sprawozdanie

XXV JUBILEUSZOWE OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE OBIEŻYŚWIATÓW, TRAMPÓW I TURYSTÓW – RELACJA Z OSOTT 2009

W dniach 13 -15 listopada 2009 Szczyrk tradycyjnie stał się stolicą polskich globtroterów. Odbył się tam kolejny, dwudziesty piąty, jubileuszowy OSOTT na który zjechało ponad 340 podróżników. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali Burmistrz Szczyrku oraz Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji.

Jako, że OSOTT jest imprezą o edukacyjnym charakterze, prezenterzy wypełnili 21 godzin 88 pokazami ilustrowanymi przede wszystkim cyfrowymi przeźroczami.

Tradycyjny konkurs na plakat fotograficzny zgromadził 32 ekspozycje pełne kolorowych widoków z całego świata a były wśród nich także plakaty o ciekawej, a nawet zaskakującej formie.

Funkcjonowała giełda ogłoszeń czyli “Pomagamy sobie wzajemnie”.

Sesja “Geografia podróżowania – OSOTT connecting people” miała postać „okrągłego stołu” a dyskutowano w czasie jej trwania problemy podróżowania typowe dla poszczególnych kontynentów. Znakomitym jej uzupełnieniem była swoista „galeria” złożona z mini plakatów przybliżających sylwetki poszczególnych prezenterów a także z krótkimi charakterystykami ich pokazów.

Znakomicie prosperowała OSOTT-owa księgarnia “Bezdroży” a także dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska redakcji magazynu „Globtroter”, biura sprzedaży biletów lotniczych Primapol, firmy Cocoon sprzedającej wyposażenie niezbędne do snu w czasie podróżowania oraz firmy Sporting Brożyna z przydatnymi akcesoriami podróżniczymi.

Przed otwarciem OSOTT-u odbył się mini kurs fotografii podróżniczej prowadzony przez Grzegorza Lityńskiego.

Jak zwykle OSOTT był forum wymiany informacji o bardzo wysokim poziomie. Wspaniała również była atmosfera towarzyska imprezy.

Wśród OSOTT-owych gości znaleźli się Bogdan Opowicz i Krzysztof Łopaciński (weterani trampingu w Polsce), Leszek Cichy (dokonał pierwszego na świecie zimowego wejścia na Mt Everest), Marta Sziłajtis-Obiegło (najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat pod żaglami), Ryszard Czajkowski (niestrudzony eksplorator Afryki), Wojciech Dąbrowski (pierwszy Polak, który dotarł do wszystkich krajów uznanych przez ONZ).

Kulminacyjnym punktem jubileuszu była wspólna kolacja na której uczestnicy imprezy wystąpili w strojach noszonych we wszystkich częściach świata. Wiele osób wykazało się wielka inwencją wymyślając ciekawe przebrania ale wszystkich pobił Mieczysław Piechocki, „przebierając się” za posąg z Wyspy Wielkanocnej. Były okolicznościowe, przemówienia, podziękowania a nawet łzy. W końcu upłynęło ĆWIERĆ WIEKU OSOTT-owania.

Kolację zakończyło ekscytujące losowanie – losowano bezpłatny bilet do dowolnego miejsca na świecie dokąd latają linie lotnicze KLM. Ufundowany przez firmę Primapol bilet trafił do rąk Marka Kulczyka.

Na zakończenie można było obejrzeć film z wyprawy samochodami Fiat 126p do Mongolii (Wyprawa Lajkonik 2008) oraz film Jerzego Pawlety o Afryce.

Wiadomość o ukoronowaniu Jubileuszu XXV lecia OSOTT-u dotarła z pewnym opóźnieniem. Nasze Srebrne Wesele zostało uczczone w specjalny sposób przez dwójkę uczestników imprezy – juz za dziewięć miesięcy od pamiętnych dni listopadowych narodzi się mały OSOTT-owicz. To już drugie dziecię poczęte w czasie OSOTT-u – oczywiście o którym to fakcie wiedzą organizatorzy. Tak trzymac a podróżników nam nie zabraknie. Szczęśliwym – przyszłym – Rodzicom serdecznie gratulujemy!!!

Laureaci tradycyjnych, OSOTT-owych konkursów:

W kategorii na najlepsze sprawozdanie z podróży

Jury złożone z przedstawicieli redakcji polskich magazynów geograficznych i podróżniczych wybrało najlepsze relacje zamieszczone w tomie XIII książki „Przez świat”:

Nagroda Główna (namiot firmy Marabut i wiele innych „dodatków”) – Jakub Pająk

II Nagroda – Michał Kozok

Wyróżnienia –  Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus, Joanna i Artur Morawcowie, Anna Kocot

W kategorii na najlepszy plakat fotograficzny

Przyznano (głosami uczestników OSOTT 2008):

I Nagroda dla Piotra Strzeżysza

II Nagroda dla Tomasza Szymkiewicza

III Nagroda dla Małgorzaty Dominko

Wyróżnienia dla Pawła Chudzickiego i Agnieszki Stryczek, Doroty Łajło, Jana Węgrzyka, Andrzeja Zygo.

Nagrody w obu konkursach ufundowali: firma Marabut, wydawnictwo Bezdroża, redakcja magazynu globtroterów Globtroter, wydawnictwo Gondwana, firma Cocoon, serwis Ceneria ze sklepem On the Road oraz Telewizja Travel Chanel.

Specjalną nagrodę ufundował serwis www.wrower.pl za najlepszy pokaz zaprezentowany przez podróżnika wędrującego na rowerze. Otrzymał ją Przemysław Pałucki.

OSOTT 2009 przygotowała ekipa w składzie:

Andrzej Urbanik – szef imprezy

Monika Urbanik – szefowa OSOTT-owego sekretariatu

Iwona Terkalska i Małgorzata Tomera – prowadzenie recepcji OSOTT

Przemek Pawłucki – prowadzenie pokazów przeźroczy tradycyjnych

Baltazar Kadrowicz, Krzysztof Urbanik, Rafał Terkalski, Andrzej Leks – prowadzenie pokazów multimedialnych

Krzysztof Kmieć – komisarz konkursu plakatowego


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u