Wyprawa na Aconcagua – Stanisław Proszak

Stanisław Proszak

Chile, Argentyna — styczeń, luty 1997

Uwagi ogólne

Najtańszy przelot na trasie: Warszawa — Londyn — Santiago Warszawa lub Warszawa — Frankfurt — Santiago Warszawa kosztuje ok. 1000 USD. My korzystaliśmy z usług brytyjskich linii lotniczych.

Ze względu na wysoki koszt nadbagażu, zakupy żywności należy dokonać w Chile, bowiem ceny są zbliżone do polskich. Wyjątek stanowią konserwy mięsne, których w Chile nie ma. Również w Chile należy kupić pojemniki z gazem do maszynki. Warto zabrać z kraju suszoną kiełbasę. W większości prywatnych sklepów, hoteli, firm przewozowych można płacić dolarami amerykańskimi.

Dużą uciążliwością, pojawiającą się już w Puenta Del Inca, jest silny wiatr. Wiąże się z tym konieczność posiadania solidnego namiotu. Zwykłe turystyczne (również kopułkowe), nie sprawdzają się zupełnie.

Wszystkie podane ceny (o ile nie zaznaczyłem inaczej) dotyczą opłat za jedną osobę.

1 dzień

Przylot do Santiago około godziny 10.00 czasu miejscowego.

Przejazd autobusem do centrum miasta (2,5 USD, ok. 20 min.).

W centrum Santiago znajduje się szereg hoteli (niskiej klasy) w cenie 7-9 USD/os.

W Santiago należy dokonać zakupów żywności w supermarketach oraz biletów autobusowych do Mendozy (Argentyna).

W zależności od firmy przewozowej (korzystaliśmy z firmy Fenix), cena biletu wynosi 17-20 USD, a autobusy są dobrej klasy.

2 dzień

Przejazd na trasie: Santiago — granica chilijsko-argentyńska — Puenta Del Inca — Mendoza.

Czas jazdy około 7 godzin. Przejście graniczne czynne w godz. od 6.00-22.00. Należy więc z Santiago wyjechać możliwie wcześnie rano. Można również wynająć mikrobus w cenie 25 USD.

Celnikom argentyńskim nie należy przyznawać się do wwozu żywności.

W przypadku większej grupy, do Mendozy należy wysłać najwyżej dwie osoby w celu zakupu zezwoleń umożliwiających wejście do Parku Aconcagua. Pozostali uczestnicy wysiadają w Puenta Del Inca (miejsce wyjścia do bazy na Plaza de Mulas).

Puenta Del Inca (2700 m. n.p.m.) to osiedle wokół ciepłych źródeł i starego indiańskiego mostu nad rzeką Mendoza. Znajdują się tutaj: dwa sklepy, bar, jednostka wojskowa, hotel “Hosteria”, baraki-noclegownie oraz cmentarz ofiar Aconcaguy. We wsi działają trzy kompanie mulników, oferujące transport bagażu do bazy.

Noclegi w Puenta Del Inca:

* własny namiot postawiony na placyku gminnym, nad rzeką,

* baraki –noclegownie w cenie 10 USD (łóżko),

* hotel “Hosteria” oferuje najtańszy nocleg za 27 USD (ze śniadaniem).

Ceny wynajmu mułów:

* pierwszy muł za 140 USD,

* następne po 60 USD.

Każdy muł zabiera 60 kg bagażu, co jest skrupulatnie ważone. Za 300 kg bagażu zapłaciliśmy 340 USD.

3 dzień

Zakup zezwoleń w Mendozie. Biuro znajduje się w parku miejskim. Wymagane dokumenty: paszport, ubezpieczenie, ukończone 21 lat!

Cena 21 dniowego zezwolenia umożliwiającego wejście na szczyt kosztuje 80 USD, a cena zezwolenia tylko na trekking do bazy 30 USD.

Nadanie bagażu na transport do bazy.

4 dzień

Wyjście do bazy na Plaza de Mulas (ok. 4300 m n.p.m.). Baza odległa jest od Puenta Del Inca o około 32 km. Podejście zajmuje dwa dni. Pierwszy odcinek około 5 km do bramy parku warto przejechać wynajętym samochodem (3 USD). Oszczędzamy w ten sposób około dwie godziny podejścia asfaltem i drogą bitą.

W biurze parku sprawdzane są zezwolenia i otrzymujemy worki na śmiecie. W pierwszym dniu dochodzimy do biwaku Confluencja (ok. 3300 m n.p.m.). Czas podejścia około 4 godziny. Na całym odcinku nie ma wody pitnej. Należy odpowiedni zapas zabrać z Puenta Del Inca.

Biwak we własnym namiocie. Znowu kontrola zezwoleń.

5 dzień

W drugim dniu podejścia dochodzimy po około 9 godzinach do bazy na Plaza de Mulas (ok. 4300 m n.p.m.). Również na odcinku od Confluencji do bazy nie ma wody pitnej. Wodę należy zabrać z Confluencji.

Na Plaza de Mulas opłacamy mulników i odbieramy bagaże. W bazie znajduje się punkt kontroli zezwoleń, lądowisko helikoptera, punkt medyczny.

W odległości 20 minut marszu od bazy stoi schronisko Monte Aconcagua, które oferuje:

najtańsze noclegi od 15 USD, hamburgery 7 USD, cola, piwo (puszka) 3 USD, herbata 1 litr — 6 USD, prysznic (5 minut) 10 USD, obiad, kolacja 15 USD.

W celu uzyskania dobrej aklimatyzacji oraz możliwości przeczekania załamań pogody, należy na pobyt w górach przeznaczyć pełne 3 tygodnie.

Najczęściej (przy dobrej pogodzie), wejście na szczyt drogą normalną dokonywane jest pomiędzy 10 a 14 dniem od dojścia do bazy.

Orientacyjny czas wejść:

* Plaza de Mulas — Plaza Canada (ok. 5350 m n.p.m.) — 4 godziny,

* Plaza Canada — przełęcz Nido de Condores (I obóz, ok. 5650 m n.p.m.) — 2 godziny,

* Nido de Condores — biwak Berlin (II obóz, ok. 5950 m n.p.m.) — 2 godziny,

* Biwak Berlin — Aconcagua (6959 m n.p.m.) — 7-9 godzin,

* Zejście ze szczytu do Plaza de Mulas — ok. 4 godziny.

Po zakończeniu działalności górskiej, zejście z Plaza de Mulas do bramy parku zajmuje około 9 godzin. Należy pamiętać o zabraniu wody pitnej.

Z biura parku można zadzwonić po samochód, aby oszczędzić marszu drogą do Puenta Del Inca (4 USD). Dysponując wolnym czasem, warto po zakończeniu działalności górskiej pojechać do Mendozy. Jest to prawdziwa oaza zieleni na pustyni. Koszt przejazdu na trasie: Puenta Del Inca — Mendoza wynosi 10 USD. Czas jazdy około 4 godziny.

Ceny tanich hoteli w Mendozie wynoszą od 5 USD. Najtańsze jedzenie w chińskich restauracjach. Za 4,5 USD (szwedzki stół) można najeść się do syta. Miejscowa przekąska “Lomito” (duża bułka z szynką, mięsem, sałatą, serem, pomidorem) kosztuje 3 USD. Piwo (1 litr) kosztuje w sklepie 0,8 USD, w restauracji 2 USD.

Powrót

Przejazd na trasie Mendoza — Santiago kosztuje 17-20 USD, czas jazdy około 7 godzin. Nie wolno wwozić do Argentyny żywności. Na granicy sprawdzane są wszystkie bagaże.

Z dworca autobusowego w Santiago przejazd na lotnisko kosztuje 2,5 USD. Czas jazdy ok. 20 minut.

Na lotnisku w Santiago opłata wylotowa wynosi 18 USD.

Minimalny czas, jaki należy przeznaczyć na wyprawę (działalność górska, zwiedzanie Mendozy 4 dni, zwiedzanie Santiago 2 dni, wyjazd nad Pacyfik 1 dzień), to trzydzieści dni.

Rozmaitości ze świata

Spotkania Globtroterów

Kanada

Spotkania w 1998 roku odbędą się w trzecie piątki w styczniu, marcu, maju, wrześniu i listopadzie w Woodsworth Co-op, Penthouse (133 Wilton Street, Downtown – Toronto) od godz. 20.00.

Niemcy

Coroczne spotkanie Deutsche Zentrale f ü r Globetrotter, w 1998 roku odbędzie się w okresie 29.05-01.06 w miejscowości Hachenburg około 70 km na północ od Frankfurtu n/Menem. Informacja: http://www.dzg.com.

Wielka Brytania

Spotkania odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca od godz. 15.30 w Friend Meeting House (52 St. Martin’s Lane, London WC1) Wstęp 2,50 GBP (dla członków Globetrotters Club 1,50 GBP).


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u