.06

9.40 – lot „Virgin Atlantic” do Kingston – 9 h – bardzo dobry i urozmaicony catering – w samolocie sami Jamajczycy (w tym rastafarianie)

Lotnisko w Kingston w trakcie modernizacji i rozbudowy. Do kontroli paszportowej czekamy około 2 h.

Przejazd taksówką JUTA za 25 USD do hotelu „Sandhurst” w bezpiecznej dzielnicy Kingston Liguanea .

Nocleg w hotelu „Sandhurst” – pokój z łazienką za 50 USD. W hotelu można zjeść posiłki – kurczak + ryż z fasolą, cola – 1600 J$

1.07

Bagaże zostawiamy w hotelu.

Kingston sprawia wrażenia miasta bardzo niebezpiecznego – domy otoczone drutami kolczastymi, wokół miasta slumsy, brudno, na ulicach bardzo dużo samochodów.

Przejazd taksówką za 8 USD z okolic hotelu do centrum Kingston tzw. „downtown”.

Zwiedzanie Kingston: Bob Marley Museum (wejście 20 USD od osoby, zwiedzanie z przewodnikiem) – dla fanów „No woman, no cry”, Devon House (wejście 5 USD od osoby, zwiedzanie z przewodnikiem) – rezydencja kolonialna z XIX w. położona w zadbanym ogrodzie, Gordon House (siedziba Parlamentu, tylko z zewnątrz), Synagoga, The Parade – główny plac „downtown” z Kingston Parish Church, King Street.

W „downtown” w „Juici-Beef Patties” – jemy paszteciki z kurczakiem za 80 J$ za sztukę.

Przejazd taksówką za 35 USD do Port Royal- głównego portu pirackiego z XVII w. Do Port Royal przejeżdżamy obok lotniska 11-kilometrową mierzeją tzw. Palisadoes. W Port Royal zachował się Fort Charles (wejście 1,75 USD) z Muzeum Morskim, tzw. Giddy House (przechylony magazyn na skutek trzęsienia ziemi) oraz kościół św. Piotra.

Powrót taksówką do hotelu – odbiór bagażu i taksówką JUTA za 80 USD przejazd do Ocho Rios – 3h. Po drodze krótki postój w Spanish Town (dawna stolica Jamajki) i zwiedzanie Rodney Memorial oraz katedry św. Jakuba (St. Jago de la Vega) z XVIII w. Przed Ocho Rios przejeżdżamy przez tzw. Fern Gully – dawne koryto rzeki porośnięte gęsto drzewami i paprociami.

Nocleg w Ocho Rios w „Marine View Hotel” (21 James Ave.) – 3500 J$ za pokój z łazienką i klimatyzacją + 200 J$ depozytu za klucz.

Kolacja w restauracji położonej niedaleko hotelu na James Avenue – krewetki w cieście + ryż z fasolą + woda – 1800 J$.

02.07

Na śniadanie jemy paszteciki z warzywami oraz kurczakiem w „Juici-Beef Patties” – 80 J$ za sztukę + 60 J$ za kawę.

Wypoczynek na plaży „Bay Beach” – wejście 200 J$ od osoby – plaża w zatoce z widokiem na okoliczne wzgórza. Pijemy słynne jamajskie piwo „Red Strip” – 2,75 USD za butelkę.

Przejazd taksówką za 200 J$ do wodospadów Dunn’s River Falls – największej atrakcji Jamajki – wejście 15 USD. Można wypożyczyć za 5 USD gumowe klapki przydatne do wspinaczki po wodospadach.

Najpierw schodzi się w dół na plażę, a następnie rozpoczyna się wspinaczkę po kaskadach wodospadów – należy uważać, gdyż wapienne skały są miejscami bardzo śliskie. Wodospady otoczone są bujną, tropikalną roślinnością.

W restauracji przy wyjściu z wodospadów jemy obiad – kurczak jerk (kurczak z rusztu marynowany w zalewie z dodatkiem różnych przypraw), Johny cakes (mączne placki), Irish Moss (napój z wodorostów) – 1700 J$.

Powrót taksówką do Ocho Rios .

W agencji „International Travel Service” w “Ocean Village Plaza” kupujemy bilety na przelot „Cayman Airways” na trasie z Montego Bay przez Kingston i z przesiadką na Kajmanach (Wielki Kajman) do Hawany – za 250 USD od osoby.

3.07

Na śniadanie jemy paszteciki w „Juici-Beef Patties”.

Przejazd taksówką za 80 USD do Montego Bay – 1,5 h – bardzo dobra, szeroka droga nad morzem.

Pobyt w „Toby Resorts” w Montego Bay – 77 USD za pokój z łazienką i klimatyzacją Wypoczynek na „Doctor’s Cave Beach” – wejście 5 USD lub 350 J$ – plaża bardzo mała z palmami kokosowymi i z infrastrukturą (przebieralnie, łazienki, restauracje). Jesteśmy świadkami ślubu Jamajczyków udzielanego nad brzegiem morza (Jamajczycy to głównie wyznawcy Kościoła Anglikańskiego oraz oczywiście rastafarianie). Z głośników restauracji cały czas rozbrzmiewa muzyka Boba Marleya. Na plaży pełno turystów ze Stanów Zjednoczonych oraz Jamajczyków (głownie Murzynów – potomków Afrykanów sprowadzanych przez Brytyjczyków do pracy na plantacjach).

W restauracji na plaży jemy obiad – escoveitch fish (smażona marynowana ryba z warzywami), smażone krewetki obtaczane w kokosie, bammy (placki z kassawy)+kawa+napoje – 37USD.

Wieczorem idziemy do „Jamaican Bobsled Cafe” (upamiętniająca drużynę bobslejową Jamajki z Olimpiady w Calgary) – sok z mango, daiquiri, lody – 20 USD.

4.07

Śniadanie w hotelu – omlety, naleśniki, sałatka owocowa, kawa- 20 USD.

Przejazd taksówką JUTA do centrum Montego Bay za 5 USD. Spacer po Montego Bay: Plac Sama Sharpe’a, kościół św. Jakuba z XVIII w., The Dome, targ rzemiosła.

Przejazd taksówką w dwie strony za 15 USD do kolonialnej rezydencji Rose Hall Great House z XVIII w. – wejście z przewodnikiem 15 USD od osoby – warto odwiedzić ze względu na zachowane oryginalne wyposażenie z XVIII w. (wielkie drewniane łoża z baldachimem).

Odpoczynek na plaży „Doctor’s Cave Beach”.

Obiad w restauracji na plaży: chicken jerk ze smażonymi plantanami (małe, zielone banany), kawa, napoje – 32 USD.

Wieczorem idziemy do baru na plaży „Doctor’s Cave Beach” – poncz rumowy, likier rumowy Sangster’s , soki, napoje – 1250 J$.

Kupujemy pamiątki: maskę rasty za 30 USD, koszulki, czapkę rasty.

5.07

Rano przejazd taksówką za 8 USD z hotelu na lotnisko w Montego Bay (tylko 1,5 km).

Na lotnisku jemy śniadanie – jajecznica, kawa – 16 USD. Delektujemy się rumowymi babeczkami Tortuga – jedna za 5 USD.

8.30 – wylot samolotem ”Cayman Airways” do Kingston (18 min.) – krótka przerwa w Kingston i dalszy przelot na Kajmany (Wielki Kajman) (50 min.)

Na lotnisku na Kajmanach (Wielki Kajman) jesteśmy witani karaibską muzyką. Przechodzimy przez kontrolę paszportową – dostajemy bezpłatne wizy tranzytowe.

Odbieramy bagaże i ponownie udajemy się do check-in.

12.10 – wylot samolotem „Cayman Airways” do Hawany – 50 min. – w samolocie dostajemy przekąski i napoje, bardzo dużo Kubańczyków lata ze Stanów Zjednoczonych przez Kajmany.

Lotnisko Jose Marti w Hawanie sprawia wrażenie mało nowoczesnego – bardzo długo czeka się na odbiór bagażu

Taksówka z lotniska do La Habana Vieja za 20 CUC (ok. 40 min.). Na ulicach widać bardzo dużo amerykańskich samochodów z lat 50-tych oraz jednocześnie dominują maluchy i łady. Na ulicach brak już autobusów tzw. camello (wielbłądy) – zastąpiły je nowoczesne, przegubowe chińskie Yutongi. Przy drogach widać plakaty z socjalistycznymi hasłami typu „Socjalizm albo śmierć”, „Niech żyje Fidel”, „Zwyciężymy!”.

Nocleg w hotelu „Plaza” – 47 Euro za pokój 2-osobowy ze śniadaniem. Hotel stylowy z patio i restauracją na dachu (hotel rezerwowany przez Internet w Polsce).

Przejazd taksówką za 5 CUC z hotelu do Plaza de la Revolucion. Na Placu znajduje się pomnik Jose Martiego (można windą wjechać na najwyższy poziom, aby podziwiać panoramę Hawany – nam się nie udaje – muzeum jest zamknięte) oraz ogromny wizerunek Che Guevary z czarnego metalu na fasadzie budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Przejazd taksówką za 3 CUC w okolice hotelu „Habana Libre”.

Obiad w cafe „La Rampa” w hotelu „Habana Libre” – krewetki w sosie pomidorowym, mięso z grilla, ryż, sałatka, napoje, kawa – 38 CUC.

Idziemy na lody do najbardziej znanej w Hawanie lodziarni „Coppelia” – 2 razy po 2 kulki – 6,50 CUC.

Spacer po dzielnicy Vedado z architekturą w stylu art deco oraz po promenadzie Malecon. Malecon to miejsce, gdzie przychodzą odpocząć mieszkańcy Hawany – tańczą, bawią się, rozmawiają i popijają rum.

Wieczorem idziemy do baru „El Floridita” – sławnego ze względu na to, iż przychodził do niego na daiquiri Ernest Hemingway – daiquiri (drink z rumu i z soku z limonek) oraz mojito po 6 CUC każdy.

6.07

Śniadanie w hotelu w restauracji na dachu z widokiem na Hawanę.

Zwiedzamy fabrykę cygar Partagas – funkcjonuje od 1845 roku – wejście z przewodnikiem za 10 CUC od osoby. Warto zobaczyć jak wyglądają poszczególne etapy produkcji cygar.

Następnie udajemy się do budynku Kapitolu – wejście 3 CUC od osoby – dawnej siedziby prezydenta i rządu, wzorowanej na gmachu Kongresu w Waszyngtonie.

Zwiedzamy Starą Hawanę: Muzeum las Orishas (wejście 6 CUC od osoby) – poświęcone bóstwom santerii (religii opartej na wierzeniach afrykańskiego plemienia Joruba), destylarnię rumu Havana Club (wejście 7 CUC od osoby) – można poznać proces produkcji rumu oraz pod koniec wizyty można degustować ciemnego, złotego lub białego rumu Havana Club, kościół św. Franciszka z Asyżu (wejście 2 CUC od osoby) – obecnie Muzeum Sztuki Sakralnej – warto odwiedzić ze względu na wspaniałe krużganki, Casa de la Obra Pia (wejście bezpłatne) – kolonialny dom z XVII w. , Palacio de los Capitanes Generales (wejście 3 CUC) – dawny pałac gubernatorów hiszpańskich z pomnikiem Krzysztofa Kolumba na dziedzińcu, El Templete (wejście 1 CUC od osoby) – upamiętnia miejsce, w którym została założona Hawana w 1519 roku.

Spacer po wąskich, często zaniedbanych uliczkach Starówki oraz po placach: Plaza Vieja, Plaza de Armas oraz Plaza de la Catedral

Obiad w barze „La Bodeguita del Medio” – mojito (z tego słynie ten bar, 4 CUC za jedno), ropa vieja (tradycyjne, kubańskie danie – kawałki wołowego mięsa w pomidorach z warzywami), dorsz, ryz z fasolą, plantany, woda, kawa – 35 CUC.

Odwiedzamy Muzeum Rewolucji (wejście 5 CUC odo osoby) – w dawnym pałacu Batisty pokazuje w sposób bardzo nużący przebieg rewolucji kubańskiej – można również zobaczyć replikę jachtu „Granma”, na którym Fidel przypłynął z Meksyku na Kubę w 1956 roku.

Przejazd za 5 CUC starym, amerykańskim Pontiakiem w okolice hotelu „Nacional”. Odpoczynek w ogrodach hotelu z widokiem na Malecon.

Wieczorny spacer razem z mieszkańcami Hawany po Malecon.

7.07

Śniadanie w hotelu

W agencji turystycznej w hotelu wynajmujemy samochód z kierowcą do doliny Vinales na cały dzień – 120 CUC (nie ma innej możliwości oprócz jeszcze wycieczki zorganizowanej, aby tego samego dnia wrócić z Vinales do Hawany – autobus „Viazul” wyjeżdża z Hawany o 9.00, a z Vinales do Hawany o 8.00)

Aż do Pinar del Rio jedzie się kilkupasmową, prawie pustą autostradą – na drogach widać jedynie ludzi czekających na transport.

Po drodze zwiedzamy Soroa z orchidearium (wejście 3 CUC) z ponad 700 odmianami orchidei, wodospadem oraz z punktami widokowymi na tropikalny las.

Na krótki postój zatrzymujemy się w hotelu „Los Jazmines”, z którego roztacza się wspaniały widok na cała dolinę z mogotami porosłymi bujną roślinnością oraz na pola uprawne tytoniu.

Obiad w restauracji położonej koło Mural de la Prehistoria (wejście 1 CUC) – gigantycznego współczesnego malowidła przedstawiającego ewolucję ludzkości – jemy wieprzowinę z rusztu, ryż, warzywa, piwo, napoje – 33,50 CUC

Zwiedzamy miasteczko Vinales z małymi domami z werandami i z bujanymi fotelami oraz jaskinię Cueva del Indio (wejście 5 CUC) – pływa się łódką podziemną rzeką. W okolicach Vinales odwiedzamy pola uprawne tytoniu oraz specjalne chaty do suszenia tytoniu.

Zakup pamiątek: 10 cygar za 12 CUC, pudełko z 5 cygarami „Partagas” za 10 CUC, koszulka z Che za 8 CUC, pocztówki za 0,70 CUC.

Powrót wieczorem do Hawany.

Pijemy mojito za 2 CUC w cafe „Neruda” na Malecon.

8.07

Śniadanie w hotelu.

Przejazd taksówką za 5 CUC na dworzec autobusowy Viazul.

9.30 – autobus „Viazul” do Santa Clara (autobus jedzie do Santiago de Cuba) – 3,5 h – 18 CUC.

Przed podróżą bagaż oddaje się do specjalnego punktu na dworcu – do autobusu wchodzi się już bez bagażu. Autobusy „Viazul” są klimatyzowane, punktualne i bardzo czyste.

Przejazd wielopasmową, pustą autostradą.

W Santa Clara zostawiamy bagaże na dworcu autobusowym – 2 CUC za sztukę.

Z dworca na piechotę idziemy do Mauzoleum Che Guevary (wstęp bezpłatny) z charakterystycznym pomnikiem Che z ręką na temblaku oraz napisem „Hasta la Victoria Siempre” (Naprzód ku zwycięstwu). Pod pomnikiem znajduje się mauzoleum, gdzie w 1997 roku złożono szczątki Che oraz znajduje się małe muzeum ze zdjęciami oraz przedmiotami należącymi do argentyńskiego lekarza.

Przejazd rykszą rowerową za 3 CUC do Tren Blindado (wejście 1 CUC od osoby) – miejsca, w którym podczas bitwy o Santa Clara Che wykoleił pociąg z wojskiem Batisty i amunicją oraz buldożerem zniszczył tory kolejowe.

Spacer po głównym placu miasta ParqueVidal z domami kolonialnymi oraz Teatro La Caridad.

W cafe w hotelu „Santa Clara Libre” pijemy kawę za 1,50 CUC za jedną.

Obiad jemy w restauracji „La Casa del Gobernador” – kurczak, ryż z fasolą, sałatka z awokado, sałatka owocowa, napoje – 20 CUC.

Wracamy taksówką na dworzec autobusowy za 3 CUC.

Z dworca odbieramy bagaże i jedziemy samochodem za 40 CUC do Trynidadu – około 3 h. Jedziemy bardzo krętą droga przez góry Sierra del Escambray – porośnięte tropikalną roślinnością oraz przez główny, górski kurort Topes de Collantes.

Nocleg w Trynidadzie w casa particular – Hostal Octavo Perez Cobo, calle Zerquera 174 – 20 CUC za oddzielny pokój z łazienką + 3 CUC od osoby za śniadanie.

Wieczorem idziemy do „Casa de la Musica”, gdzie można posłuchać oryginalnej muzyki afro-kubańskiej oraz napić się mojito za 2,50 CUC

9.07

Śniadanie w casa particular – sałatka owocowa (mango, ananas, guawa), omlety, kanapki, kawa.

Spacer po wąskich, brukowanych uliczkach Trynidadu – jednego z najlepiej zachowanych kolonialnych miast na Kubie. Duże wrażenie robi ocieniony palmami Plaza Mayor – główny plac otoczony kolonialnymi domami oraz Katedrą. Zwiedzamy: Museo de Arquitectura Colonial (wejście 1 CUC) – rezydencja kolonialna z XVIII w. z ogrodem, Museo Romantico (wejście 2 CUC) – dawny pałac przekształcony w muzeum z kolekcją mebli, obrazów z epoki romantyzmu, XIX- wieczną Katedrę z rzeźbionymi, drewnianymi ołtarzami

Przejazd taksówką za 4 CUC na Playa Ancon – 12 km od Trynidadu. Plaża z drobnym, białym piaskiem i palmami – woda bardzo ciepła. Można znaleźć odludne miejsca na plaży, gdzie nie będzie turystów ani Kubańczyków.

Powrót do Trynidadu taksówką.

Obiad w restauracji „Casa Regidor” – kurczak, smażone krewetki, ryż, napoje – 17 CUC.

Wieczorem idziemy do nastrojowej restauracji „Plaza Mayor” – mojito za 3 CUC oraz lody za 1,50 CUC. W restauracji koncert muzyki afro-kubańskiej.

10.07

Śniadanie w casa particular.

7.30 – autobus „Viazul” do Cienfuegos (autobus jedzie do Hawany) – 6 CUC, 1,5 h.

Spacer po Cienfuegos słynącym z kolonialnej XIX-wiecznej architektury. Zwiedzanie Parque Jose Marti z Teatro Thomas Terry oraz z Casa de Cultura. Przejazd taksówką za 3 CUC do Palacio de Valle – pałacu w orientalnym stylu, obecnie przekształconego w ekskluzywną restaurację.

13.20 – autobus „Viazul” do Trynidadu, 6 CUC, 1,5 h.

Dalsze zwiedzanie Trynidadu: Museo Historio Municipal (wejście 2 CUC) – dawnej rezydencji z bogatym wyposażeniem i z wieżą, z której szczytu roztacza się panorama Trynidadu, ruiny kościoła Ermita de Nuestra Senora oraz główny plac nowego miasta Parque Cespedes

Przejazd taksówka za 4 CUC na Playa Ancon. Odpoczynek na plaży.

Powrót do Trynidadu.

W sklepie w Trynidadzie (przede wszystkim towary sprowadzane z zagranicy) za pesos convertibles można kupić: dużą wodę mineralną za 0,65 CUC, colę za 2 CUC oraz rum Havana Club od 7 CUC.

Obiad w casa particular – befsztyk, ryż, plantany, sałatka owocowa – 8 CUC za osobę.

Wieczorem idziemy do „Casa de la Trova”, gdzie można posłuchać koncertów na żywo muzyki afro-kubańskiej oraz napić się mojito za 2,50 CUC.

11.07

Śniadanie w casa particular.

7.30 – autobus „Viazul” do Hawany, 5,5 h, 25 CUC.

Z dworca autobusowego jedziemy na lotnisko Jose Marti za 20 CUC.

Na lotnisku jest kilka sklepów, gdzie można kupić m.in.: rum (bardzo tani od 4,50 CUC), perfumy, kasety z muzyką kubańską

W restauracji na lotnisku jemy obiad – befsztyk, ryba, frytki, ryż, napoje – 33 CUC.

16.45 – wylot samolotu „Virgin Atlantic” do Londynu Gatwick , 8 h.

12.07

11.55 – wylot samolotem “British Airways” do Warszawy, 2,5 h.


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u