Brazylia, Paragwaj, Argentyna – podróż przedślubna – Joanna Mańka, Artur Morawiec

Joanna Mańka, Artur Morawiec

Termin podróży

11.11 – 5.12.1999

Przelot

Warszawa – Rio de Janeiro i powrót Buenos Aires – Warszawa, linie KLM 600 USD + 40 USD opłaty lotniskowe.

Wizy

Obywatele RP nie potrzebują wiz do Brazylii i Argentyny. Paragwaj – wizę uzyskaliśmy w konsulacie Paragwaju w miejscowości Foz do Iquacu. Bez opłat. Wydawana od ręki.

Język

Angielski słabo znany przez tubylców. Nie znamy ani portugalskiego (Brazylia), ani hiszpańskiego (Paragwaj, Argentyna) stąd zmuszeni byliśmy do częstego porozumiewania się z mieszkańcami językiem “migowym” co utrudniało nieco podróż, ale nie było trudnością nie do pokonania.

Rio de Janerio, 12 – 17 listopada

Wymiana walut1 USD=1,9 RS (reali)
Przejazd z lotniska do miasta autobusem klimatyzowanym (lotniskowym) 3 RS.
NoclegiNajtańsze noclegi w Rio można znaleźć w dzielnicach Gloria, Catete i Flamengo. Decydując się na nocleg w Copacabanie, Ipanemie lub Leblon trzeba liczyć się z większym wydatkiem (od 30 USD za dwójkę). Niektóre hotele:
Hotel Ferreira Viana (Rua Ferreira Viana 58) – Położony w dzielnicy Catete w pobliżu stacji metra. Za dwójkę z łazienką, telewizorem i śniadaniem płaci się 30 RS. W tym hotelu nocowaliśmy
Regina Hotel – leży prawie naprzeciwko hotelu Ferreira Viana. Dwójka z klimatyzacją 75 RS
Hotel Beniamin Constant (Rua Beniamin Constant 10) w dzielnicy Gloria – jeden z najtańszych noclegów w mieście, od 9 RS od osoby
Hotel Santa Clara (Rua Decio Vilares 316) – położony w Copacabanie, oferuje pokoje w cenie od 60 RS
Hotel Angrense (Travessa Angrense 25) – również w dzielnicy Copacobana, ceny od 35 RS za jedynkę bez łazienki

Komunikacja

Autobusy dalekobieżne odjeżdżają z Novo Rio Rodoviara (Avenida Francisco Bicalho) położonego na północnych peryferiach miasta. Dostać można się tam autobusami miejskimi z tabliczkami “Rodoviara”. Komunikację miejską zapewniają metro oraz autobusy miejskie. Wygodne i klimatyzowane metro (niestety, nie dociera wszędzie) kosztuje 1 RS za przejazd. Kursuje w godzinach 6.00-23.00 w dni powszednie. W niedziele i święta metro nie kursuje.

Autobusy – kursują często i jeżdżą szybko. Bilet 0,8 RS kupuje się u kasjera w autobusie. Każdy autobus ma tabliczkę z numerem i nazwą punktu docelowego oraz nazwami miejsc, w których zatrzymuje się po drodze. Nieco droższe klimatyzowane autobusy linii “Real” (koszt – 3 RS) zapewniają połączenie miasta z lotniskiem Galeao, skąd odlatują samoloty kursujące na liniach międzynarodowych i prawie wszystkich liniach krajowych. Jedynie samoloty lecące do Sao Paulo startują z położonego w centrum miasta lotniska Santos Dumont.

Ciekawe miejsca

Corcovado – Góra o wysokości 709 m n.p.m., z której szczytu roztacza się przepiękny widok na miasto. Znajduje się tam słynny 30 m posąg Cristo Redentor (Chrystusa Zbawiciela), będący symbolem Rio. Na Corcovado można wyjechać kolejką zębatą (dolna stacja znajduje się na Rue Cosme Velho 513) – cena 18 RS – lub wjechać samochodem. Należy odradzić pieszą wędrówkę, gdyż szlak biegnie przez slumsy i istnieje niebezpieczeństwo grabieży.

Głowa Cukru – Wyrastające bezpośrednio z morza strome wzgórze o wysokości 396 m n.p.m. Na szczyt można wjechać kolejką linową.

Praca Floriano – Główny plac w centrum miasta. Znajduje się przy nim wspaniały Teatr Miejski z 1905 r. oraz Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (czynne wt – pt 10.00-17.30, sob-nie 15.00-18.00).

Klasztor św. Antoniego – Najstarsza budowla sakralna w Rio, z 1608 r.

Muzeum Narodowe mieszczące się w dawnym pałacu brazylijskich cesarzy.

Kościół Najświętszej Marii Panny (Igreja NS de Candelaria).

Catedral de San Sebastian – Nowoczesna Katedra zbudowana na kształt piramidy.

Copacabana – Najsłynniejsza plaża świata o długości 4,5 km.

Ipanema – Druga pod względem sławy plaża w Rio, mająca opinie “ekskluzywnej”.

Przykładowe ceny (RS)Metro – 1, autobus miejski – 0,8, piwo 0,4l w sklepie – 0,5, piwo 0,5l w knajpce – 1,2, fanta 1 l w sklepie – 1,2, woda Mineralna – 0,83, kolacja lub obiad w knajpie – od 15 do 25.

16 listopada

Kupiliśmy bilety na przejazd z Rio do Foz do Iquazu. Cena 71,56 RS. Wejście na perony na dworcu autobusowym tylko po okazaniu biletów, przed wejściem do autobusu dalekobieżnego kontrola z użyciem wykrywacza metali. Autobus był bardzo wygodny z naprawdę wielkimi rozkładanymi fotelami.

Foz do Iguazu, 18-20 listopada

Jest to punkt wypadowy do zwiedzenia wspaniałych wodospadów Iguazu. Do Foz przybyliśmy wcześnie rano. Na dworcu autobusowym jest biuro informacji turystycznej, w którym polecono nam nocleg w schronisku młodzieżowym. W Foz do Iguazu są dwa schroniska w tej samej cenie (12 RS od osoby): jedno zlokalizowane w centrum Foz, drugie daleko poza miastem, ale za to z dużym ogrodem i basenem. Wybraliśmy drugą możliwość. Dojazd taksówką (10 RS) – połowę ceny pokryło schronisko. Autobus miejski 0,8 RS (kierunek na wodospady, pytać o schronisko młodzieżowe), autobus turystyczny do wodospadów 1,6 RS. Zarówno autobusy miejskie jak i turystyczne zatrzymują się około 1 km od hotelu młodzieżowego, dalej trzeba iść boczną drogą lub dojechać kursującym raz na godzinę bezpłatnym autobusem.

ZwiedzanieDojazd do wodospadów Iguazu po brazylijskiej stronie (1,6 RS) zapewniają specjalne autobusy (z napisem “Cataratas”) kursujące z Foz wzdłuż drogi przy której (około 1 km w bok) leżał nasz hotel. Wstęp na teren Parku Narodowego, gdzie leżą wodospady – 6 RS.

Wspaniałe widoki – naprawdę warto. Przy bramie wjazdowej do Parku Narodowego znajduje się Park “Ptaki w lesie” (wstęp 11 RS) gdzie z bliska zobaczyć można papugi, tukany, kolibry i inne ptaki – znajdujące się w olbrzymich klatkach, przez które przebiega ścieżka turystyczna. Na zwiedzenie brazylijskiej strony wodospadów Iguazu warto poświęcić cały dzień.

Wyprawa na argentyńską stronęTo również całodniowa wycieczka. Nie ma co liczyć, że uda się zobaczyć część argentyńską i brazylijską wodospadów w jeden dzień. Z Foz do Iguazu trzeba złapać autobus do położonej w Argentynie miejscowości Puerto Iguazu. Autobusy kursują co 10-15 minut, koszt 2 RS, 40 minut razem z odprawą graniczną. Wysiadamy na ostatnim przystanku na dworcu autobusowym. Stamtąd dojazd do Parku Narodowego (autobusy z napisem “El Pratico”) – koszt 2 USD. Wstęp na teren Parku Narodowego – 5 USD. Na terenie Parku możemy podziwiać wodospady chodząc wyznaczonymi szlakami. Dojazd łodzią do “Diabelskiej Gardzieli” kosztuje 4 USD. Powrót do Foz do Iguazu autobusem z przesiadką w Puerto Iguazu.

Ciudad del Este, 20 listopada

Autobus z Foz do Iguazu do Ciudad del Este kursuje co 10 minut i kosztuje 1,5 RS. Gdy przekracza się granicę w celu dłuższego pozostania w Paragwaju, należy koniecznie podstemplować paszporty – będzie to konieczne przy opuszczaniu Paragwaju. Uwaga: większość ludzi przekracza granicę udając się jedynie na jednodniowe zakupy, a wówczas stempelki w paszporcie nie są wbijane. WalutaJednostką monetarną w Paragwaju jest guarani (G). W listopadzie 1999 r. 1 USD = 3300 G. W Ciudad byliśmy tylko parę godzin. Miasto jest jednym wielkim targowiskiem, w którym zakupy robią obywatele Argentyny i Brazylii, bo w Paragwaju jest taniej.

Przejazd z Ciudad del Este do Asuncion kosztuje od 20000 do 40000 G w zależności od klasy autobusu. Czas przejazdu około 5 godzin.

Asuncion, 20-22 i 24-25 listopada

Stolica Paragwaju. Podczas pierwszego pobytu nocowaliśmy w hotelu Residencial Ambassador, położonym przy Rua Montevideo 110 z oknem wychodzącym na pałac prezydencki. Cena pokoju 2-osobowego z łazienką – 40000G. Za drugim razem nocowaliśmy w hotelu położonym w pobliżu dworca autobusowego. (dwójka 35000 G, pokój z łazienką i telewizorem, czysty i ładny). Bilety autobusowe komunikacji miejskiej: 800 G.

Przykładowe ceny (G):Cola 2,5 l – 5000, pierożki (Epanadas) – 1000, obiad w knajpce – 5000-15000, zestaw: wielki hamburger, frytki i piwo – 10000, piwo – 3000, ananas – 4000, arbuz – 6500, kurczak – 4000, hamak – 25000, znaczek na kartkę do Polski – 1400; znaczek na list 1900, fryzjer męski w dobrym salonie – 15000.

ZwiedzaniePodziwianie z zewnątrz Pałacu Prezydenckiego, Pałacu Sprawiedliwości, katedry i innych budynków z czasów kolonialnych.

Panteon Bohaterów – Spoczywają w nich szczątki Carlosa A. Lopeza, Francisco Solano Lopeza, Bernardino Caballera, Marszałka Estigarribii i innych bohaterów, którzy rozpętali wojnę z Brazylią, Argentyną i Urugwajem (naraz), w wyniku której Paragwaj stracił na polu chwały większość mężczyzn (60% z całej ludności kraju zmarło na skutek działań wojennych), a także znaczną część swojego terytorium. W latach trzydziestych naszego wieku udało się jednak Paragwajowi wygrać wojnę – z Boliwią o Gran Chaco. Zdobycie nic nie wartej pustyni kosztowało Paragwaj 25 tys żołnierzy. W innym kraju ten Panteon mógłby z pewnością nosić nazwę Panteonu Szaleńców. Wstęp wolny – możliwość zdjęć z kolorowo ubraną gwardią prezydencką.

Wycieczka do Arequa – położona 28 km od Asuncion miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem źapcari. Dojazd autobusem nr 11.

Filadelfia, 23-24 listopada

Osiedle mennonitow (sekta religijna) położone w sercu Gran Chaco. Są tam również osady Indian, którzy pracują na polach Mennonitów. Autobus z Asuncion – koszt 28000 G, 8 godzin. Nocleg – hotel Florida – koło przystanku autobusów z Asuncion (40000 G za mały 2-osobowy pokoik bez łazienki, hotel ma za to basen).

Możliwość wycieczek na sawannę i do osiedli indiańskich. W mieście jest małe muzeum ukazujące historię mennonitów i Indian z Gran Chaco (wstęp 3000 G).

Od Indian kupiliśmy łuk (8000 G) i wyroby rzemieślnicze. Jest dość tanio.

Park Narodowy źbycui, 25-26 listopada

Po powrocie z Gran Chaco do Asuncion i krótkim odpoczynku w stolicy, pojechaliśmy autobusem do źbycui – (7500 G, 3 h). Nocleg w hoteliku (łatwo znaleźć – mieścinka malutka, a hotele są tam tylko dwa) kosztował nas 50000 G (dwójka bez łazienki). Z źbycuj do parku Narodowego jest jeszcze 20 km – raz dziennie kursuje tam autobus, my jednak dostaliśmy się tam autostopem. Sam park bardzo ciekawy. Oznakowanymi szlakami można wyruszyć w dżunglę i podziwiać z bliska dziką przyrodę. Ciekawe odgłosy dżungli. Liczne wodospady. Przy wejściu do Parku Narodowego znajdują się ruiny La Rosada – wielkiej odlewni żeliwa zniszczonej podczas wojny Paragwaju z Brazylią, Argentyną i Urugwajem.

Mieliśmy trochę kłopotu z powrotem do wsi źbycui. Po 2 godzinach nadjechała ciężarówka, która zabrała nas do wsi. Przejazd z źbycui do Encarnacion – 22500 G. (z przesiadką w Carapequa), 3 godziny.

Encarnacion, 26-28 listopada

Hotel Itapua obok dworca autobusowego – 25000 G za pokój 2-osobowy.

Zwiedzanie

Wycieczki do Trinidad i Jesus – ruin osad jezuitów. Autobus do Trinidad – 4000 G, 40 minut jazdy, wstęp 3000 G – rozległe i piękne ruiny wspólnego miasta jezuitów i Indian. Dalej jechaliśmy autostopem – mieszkańcy Paragwaju są bardzo życzliwi dla cudzoziemców, nie ma więc z tym większych kłopotów.

Przejazd do Buenos Aires – 70000 G, 15 godzin.

Buenos Aires, 30 listopada – 4 grudnia

Zakwaterowanie w Polskim Ośrodku Młodzieżowym w Burzaco (dzielnica Buenos Aires).

Przykładowe ceny (USD)Żeton do metra – 0,6, znaczek na kartkę do Polski – 1,5, Hot-dog – 1, kartka pocztowa – 0,5 – 1, piwo w sklepie – 0,7-1,5 (1 litr), piwo w knajpce – 3-3,5 (0,5 litra), minuta rozmowy telefonicznej z Polską – 4,5, pomiędzy 21.00 a 22.00 tylko 0,84, pociąg lokalny z Constitution (jeden z dworców w Buenos) do Burzaco – 0,85.

W Burzaco można się pytać o Polski Ośrodek Młodzieżowy. Nas ugoszczono tam za darmo – bardzo miłe osoby prowadzące ośrodek. Typowo staropolska gościnność!

Dnia 2 grudnia 1999 r. wzięliśmy w Ambasadzie Polskiej ślub cywilny. Koszt nieco większy niż w Urzędzie Stanu Cywilnego w kraju, (120 USD), ale za ślub w Buenos Aires z pewnością warto tyle zapłacić. Bardzo miły personel ambasady. Niezapomniane przeżycie!!! Był to właściwie główny punkt naszej wyprawy.

Wieczorem 4 grudnia odlatywaliśmy do kraju.

W wodach wysokogórskiego jeziora Puma źumco (Tybet), a także w wypływającej z niego rzece, żyją co najmniej trzy gatunki ryb – w tym rodzaj wysokogórskiego łososia. Jest to pierwszy przypadek na świecie stwierdzenia obecności ryb na tak dłużej wysokości i w tak zimnych wodach.


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u