Challenge znaczy wyzwanie (Szkocja) – Maciej Krzeptowski

Challenge znaczy wyzwanie

Maciej Krzeptowski

THE GREAT OUTDOORS CHALLENGE (GOC) to ciekawa turystyczna impreza, polegająca na pokonaniu pieszo w ciągu dwóch tygodni odległości dzielącej zachodnie i wschodnie wybrzeże Szkocji wzdłuż dowolnej, wytyczonej przez samego uczestnika, trasy. Wędrówkę należy rozpocząć w jednym z dziesięciu wytypowanych przez organizatorów punktów startowych, położonych między Obanem a Torridon, i skończyć w dowolnym miejscu nad brzegiem Morza Północnego, między Peterhead a Arbroath. Oficjalne zakończenie odbywa się w Montrose, gdzie wszyscy spotykają się na uroczystym obiedzie. W GOC udział biorą nie tylko wyspiarze, ale i liczni przybysze zza morza. Uczestnicy sami ponoszą koszt udziału w Challenge. Można iść samotnie lub w zespołach, ale nie większych niż cztery osoby. Dolna granica wieku to 18 lat, górna nie jest limitowana.

Impreza już od 16 lat odbywa się w maju, który jest tu najbardziej suchym miesiącem. Poza tym nie ma jeszcze wtedy meszek (midges) — strasznych, małych, krwiopijczych owadów. Należy zwrócić uwagę, że w Szkocji w maju bywa bardzo zimno, namiot w nocy często przysypuje w górach śnieg, deszcze padają poziomo; w ciągu dwóch tygodni można w ogóle nie zobaczyć panoramy gór. Mimo to znaleźć się na liście startowej wśród elity trekkerów nie jest łatwo, bowiem liczba uczestników jest ograniczona do 250, a chętnych jest zwykle dwukrotnie więcej.

Ze względów bezpieczeństwa trasy przygotowane przez “firsttimersów” są sprawdzane i korygowane przez komitet organizacyjny.

Dziesiątego maja 1996 roku wyruszyliśmy z Mallaig — malowniczego portu rybackiego, położonego około 700 km od Londynu. Dwudziestego trzeciego maja stanęliśmy na urwistym brzegu Morza Północnego. Za nami pozostało 260 kilometrów trasy po bezdrożach i drogach Szkocji. Zrobiliśmy to! Gratulacje i wzruszenie.

Do Montrose pojechaliśmy autobusem i w Park Hotel oficjalnie zakończyliśmy naszą przygodę. Poznaliśmy Rogera Smitha (główny organizator imprezy), który wręczył nam pamiątkowe koszulki, dyplomy i znaczki. Atmosfera spotkania była niepowtarzalna — pełno uśmiechniętych ludzi, wszędzie słychać było “congratulations!”. Ci, którzy zjawili się tu wcześniej, zdążyli się ju przebrać; niektórzy dotarli prosto ze szlaku. Wieczorem odbył się obiad. Niekończące się toasty za wszystkich i za wszystko — slainte mhadh — Na zdrowie! I oczywiście umówiliśmy się na Challenge’97.

 

Informacje praktyczne

Z Londynu do Edynburga lub Glasgow najlepiej dojechać autobusem National Express. Odjazd z Dworca Victoria. Czas przejazdu 7 godzin. Cena biletu powrotnego 25 GBP. Glasgow — Mallaig (w jedną stronę) — 15 GBP.

Sieć schronisk młodzieżowych w Wielkiej Brytanii jest dobrze rozwinięta. Wskazane jest wcześniej dokonać rezerwacji. W Edynburgu polecam schronisko przy ulicy Bruntsfield Crescent 7 (7 GBP/noc).

Ekwipunek powinien być naprawdę dobrej jakości, lekki, i dobrze chroniący przed przemoczeniem i przemarznięciem. Używaliśmy bielizny Rovylon oraz spodni Hydrotex, polarów i podwójnych kurtek Alpinusa. Bardzo wskazane są ortalionowe getry. Na temat obuwia każdy ma swoje zdanie, chcę tylko zaznaczyć, że często przez kilka dni przychodzi brodzić w torfowiskach i błocie, bez możliwości wysuszenia butów. W takich warunkach skóra stóp staje się bardzo podatna na otarcia i powstawanie pęcherzy. Należy pamiętać o kremie do stóp.

Namiot powinien koniecznie posiadać przedsionek, gdzie można gotować i złożyć mokre rzeczy. Ostatecznie można je pozostawić w worku foliowym na zewnątrz namiotu.

Miesięcznik TGO, w którym co roku można znaleźć informacje o GOC, jest już dostępny w Polsce, w Łodzi, w sklepie sportowym “Globtroter”, ul. Piotrkowska 79. Informacje o Challenge ukazują się w numerze październikowym, tam także zostanie wydrukowany formularz, na którym należy zgłaszać swoje uczestnictwo.

Adres Co-Ordinatora, Rogera Smitha:

43 Kilknowe Place, Galashields TD1 1RH, Scotland.

Po informacje dotyczące Szkocji można zwrócić się do Scottish Tourist Board, 23 Ralveston Terrace, Edinburg EH4 4EU, oraz do Scottish Tourist Board, 19 Cockspur St., London SW1 5BL.

Posted in |

  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u