Antarktyda

Najważniejszy szlak na Szóstym Kontynencie prowadzi od Herkules Inlet na wybrzeżu do Bieguna Południowego. Liczy 1170 km. Trudno w tym przypadku mówić o podróżowaniu gdyż jest to – biorąc pod uwagę panujące warunki – rodzaj atrakcji dla miłośników ekstremalnych doznań.

Typowy program takiej eskapady obejmuje przelot samolotem (ok. 4,5 godziny) z Punta Arenas w Argentynie do bazy Patriot Hills na Antarktydzie. W Patriott Hill następuje kilkudniowa aklimatyzacja a następnie przelot (ok. 15 minut, 48 km) do Herkules Inlet położonym na wybrzeży Antarktydy. Stamtąd rozpoczyna się wędrówka w kierunku bieguna.

Pierwszy odcinek prowadzi do Patriott Hills (800 m n.p.m.)

Dalej przechodzi się dolinę Windy Pass a następnie mija się Indenpendence Range oraz Ellsworth Mountains.

Po około 5 dniach od opuszczenia Patriott Hills dociera się do okolicy Mount Goodwin, pierwszego znaczącego punktu na horyzoncie.

Kolejne mijane wzniesienia to Nash Hills, Martin Hill i Pagano Nunatak (nunatak – ciemna skała stercząca ponad płaszczyzną lodowca).

Thiel Mountains to rodzaj kamiennej skarpy znajdującej się w połowie drogi do Bieguna Południowego. Na jej końcu wznosi się Lewis Nunatak.

Od tego miejsca wchodzi się w prawdziwy interior Antarktydy, jej lodowy płaskowyż, którym dochodzi się Bieguna Południowego.

Wznosi się tutaj amerykańska stacja naukowo-badawcza Amundsen-Scott South Pole Station (2800 m n.p.m.). Baza została nazwana na cześć dwóch zdobywców bieguna południowego: Roalda Amundsena (1911) i Roberta Scotta (1912). Została założona w 1957 w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego na południowym biegunie geograficznym Ziemi. Jest ona częściowo zlokalizowana pod lodem. Zaopatrywana jest drogą lotniczą. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi -49,3°C, maksymalnie -14,7°C natomiast minimalnie -78,9°C, a średnia roczna prędkość wiatru – 6,5 m/s. W stacji noc polarna trwa 6 miesięcy. Amundsen-Scott z racji położenia służy jako baza transkontynentalna dla ekspedycji naukowych.

Z Bieguna Południowego samolotem można się dostać do Patriott Hill (ok. 6 godzin). Stąd powrót drogą lotniczą (ok. 4,5 godziny do Punta Arenas w Argentynie).

Z Patriott Hill organizowane są wyprawy na najwyższy szczyt Antarktydy Mount Vinson (4,897 m n.p.m.). Bazą dla wspinaczy jest Mount Vinson Base Camp (2100 m n.p.m.) dokąd z Patriot Hills leci się samolotem.


 • Witaj w świecie globtroterów!

  Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

  czytaj dalej

 • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

  Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

  czytaj dalej

 • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u