Indonezja (Sulawesi) 2014 – Anna i Paweł Manczyk

TERMIN WYJAZDU: 12.07.2014 – 10.08.2014

 

KOSZT CAŁKOWITY: ok. 13 400 zł na 1 os.: 6700 zł

z czego:

Bilety lotnicze – 3956 zł/os.

Na miejscu – 2640 zł/os.

Ubezpieczenie – 102 zł/os.

PRZELOT:

Emirates: Warszawa – Dubaj – Kuala Lumpur i Singapur – Dubaj – Warszawa: 2 992 zł/os.

Air Asia: Kuala Lumpur – Makassar: 397 zł/os.

Silk Air: Manado – Singapur: 567 zł/os.

WIZY:

W Indonezji wizę 30-dniową otrzymuje się na lotnisku w cenie 35$.

AMBASADA:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dżakarcie

JI.H.R. Rasuna Said Kav.X Blok IV/3
12950 Jakarta Indonesia

tel.: (+62 21) 2525938-40, fax: (+62 21) 2525958

E-mail: poljkt@dnet.net.id

CZAS:

Na Sulawesi czas w stosunku do czasu polskiego to +6 godzin latem, taka sama różnica czasu w Kuala Lumpur i Singapurze.

WALUTA:

Waluta to rupia indonezyjska (IDR). W lipcu 2014 przelicznik wynosił 1$ – ok. 11 000 IDR.

Wymiany pieniędzy na rupie indonezyjskie można dokonać w lokalnych bankach. W Rantepao dostępne są kantory walut z całkiem przyzwoitym kursem. W miastach dostępne są bankomaty. Jadąc do mniejszych miejscowości należy zaopatrzyć się w gotówkę, bo niestety nie ma możliwości wymiany. Tak jest np. na Togianach. Kartą można płacić tylko w dużych miastach (Makassar, Manado) w centrach handlowych.

Jako ciekawostka można wspomnieć, że kurs wymiany na lotniksu w Makassar był również całkiem przyzwoity.

 

Przelicznik walut w 2014

dla Indonezji: 10000 IDR – ok. 2,8zł

dla Malezji: 1 MYR – ok. 1zł

dla Singapuru: 1 SGD – ok 2,6 zł

 

 

POGODA:

Jadąc na Sulawesi trochę obawialiśmy się pogody, gdyż występuje tu klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Cechuje się nierównomiernym rozkładem opadów w ciągu roku. Jednak według wielu źródeł lipiec i sierpień to miesiące z najmniejszym, wręcz minimalnym opadem. Na miejscu okazało się, że potrafi dość mocno padać. Mimo, że miesiące letnie to pora sucha, to miejscowa ludność cały czas nam mówiła, że trwa pora deszczowa. Niektórzy potwierdzali, iż w ostatnich latach pogoda dość mocno się zmieniła. Widać to zresztą na zdjęciach osób, które w ostatnich latach odwiedzały region Tana Toradża w okresie letnim. Ceremonie pogrzebowe odbywają się w błocie.

Ponadto temperatury oscylują w tym czasie powyżej 30 °C oraz występuje bardzo wysoka wilgotność powietrza, która dodatkowo wzmaga odczucie wysokiej temperatury.

W obszarach górskich pod względem pogody jest przyjemniej, gdyż temperatura obniża się o kilka stopni.

Im dalej na północ, tym było coraz mniej opadów deszczu, a więcej słońca. Na wyspach Togianach pogoda jest bardzo przyjemna, bo wieje bryza od morza.

PRZEWODNIKI:

Tradycyjnie na Sulawesi korzystaliśmy z przewodnika Lonely Planet w wersji anglojęzycznej. Mieliśmy również kserokopie fragmentów przewodnika Indonezja – Podróże Marzeń. Wiele opisów na naszych stronach: www.anna.manczyk.net i www.nusatenggara.blox.pl

TRANSPORT:

Na Sulawesi na długich trasach korzystaliśmy z transportu autobusowego, który wielokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Na pewno mieliśmy szczęście, że żaden z naszych autobusów nie zepsuł się po drodze. Bilety kupuje się na dworcach autobusowych, które niestety potrafią znajdować się kilka kilometrów za miastem. Czasami jest kilka dworców odległych dość daleko od siebie, obsługujących różne kierunki, więc należy sprawdzić z którego mamy jechać. Główna trasa przez wyspę to Droga Transsulewiańska, ale nie ma nic wspólnego z autostradą, wręcz przeciwnie. Drogi zwyczajowo są w średnim, albo kiepskim stanie, na dodatek większość prowadzi przez góry (Sulawesi jest bardzo górzystą wyspą), co dodatkowo wydłuża czas przejazdu. Bardzo często prędkość nie przekracza 20km/h. Stąd przejechanie nawet niewielkiej odległości wymaga sporo czasu i to jeszcze pod warunkiem, że nic po drodze się nie zepsuje. Autobusy zazwyczaj nie są duże, bo muszą pokonywać górskie zakręty. Rzadko kiedy są też klimatyzowane, co np. przy 13 godzinach jazdy jest naprawdę meczące. Są przystosowane do mniejszych gabarytowo Indonezyjczyków, więc często nie ma dużo miejsca na nogi i na standardowym siedzeniu ciężko zmieścić się Europejczykowi. Autobusy na dłuższych trasach robią krótkie przestoje na posiłki.

Najlepsza trasa autobusowa, to Makassar – Rantepao, która jest specjalnie przygotowana pod transport turystów. Autobusy obsługujące tę trasę są naprawdę wygodne. Posiadają mniej niż 30 rozkładanych, wielkich, miękkich foteli z podnóżkami, więc nocny przejazd jest bardzo komfortowy. Jest tu do dyspozycji koc i poduszka, a także działająca klimatyzacja.

Natomiast im mniej turystyczny region, tym coraz gorsze autobusy. Czas przejazdu podawany jest szacunkowo i rzadko kiedy zgadza się z faktycznym czasem przejazdu. Trwa dłużej.

Na Sulawesi jest możliwość skorzystania z transportu lotniczego wewnątrz wyspy – istnieje wiele lotów m.in. z Makasaru do Poso, Gorontalo, Manado, Rantepao, Luwuk.

Najwięcej połączeń innymi wyspami Indonezji jest z Makassaru i Manado.

Najważniejsze linie łączące wyspę z kontynentem azjatyckim to Air Asia latająca z Makassaru do Kuala Lumpur, Silk Air z Makssaru i Manado do Singapuru.

Innym środkiem transportu jest bemo (zwane również mikrolet lub pete-pete) – zazwyczaj pomalowane na niebiesko malutkie mikrobusiki z dwoma prostymi ławeczkami w środku. Ten rodzaj transportu raczej dobry na krótkie trasy, ale i tak zabiera sporo czasu. Mają bardzo nieokreślony rozkład jazdy i często są zapchane.

Jest też mikrobus – duże bemo jeżdżące na dalszych, kilkugodzinnych trasach. Miejsca w drugim rzędzie są droższe, gdyż jest tam bardzo dużo miejsca na nogi.

Ciekawym środkiem transportu jest kijang, czyli 7dmio osobowy minivan, do którego wchodzi 10 osób. W dwóch rzędach za kierowcą upychanych jest 8 osób, po cztery w rzędzie plus dodatkowe 2 obok kierowcy. Trzy osoby w rzędzie już mają problem aby się zmieścić, a co dopiero cztery i gdy jeszcze są w europejskim rozmiarze. Na dodatek siedzenia są bardzo blisko siebie i nie ma możliwości manewru nogami. Kijangi jeżdżą często na długie trasy, ale przejazd nimi jest bardzo uciążliwy, no chyba, że nie ma kompletu podróżnych.

Na Sulawesi popularnym środkiem transportu jest statek. Oprócz transportu na wyspy sąsiadujace z Sulawesi i na inne większe wyspy Indoneji, statki kursują również pomiędzy „ramionami” samego Celebesu. Najbardziej obleganą jest trasa po wyspach Togianach. Ceny biletów są bardzo niskie, rządu kilkunastu złotych.

Aby dostać się na Togiany od południa, płynie się z Ampany, a z północy Sulawesi na Togiany dostaniemy się z Gorontalo lub z Bunbulan. Trzeba dobrze śledzić rozkład statków, bo pływają co kilka dni i na dodatek nie dopływają do wszystkich wysp.

Aktualny rozkład statków na Togianach publikowany jest na stronie Waleakodi:

http://www.waleakodi.com/Schedule.html Warto śledzić ten rozkład, bo aktualizowany jest na bieżąco, a zdarza się że czasowo, któryś z przewoźników zamyka linię na kilka tygodni.

Często się zdarza, że statek odpływa o całkiem innej godzinie niż w rozkładzie, albo nie przypływa wcale. Po Togianach najdłuższa trasa wiedzie od Ampany przez Wakai – główne „miasteczko” Togianów (5 godzin), Malenge (8 godzin) do wyspy Dolong (9 godzin). Po drodze statek zawija do kilku mniejszych portów. Jednak może się zdarzyć, że czas płynięcia może być zdecydowanie dłuższy, o czym sami się przekonaliśmy. Kończył się ramadan i bardzo dużo Indonezyjczyków podróżowało na święta do domu i dodatkowo wieźli ze sobą mnóstwo towarów. Załadunek i wyładunek owych dóbr trwał długo, więc czas podróży z 8 godzin na Malenge wydłużył się do 11. Statek był wyjątkowo obciążony. Cud że utrzymywał się jeszcze na wodzie.

Pomiędzy wyspami Togianów można również przemieszczać się prywatnymi łodziami – wolnymi i szybkimi. Ceny dość spore, ale kiedy podzielimy na kilka osób wychodzi przyzwoicie. Czasem, w przypadku jeśli publiczny statek nie przypłynie, to prywatna łódka będzie jedyną alternatywą. Chyba, że mamy czas i możemy poczekać 2 dni na kolejny statek.

Ważną trasą jest alternatywna łącząca Wakai z Gorontalo. Tę trasę obsługuje stalowy prom samochodowy o nazwie Tuna Tomini, ale pływa tylko dwa razy w tygodniu. Rejs z Wakai do Gorontalo trwa 13 godzin i dopływa się o barbarzyńskiej porze: 4:30 nad ranem. Statek ma pokład samochodowy, na którym praktycznie nie ma samochodów, tylko podróżują nim ludzie śpiący na matach. Wyższy pokład, to klasa ekonomiczna i klasa „biznis” droższa dosłownie o kilka złotych, a zdecydowanie wygodniejsza – pomieszczenie jest klimatyzowane, fotele są zdezelowane, ale miękkie.

Na niewielkie odległości np. z dworca autobusowego do centrum miasteczka czy do hotelu można skorzystać z tzw. ojeka. Jest to po prostu skuter z kierowcą, który podrzuci nas we wskazane miejsce. Są też riksze motorowe lub rowerowe zwane becakami, które zabierają maksymalnie dwie osoby.

W wielu miejscach można wypożyczyć skutery, właściciele raczej wypożyczają na 1 dzień. Trudniej znaleźć wypożyczalnię na kilka dni, ale jest to możliwe. Wypożyczanie skuterów jest bardzo popularne w Tana Toradża (Rantepao), bo wygodnie można samemu pozwiedzać okolicę z licznymi zabytkami, czy pojechać na ceremonię pogrzebową. Drogi są kiepskie, więc trzeba uważać samemu kierując skuterem.

  1. Ceny przejazdów Kuala Lumpur, Sulawesi, Singapur

Trasa (Kuala Lumpur w Malezji)

Środek transportu

Cena za 1 os. MYR,

(1MYR – około 1zł)

Lotnisko Międzynarodowe – Sentral

Autobus

10

Sentral – Pasar Seni

Metro

1

Pasar Seni – KLCC (Petronas)

Metro

1,6

Sentral – Lotnisko KLIA2

Autobus

10

Trasa na Sulawesi

Środek transportu

Cena za 1 os. IDR,

(10000 IDR – około 2,8 zł)

Lotnisko w Makassar – centrum okolice Fortu

Autobus

25 000

Becak (riksza) po mieście

Becak

15 000 (za rikszę)

Przejazd na terminal autobusów jadących do Biry

Bemo

4 000

Makassar – Bira

Autobus z klimatyzacją

100 000 (6h)

Bira – Tanah Beru

Bemo

10 000

Bira – Makassar

Kijang

70 000 (4,5h)

Z dworca południowego do centrum Makassar

Bemo

5 000

Z centrum na terminal Daya w Makassar

Bemo

10 000

Makassar – Rantepao

Autobus delux sypialny

160 000 (8h)

Rantepao – Tentena

Autobus

150 000 (13h)

Dojazd z terminalu w Tentenie do centrum

Ojek

10 000

Tentena – Poso

Bemo

30 000 (2h)

Poso – Ampana

Busik (duże bemo)

90 000 (5h)

Ampana – Malenge

Statek

60 000 ( miało być 8 godz było 11)

Malenge – Wakai

Statek

40 000 (3h)

Wakai – Gorontalo

Statek

63 000 klasa ekonomiczna

90 000 klasa z klimatyzacją (13h)

Z portu w Gorontalo na terminal autobusowy

Becak

30 000 (za becak)

Gorontalo – Manado, ale wysiedliśmy w Tanahwangko na skrzyżowaniu dróg

Autobus

120 000 (8,5h)

Tanahwangko – Tomohon

Bemo

9 000 (1h)

Przejazd z centrum Tomohon do Volcano Resort

Ojek

10 000

Po Tomohon

Bemo

3 000

Z terminalu w centrum Tomohon pod wulkan Mahawu

Bemo

15 000 (za bemo)

Tomohon – Batuputih

Wynajęty samochód z kierowcą*

400 000 do podziału na 3 osoby (2h)

Batuputih – Manado

Wynajęty samochód z kierowcą

350 000 do podziału na 3 osoby (2h)

Po Manado

Bemo

3 000

Z Manado na lotnisko

Samochód

100 000 na 2 osoby (poł godziny)

Trasa w Singapurze

Środek transportu

Cena za 1 os. SGD

(1 SGD – około 2,6 zł)

Lotnisko Changi – China Town

Metro

2,40

Outram Park – Raffles Place

Metro

1,30

Little India – Outram Park

Metro

1,70

China Town – Harbour Front

Metro

1,70

Harbour Front – Bay Front

Metro

1,70

Bay Front – Outram Park

Metro

1,30

Outram Park – Choa Chu Kang

Metro

1,10

Choa Chu Kang – Zoo

Autobus nr 927

2,10

Zoo – Ang Mo Kio

Autobus nr 138

2,10

Ang Mo Kio – Botniac Garden

Metro

1,90

Botniac Garden – China Town

Metro

1,90

Outram Park – Lotnisko Changi

Metro

2,30

*- Lepiej było wynająć prywatny samochód niż jechać transportem publicznym, który to przeejazd z przesiadkami zajmuje około 4,5 godziny. Akurat była niedziela więc ruch był jeszcze mniejszy, toteż zapewne jechalibyśmy jeszcze dłużej.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Wtyczki na Sulawesi dokładnie takie jak w Polsce (tzw. system Schuko – niemiecki). Natomiast w odległych miejscach zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Na Togianach prąd jest z generatorów, tylko w określonych godzinach np. tylko między 18 a 22.

BEZPIECZEŃSTWO:

Sulawesi jest raczej bezpiecznym miejscem. Można zostawić nawet kask powieszony na lusterku skutera i nikt go nie ukradnie. Czasem zostawialiśmy też nasze plecaki u ludzi w sklepie, czy na dworcu i też nie było z tym problemu. Od innych turystów również nie słyszeliśmy o żadnych incydentach.

ZDROWIE:

Zaleca się standardowe szczepienia (WZW A+B, tężec, dur brzuszny).

Warto wziąć własne lekarstwa na dolegliwości żołądkowe, leki przeciwbólowe, antybiotyk.

Sulawesi zalicza się do regionów malarycznych, w związku z tym należy indywidualnie rozważyć profilaktykę antymalaryczną.

UBEZPIECZENIA:

Korzystaliśmy z ubezpieczenia Warty Travel kupionej online w cenie około 100zł na osobę na miesiąc. Taka ciekawostka, spotkaliśmy turystów z Holandii, którzy ulegli wypadkowi na skuterze i koszt rozmowy telefonicznej z ubezpieczycielem przewyższył kilkakrotnie cenę kosztów leczenia w szpitalu, bo za usługę ambulatoryjną w Rantepao dwie osoby zapłaciły 5 dolarów. Holendrzy bardzo sobie chwalili poziom opieki.

TELEFONY:

Na terenie Sulawesi w większości miejsc nie ma problemu z połączeniami telefonicznymi.

Korzystaliśmy z lokalnej telefonii komórkowej. Zdecydowanie lepiej zakupić na miejscu kartę SIM lokalnego operatora i korzystać z niej zarówno do połączeń miejscowych, jak i

zagranicznych. Telefonia komórkowa w Indonezji jest bardzo tania. Sms do Polski to koszt 600 rupii, czyli 17 groszy. Rozmowy miejscowe wychodzą jeszcze taniej.

Dodzwonienie się na numery podane w przewodniku graniczy z cudem, gdyż Indonezyjczycy dosyć często zmieniają numery telefonów.

Na wyspach Togianach za wyjątkiem Wakai nie ma zasięgu telefonii ani komórkowej.

INTERNET:

Najprostszym sposobem na posiadanie internetu w Indonezji jest po prostu zakupienie lokalnej karty SIM. My za 65000IDR kupiliśmy ważną przez miesiąc kartę sim operatora SIMPATI. W podanej cenie zawarty był transfer danych 2 GB, co wystarczyło zarówno do wykonywania lokalnych rozmów, jak i przeglądania stron www oraz prowadzenia własnego bloga i zamieszczania na nim zdjęć.

W niektórych miejscach noclegowych była możliwość skorzystania z wi-fi.

WYŻYWIENIE:

NAPOJE:

Malezja – Kuala Lumpur (MYR)

  • sok z trzciny cukrowej 3,50

  • kawa na lotnisku KLIA 2 w Old Town White Cafe – 5,60

Sulawesi (IDR):

  • woda 1,5 litra – 6 000

  • sok z papai – 12 500

  • świeży sok z marakui – 12 000

  • coca cola 0,5l – 5 000

  • coca cola w puszce – 9 000

  • filiżanka kawy toradżańskiej w Kopi Toraja przed Rantepao – 20 000

  • napój z ogórka i limonki – 14 000

  • piwo Bintang w restauracji – 35 000

  • piwo Bintang na Togianach – 50 000

  • piwo Bali w supermarkecie – 23 000

  • puszka Bintang na statku – 25 000

  • napój z melona – 5 000

Singapur (SGD):

  • woda 0,5l – 1

  • woda 0,5l – 0,40 (promocja)

  • napój w puszcze – od 0,50

  • cola w McDonaldzie – 1

  • sok mango – 1

  • napój orzechowy – 1

  • napój owoc smoczy i gruszka – 1

DANIA I OBIADY

  1. Na Sulawesi dominuje lokalna kuchnia z nasi goreng (smażonym ryżem) oraz mie goreng (smażonym makaronem) na czele. Potrawy nie są ostre. Bardzo dużo potraw składa się z ryb. Ciekawostką jest to, iż do większości potraw podaje się jajko pod różną postacią i koniecznie w keczupie. Na Togianach najprostszym posiłkiem są zupki chińskie, które mogą być podawane nawet na śniadanie.

Kuala Lumpur (MYR)

  • zupa z mięsem i warzywami – 10

Sulawesi (IDR):

  • Makassar, restauracja Lae-Lae – ryba 50 000. Wybieramy ze skrzyni świeżą rybę. Następnie ryba jest grillowana, a my dokupujemy dodatki. 2 x ryż, 3 sosy, sałatka z zieleniną, 2 soki z mango kolejne 50 000.

  • Bira, Salassa GH – kurczak w curry, krewetki, 2 x ryż, 2 coca cole – 100 000

  • Bira, Salassa GH – nasi goreng z jajkiem 20 000, zupa z jajkiem 15 000, sok z limonki 13 000

  • Batutumonga – zielona zupa warzywna – 14 000

  • Rantepao, restauracja Aras – nasi special z kurczakiem, makaron z kurczakiem i krewetkami oraz piwo – 115 000

  • Rantepao, restauracja Mambo – nasi goreng – 26 000

  • Rantepao, restauracja Mambo – papiong z kurczaka (regionalne danie toradżańskie) – 55 000

  • Ampana – obiad w barze przydrożnym – 20 satajów plus ryż – 25 000

  • Malenge – 3 posiłki w cenie noclegu. Lunch i kolacja składająca się z różnych ryb, warzyw. Najlepsze posiłki na całym Sulawesi

  • Wakai – mie goreng, zupa, 4 cole – 80 000

  • Tomohon – obiad w Volcano Resort – nasi goreng, zupa – 15 000

  • Tomohon, restauracja Hello Kitty – 2 soki z mango i marakui, smażone krążki kalmarów, makaron z krewetkami, makaron bolognese – 101 000

  • Manado, restauracja Sate Raja – 2 razy grillowany kurczak z frytakmi, marchewką, kapustą i kukurydzą, dwa napoje – 81 000

  • Manado, Pizza Hut – dwa soki pomarańczowo-arbuzowe, 3 bruschetty, mała pizza z makaronem, makaron z kurczakiem i ziemniakami – 60 000

Singapur (SGD): Najbardziej popularne miejsca do jedzenia to tzw. food court zwane hawkerami, centra gdzie znajduje się kilkadziesiąt stoisk serwujących różne rodzaje kuchni azjatyckich. Obiad zazwyczaj można zjeść wraz z napojami w cenie do 6-8 dolarów singapurskich.

  • Maxwell Food w China Town – ryż z kurczakiem sojowym na słodko, sok z trzciny cukrowej – 6, kaczka z pierożkami – 4,5

  • Maxwell Food w China Town – kurczak BBQ z frytkami – 6,5

  • Food Center na Sentosie – ryż z kurczakiem i warzywami zapiekany w w glinianej misie, danie na dwie osoby – 13

  • mały food center w budynku Pearl’s – micha makaronu z soją – 4, zupa z pierożkami won ton – 5

  • Maxwell Food w China Town – ryż z kurczakiem i orzechami – 4

PRZEGRYZKI, czyli coś na szybko z budki:

Sulawesi (IDR):

  • martabak – placek z warzywami i jajkiem – 25 000

  • zestaw w McDonaldzie – hamburger, frytki, napój – 37 000

  • placek z czekoladą – 5 000

  • paczka ciastek krakersów – 7 000

  • zupka chińska – 5 000

  • pierożki smażone na głębokim oleju 1 szt. – 1 000

  • banany smażone w cieście 1 szt. – 1 000

  • zupka chińska na statku – 10 000

  • ciasteczko kokosowo – orzechowe – 1 500

  • ciasto bananowe – 12 000

Singapur (SGD):

  • lody w chlebie – 1

  • śniadanie na ulicy – kanapki od 1,40 w Chinatown, od 2,5 w Seven Eleven

  • śniadanie parotha z bananem 2,0; parotha z jajem – 1,4

  • daal indyjski i placek ciapati – 2,0

  • samosa 1,50

OWOCE (na Sulawesi IDR) :

  • kokos – 10 000

  • papaja – 10 000

  • limonki 2 szt – 1 000

  • 1 kg rambutanów – 10 000

  • arbuz – 25 000

  • ananas – 20 000

CENY NOCLEGÓW:

Na Sulawesi standard większości noclegów nie jest adekwatny do ceny. W tej cenie w innych regionach Azji Południowo-Wschodniej można mieć pokój z klimatyzacją, tv. Jednak jak zapisane w tabelce, praktycznie w każdym przypadku śniadanie jest wliczone w cenę. Wszelkie udogodnienia podane są poniżej.

Posiadaliśmy informację o cenach z poprzedniego sezonu i niestety skoczyły one 50 do 100% we wszystkich miejscach za wyjątkiem Manado.

Miasto

Hotel

Cena za pokój

2 osobowy (IDR lub zł)

Kuala Lumpur

(Malezja)

Matahari Lodge

58-1 Jalan Hang Kasturi, Kuala Lumpur, Malezja

(wi-fi, klimatyzacja, łazienka na zewnątrz, śniadanie)

ok. 80zł

Makassar

(Sualwesi)

New Legend Hostel

Jalan Jampea, 5G

(klimatyzacja, tv, łazienka na zewnątrz, śniadanie, ręczniki)

125 000

Bira

Salassa Guest House

http://salassaguesthouse.over-blog.com/

(wiatrak, łazienka na zewnątrz, śniadanie)

Uwaga: wejście do wsi – 20 000. Opłata za strefę plażową.

120 000

Rantepao

Wisma Maria 1

Jl Sam Ratulangi

(wi-fi, ciepła woda, łazienka w pokoju, tv, śniadanie, ręczniki)

170 000

Tentena

Hotel Victory

Jln.Diponegoro No.18

http://victorytentena.com/

(z łazienką, śniadanie, ręczniki)

150 000

Ampana

Oasis Hotel

Jln R.A. Kartini 5

(wi-fi, ręczniki, łazienka, wiatrak, śniadanie)

150 000

Malenge

(Togiany)

1. Losmen Indah w porcie w Malenge

(bardzo spartańskie warunki, łazienka – mandi, z jedzeniem)

2. Malenge Indah – chatki na plaży

http://malengeindah.com/

(elegancki domek z łazienką, toaletą, 3 posiłki, herbata przez cały dzień, transport z portu i do portu)

UWAGA – brak telefonii i internetu na wyspach, więc bardzo utrudniony kontakt, mimo że kontakt jest na stronie www, to nie jest to bezpośredni kontakt na wyspę.

100 000 – za osobę

200 000 – za osobę

Tomohon

Volcano Resort

Jalan Kakaskasen

(domek z łazienką, zimna woda, ręczniki, śniadanie)

200 000

Batuputih

Tarsius Homestay

(łazienka, ręczniki, wiatrak, 3 posiłki)

150 000 – za osobę

Manado

Rex Hotel

JL. Kol. Soegiono3

http://www.hotelrexmanado.com/

(łazienka, klimatyzacja, ręczniki, tv, śniadanie)

137 000

Singapur

Pokój w prywatnym mieszkaniu w China Town w budynku Pearl’s Centre zaraz obok metra Outram Park.

rezerwacja przez stronę www.airbnb.com

To jedna z najtańszych opcji w Singapurze.

ok. 150zł

CENY WSTĘPÓW/ WYCIECZEK

Miasto

miejsce

Cena (IDR):

Rantepao

  • Całodzienna wycieczka samochodem z przewodnikiem i kierowcą na ceremonię pogrzebową, wzgórza Batutumonga, wieś Palawa i mniejsze wioski.

80$ za wszystko (wraz z całym kartonem papierosów w darze na pogrzebie)

Rantepao

  • Wieś Kete Ketsu

  • Sangalla – baby grave

  • Lemo

  • Londa

  • Kerasik

20 000

20 000

20 000

20 000

20 000

Tentena

  • Przypadkowa wycieczka do wsi Dulumai na dożynki. Koszt tylko łodzi w obie strony.

30 000

Ampana

  • Wynajęcie łodzi na ognisty przylądek

300 000

Togeany – Malenge

  • Łódka na rafę nr 5

  • Szybka łódka do wsi morskich cyganów – na Pulau Papan

  • przewodnik do dżungli

250 000 (do podziału na 6 osób)

150 000

25 000

Batuputih

  • 4 godzinna wycieczka do lasu na obserwację wyraków upiorów (wieczór)

  • 6 godzinna wycieczka do lasu na obserwację zwierząt, głównie czubatych makaków (wcześnie rano)

85 000

200 000

Singapur

  • Sentosa – wstęp na wyspę

  • Oceanarium

  • Zoo singapurskie

  • National Orchid Garden

  • taras widokowy w hotelu Marina Bay Sands*

  • Botanic Garden

  • Gardens by the Bay

  • Świątynia Zęba w China Town

1 SGD

38 SGD

28 SGD

5 SGD

20 SGD

free

free

free

  1. *-zamiast płacić za taras widokowy 20 SGD, lepiej skorzystać z Baru KuDeTa, który znajduje się na 57 piętrze hotelu Marina Bay Sands, zaraz nad tarasem widokowym. Wstęp do baru jest darmowy, trzeba zakupić jakiś napój. Najtańsze piwo to koszt 16 SGD plus podatek, drinki od 20 SGD. Bar to zdecydowanie lepsza opcja. Należy pamiętać o stosownym ubraniu, bo można nie zostać wpuszczonym.

PAMIĄTKI (IDR):

  • figurki tau-tau – 45 000

  • t-shirt – 50 000

  • figurka świnki – 30 000

  • wisiorek – 10 000 – 25 000

  • 200g toradżanskiej kawy – 60 000

  • mydła egzotyczne – od 1000

  • krem z papai – 10 000

  • książeczka o makakach – 10 000

  • materiał batikowy na obrus – 45 000

  1. INNE PRZYKŁADOWE CENY

Sulawesi (IDR):

  • wiza indonezyjska na lotnisku 35 $

  • karta SIM z netem 2GB, ważna przez miesiąc – 65 000 IDR

  • pranie zazwyczaj poniżej 10 zł za kilka ubrań

  • wypożyczenie skutera na cały dzień w Rantepao – 60 000 – 80 000

  • litr paliwa do skutera – 6 000/8 000

  • okulary przeciwsłoneczne – 25 000

  • pocztówka – 3 000

  • znaczek do Polski – 10 000

  • wypożyczenie maski i rurki do snorkelingu na Togianach – 25 000, płetwy – 10 000

  • naprawa sandałów – szycie – 50 000

  • 1 szt gałki muszkatołowej – 2 000

  • pęczek kory cynamonowej – 3 000

  • cynamon mielony – 20 000

  • cukier palmowy – 20 000

  • cukierki durianowe – 3 600

  • kardamon – 5 000

  • kurkuma – 1 000

  • 200g goździków – 30 000

Singapur (SGD):

  • sandałowy proszek – 2,9

  • indyjska bluzka – 12


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u