Bajkał – Józef Różański, Mieczysław Łukaszczyk

Józef Różański, Mieczysław Łukaszczyk

Bajkał 2007

15 sierpnia

O godz. 9:00 wyjazd autobusem z Nowego Targu do Krakowa. Stamtąd pociągiem do Warszawy. Z Warszawy pociągiem do Terespola. Przekroczenie granicy do Brześcia około północy, w pociągu odprawa paszportowo-celna.

16 sierpnia

Wyjazd z Brześcia o godz. 7:00 pociągiem relacji Brześć – Mińsk. W składzie tego pociągu jest jeden wagon aż do Irkucka. Koszt biletu 500 zł. Bilet wykupiony był we Lwowie przez krakowskie Biuro „Czajka”. Specjalizują się na wyjazdach do krajów Wspólnoty. To Biuro załatwia także wizy do Rosji oraz bilet lotniczy na trasie Irkuck – Moskwa – Sankt Petersburg. Cena biletu 1200 zł. Wagon z Brześcia do Irkucka odchodzi raz w tygodniu, w czwartek. Do Mińska pociąg przyjeżdża ok. godz. 11:00. Tu jest czas wolny do godz. 16:00. Zwiedziliśmy centrum Mińska, katedry rzymskokatolicką Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny  i prawosławną św. Anny. O godz. 16:00 wsiedliśmy do „naszego” wagonu, który został dołączony do pociągu relacji Mińsk – Irkuck. Trasa transsyberyjska biegnie przez miasta Kazań, Omsk i Nowosybirsk.

20 sierpnia

Przyjazd do Irkucka o godz. 21:30. Pociąg transsyberyjski jest bardzo punktualny. Na stacji przywitali  nas młodzi ludzie z polskiej rodziny, z wioski Wierszyna. Pojechaliśmy ich samochodem do nowo budującego się ich domu na przedmieściach Irkucka.

21 sierpnia

Zwiedzaliśmy Irkuck: plac Kirowa, sobór Objawienia Pańskiego, pięknie odnowiona cerkiew  Zbawiciela, kościół rzymskokatolicki (nazywany tutaj polskim kościołem, obecnie mieści się w nim filharmonia, a tylko mała kaplica służy wiernym), pomnik cara Aleksandra III i zabytki architektury drewnianej.

22 sierpnia

Z dworca autobusowego odjeżdżają busy na wyspę Olchon o godz. 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00. Koszt przejazdu 350 rubli. Płaci się także za bagaż 30 rubli. O godz. 8:30 nie było już miejsc na godz. 9:00 i dlatego wyjechaliśmy dopiero o 10:00. Bus jedzie około 6 godz., z postojem półgodzinnym, w czasie którego można się posilić w restauracji. Dojechaliśmy do brzegu jeziora. W oczekiwaniu na przeprawę promową (jej czas około 15 minut) można zjeść pysznego omula z grilla lub z pieca. Za omula i piwo płaci się 120 rubli. Wyspa Olchon jest parkiem krajoznawczym, dlatego przy wjeździe jest opłata 25 rubli za każdy dzień pobytu (przy wyjeździe nie jest to sprawdzane). Do Chużira, głównej miejscowości wyspy, przyjechaliśmy około godz. 15-tej. Bus zatrzymuje się przy Centrum Informacji Turystycznej, gdzie podchodzą kobiety oferujące nocleg. Zaraz po przyjeździe wykupiliśmy bilety powrotne do Irkucka. Następnie pojechaliśmy do Ośrodka „Nikita”, gdzie zatrzymują się turyści, głównie młodzież z całego świata. Jest cudowna atmosfera. Koszt noclegu z całodziennym wyżywieniem 750 rubli. Nie można wykupić samego noclegu. Tutaj także można wykupić wycieczki po jeziorze. Do Bajkału 10 minut. Nasz pobyt na wyspie trwał 3 dni. Po zakwaterowaniu i kolacji udaliśmy się na spacer brzegiem jeziora.

23 sierpnia

Kilkugodzinny spacer brzegiem jeziora. Wieczorem, po kolacji, wyjazd do rodziny buriackiej, zwiedzanie ich zabudowań. Oglądanie występów i poczęstunek kosztują 270 rubli.

24 sierpnia

Całodniowa wycieczka po wyspie. Najpierw przejazd samochodem terenowym. W przerwach spacer, zwiedzanie szczytów i poczęstunek w plenerze (zupą rybną – ucha). Po około 5 godz. płynie się statkiem po Bajkale, też około 5 godz. do przystani w Chużirze i ośrodka. Koszt imprezy 1000 rubli. Można płacić w rublach lub w dolarach.

25 sierpnia.

Po śniadaniu, o godz. 9-tej, wyjazd do Irkucka. Przyjazd około 15:00. Wieczorem pojechaliśmy do Wierszyny, rodzinnej wioski znajomych. Jechaliśmy samochodem ponad 2 godz. W Wierszynin mieszkaliśmy jedną dobę u rodziców naszych znajomych, Mitręgów, których pradziadowie pochodzili z okolic Sosnowca.

26 sierpnia

Niedziela. Od rana zwiedzanie Wierszyny. Msza św. o godz. 11:00 w polskim kościele. Koncelebrze przewodniczył biskup Cyryl z Irkucka. Odwiedziliśmy cmentarz i groby zmarłych z nazwiskami polskimi. Po południu wycieczka w tajgę. Powrót wieczorem do Irkucka.

27 sierpnia

Wyjazd do Listwianki, wioski nad Bajkałem, gdzie wypływa jedyna rzeka Angara. Można dojechać busem z Irkucka. Czas około 2 godz. Odległość 70 km. Po drodze można zwiedzić skansen Talcy. W Listwanie zatrzymaliśmy się w domu rekolekcyjnym przy ul. Czapajewa 37 (tel. 007 3952 4967 12, prosić p. Wandę Zamłyńską). Koszt noclegu z całodziennym wyżywieniem 350 rubli. Jest tu wyciąg krzesełkowy. Od stacji dochodzi się do punktu widokowego na Kamień Czerskiego, skąd widok na Bajkał, otaczające go szczyty i ujście Angary.

28 sierpnia

Czas całodziennego odpoczynku. Józef zrobił całodzienną trasę turystyczną wokół najbliższych szczytów.

29 sierpnia

Od rana spacer po Listwiance, po południu 2-godzuinny rejs statkiem po Bajkale. Nie udało się nam skorzystać z wodolotu, z powodu braku biletów. Na statku piliśmy wodę czerpaną prosto z jeziora. Wieczorem wyjazd do Irkucka.

30 sierpnia

Irkuck. Spotkanie z proboszczem katedry św. Józefa oraz misjonarzem z Afryki. Wspólnie z nimi wyjazd do Arszanu, kurortu w Tunkińskim Parku. Czas jazdy ok. 6 godz. Koszt przejazdu autobusem 200 rubli, busem 300 rubli. Myśmy pojechali samochodem ks. proboszcza. Po drodze zatrzymaliśmy się na 1 godz. w Sludiance. Miejscowość niezbyt ciekawa, ale jest to punkt wypadowy w Góry Czerskiego. Stąd też można pojechać pociągiem wzdłuż brzegu Bajkału. Na trasie do Arszanu odwiedziliśmy Tunkę, leżącą 15 km przed tą miejscowością. Tam na polskim cmentarzu księża odprawili Mszę św. w intencji 300 zmarłych księży sybiraków. W Tunce po powstaniu styczniowym było na zesłaniu równocześnie 156 kapłanów. W Arszanie nocowaliśmy w domu poleconym przez księdza, przy ul. Łomonosowa (tel.. 830 15 69 74 54, koszt noclegu w pokoju 2-osobowym 350 rubli). Obok pokoju łazienka z prysznicem i ciepłą wodą. Można skorzystać z kuchni. Bania 80 rubli.

31 sierpnia

Do południa wycieczka wzdłuż rzeki, wąskim kanionem. Na rzece jest 12 małych wodospadów. Po południu wyjazd do Żenczug o godz. 15:00. Znajdują się tam baseny z gorącą wodą 34oC i 54oC. Wstęp bez ograniczenia czasowego 38 rubli. Przejazd busem 150 rubli, tam i z powrotem. Powrót o godz. 20:00.

1 września

Jozef zrobił całodniową trasę w Tunkińskich Górach, na Górę Miłości (Pik Liubwi ok. 2200 m) .

2 września

Wyjazd o godz. 11:00 do Irkucka. Ostatni nocleg postanowiliśmy spędzić w hotelu „Angara” w centrum miasta. Jest to drogi hotel, pokój 2-osobowy 2800 rubli. Wieczorem poszliśmy na Stare Miasto, obejrzeliśmy wspaniały zachód słońca nad Angarą. Ostatnia kolacja w restauracji obok cerkwi i polskiego kościoła.

3 września

Po odprawieniu Mszy św. w polskim kościele przejazd taksówką na lotnisko 300 rubli. Odlot do Moskwy i Sankt Petersburga. Do Moskwy 5 godz. lotu.

4-5 września

Zwiedzanie Sankt Petersburga w niestety deszczowej pogodzie. Zamieszkaliśmy u księży werbistów.

6 września

O godz. 7:00 autobusem Eurolines odjechaliśmy do Tallina, gdzie autobus ma 3 godz. postoju. Zwiedziliśmy starówkę  i dalej przez Rygę, Wilno i Białystok. Cena biletu z Sankt Petersburga do Krakowa 300 złotych.

7 września

O godz. 9:00 byliśmy w Warszawie. Autobus jechał do Krakowa przez Łódź, Katowice. Z Warszawy przyjechaliśmy do Krakowa pociągiem. Stamtąd do Nowego Targu autobusem.


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u