Peru, Boliwia – dziennik podróży – Joanna Kulikowska

Joanna Kulikowska

Przeloty: Warszawa – Nowy Jork – Atlanta – Lima – Atlanta – Nowy Jork – Warszawa

(Delta Airlines)

Lima – Puerto Maldonado – Cusco (AeroPeru)

Trasa: Lima – Puerto Maldonado – Cusco – Puno – Copacabana – La Paz – Puno – Arequipa – Nasca – Pisco – Lima

Kursy walut: 1 USD = 3 sole (Peru), 1 USD = 5 boliwianos (Boliwia).

Dzień 1.

10.15 odlot z Warszawy do Limy przez Nowy Jork i Atlantę.

Dzień 2.

Przylot do Limy o 6.50. Nocleg w hotelu “Espana” przy Azangaro 105 (bez szyldu) 9 USD (pokój dwuosobowy, dojazd z lotniska taksówką za 3,5 USD).

Zwiedzanie Limy: Muzeum Inkwizycji (wstęp wolny), Klasztor Św. Franciszka – katakumby, biblioteka, krużganki (2,5 USD/os), Museo de Oro del Peru i Museo de Armas (leżące poza centrum), wstęp do obydwu (5 USD/os, dojazd z centrum taksówką 2 USD), targi indianskie przy Avenida de la Marina między nr 600 a 1000 (dojazd autobusem 0,25 USD).

Dzień 3.

6.00 – 8.30 przelot Lima – Puerto Maldonado. (na lotnisku, gdy brak dowodu szczepienia przeciwko żółtej febrze obowiązkowe kłucie na dowolnie wybranym ramieniu – bezpłatnie). Przejazd z lotniska do centrum miasta taxi – motocyklem (2 USD). Nocleg w hotelu Tambo de Oro (5 USD – pokój dwuosobowy). Spacer po okolicy, rezerwacja wyprawy do dżungli (75 USD/os – rejs, nocleg, wyżywienie, przewodnik), targi.

Dzień 4. i 5.

Rejs łódką rzeką Madre de Dios do wioski Comunidad Nativa Palmareal, zwiedzanie wioski, zakupy, (9.00 – 14.00), przepłynięcie rzeką Madre de Dios i Rio Tambopata do wejścia na camping w dżungli nad jeziorem Lago Sandoval, godzinny spacer do campingu, kolacja, wieczorny rejs łódką po jeziorze – “bezkrwawe” polowanie na kajmany.

O 7.00 kolejny rejs po jeziorze, śniadanie, połów piranii w ciepłym deszczu, wejście w dżunglę, lunch, powrót do Puerto Maldonado.

Bardzo pożyteczne są wszelkiego rodzaju odstraszacze komarów – sprawdził się Autan w płynie.

Pożegnanie Starego Roku, przywitanie Nowego – piwo Quscenia – bardzo dobre, za to wypicie miejscowego szampana może stać się pierwszym krokiem do porzucenia spożywania wszelkich napojów alkoholowych.

Dzień 6.

O 8.00 odlot z Puerto Maldonado do Cusco. Przejazd taksówką z lotniska do centrum (2USD). Noclegi w hotelu Hospedaje San Gabriel przy Meloc 422 (5 USD – pokój dwuosobowy, wygody na korytarzu).

Zwiedzanie ruin w okolicach Cusco i w Cusco za okazaniem karty wstępu ważnej 10 dni (10 USD/os). 3-godzinny przejazd taksówką z nieformalnym przewodnikiem po ruinach Tambo Machay, Puca – Pucara, Quenko i Sacsayhuaman za 3,5 USD.

Dzień 7.

6.00 – 20.00 Wycieczka do Machu Picchu W cenie 45 USD/os – przejazd pociągiem turystycznym, autobus z Aqua Calliente do ruin i z powrotem, wstęp, przewodnik mówiący po hiszpańsku i angielsku (darmowa nauka hiszpańskiego). 4 godziny na miejscu – zwiedzanie ruin miasta, wejście na Huayna Picchu, zejście do Świątyni Księżyca, powrót do Machu Picchu. Ostatni autobus do Aqua Calliente ok. 15.00, stamtąd pociąg turystyczny do Cusco o 16.00.

Inne możliwości: pociąg miejscowy 5 USD/os + autobus 7 USD/os + wstęp 10 USD/os.,

pociąg turystyczny 25 USD/os + autobus 7 USD/os + wstęp 10 USD/os.

Dzień 8.

8.30 – 19.00 wycieczka do Pisac (targowiska indiańskie i ruiny), Urubamby, Ollantaytambo i Chinchero – 5 USD/os.

Dzień 9.

Zwiedzanie Cusco: Corichancha (wstęp – 1 USD/os), Katedra, Museo de Santa Catarina, Museo Arte Religioso, Museo Historico Regional – za okazaniem karty wstępu, targowiska.

18.30 – 02.30 przejazd do Puno autobusem firmy Cruz del Sur – 6,5 USD/os.

Dzień 10.

Puno – nocleg w hotelu Extra (6,5 USD – pokój dwuosobowy). Od 9.00, 2,5-godzinny rejs na “wyspy pływające” (4 USD/os). O 14.30 wyjazd do Sillustani – wycieczka z przewodnikiem wykupiona w biurze Cusi Travel – 5 USD/os ( powrót ok. 18.00), wieczorne zwiedzanie Puno.

Dzień 11.

Przejazd do Boliwii. Puno 6.30 – Copacabana 12.30. Bilet Puno – La Paz z przystankiem w Copacabana – 6,5 USD/os + 0,33 USD “dobrowolna” składka na rozwój Copacabany. O 14.00 – rejs na Isla del Sol (3 USD/os, rejs powrotny o 17.00). Nocleg w pokoju dwuosobowym w hotelu Oasis w Copacabanie za 4 USD.

Dzień 12.

Zwiedzanie Copacabany – katedra, obrzędy święcenia pojazdów i wszelkiego innego dobra, wzgórze Cerro Calvario. 13.15 – 18.00 przejazd do La Paz, wieczorne zwiedzanie miasta – targ czarownic, targ sztuki indiańskiej. Nocleg w hotelu Austria (12 USD – pokój dwuosobowy , dojazd taksówką z przystanku autobusowego 1,5 USD)

Dzień 13.

La Paz – Tihuanacu – Arequipa. O 6.00 wyjazd z La Paz do Tihuanacu (minibus tzw. colectivo 1,2 USD/os, 2,5 h). Zwiedzanie ruin – wstęp do muzeum i ruin – 2 USD/os (godziny otwarcia 9.00 – 17.00). Przejazd z Tihuanacu do granicy w Desaguadero (minibus do Guaqui za 0,4 USD/os, autobus z Guaqui do Desaguadero za 0,1 USD/os). Z granicy do Puno minibus za 2 USD/os. W Puno ok. 14.00, a o 17.00 autobus do Arequipy (6 USD/os). W Areguipa ok. 16.00.

Dzień 14.

O 8.00 początek dwudniowego wypadu do Canionu Colca. Za 20 USD/os przewodnik, przejazd, nocleg ze śniadaniem w Hostal Colca w Chivay. Przyjazd do Chivay ok. 14.00, obiad z muzyką ludową, odpoczynek, ok.16.30 wyjazd na basen z wodą z gorących źródeł (warto zabrać stroje kąpielowe, wstęp 0,25USD).

Dzień 15

Od 6.00 przejazd wzdłuż rzeki Colca do Cruz del Condor (2,5 godzinne “polowanie na kondory”). Potem zaliczanie kolejnych punktów widokowych i krótki postój w wiosce Yanque. Około 14.00 rozpoczęcie blisko 4-godzinnego powrótu z Chivay do Arequipy. Arequipa – zwiedzanie miasta: katedra, kościół La Compania, kościół św. Franciszka, Kościół św. Katarzyny. 20.30 – 7.00 przejazd do Nazca (bardzo wygodny autobus firmy Cruz del Sur (ok. 9 UDS/os).

Dzień 16.

O 7.00 przyjazd do Nazca – przystanek, biuro podróży i hotel Alegria. W hotelu pok. nr 1 zarezerwowany dla dziennych – kilkugodzinnych gości. Do dyspozycji umywalnie, prysznice itp. Możliwość wykupienia wycieczki obejmującej: 30-minutowy przelot nad płaskowyżem Nazca, zwiedzanie odległego o 30 km od Nazca Cementario de Chauchilla i muzeów przeróbki złota i ceramiki (35 USD/os). 14.00 – 4-godzinny przejazd autobusem do Pisco (ok. 3 USD/os). Pisco – nocleg w Hostal Pisco przy Plaza de Armas (11 USD – pokój dwuosobowy z łazienką).

Dzień 17.

3-godzinny rejs na wyspy Ballestas (10 USD/os; w Paracas zero możliwości targowania), przejazd Pisco – Paracas – Pisco kursowymi minibusami (ok. 1 USD/os). Zorganizowana wycieczka z Pisco kosztuje ok. 7-8 USD ( w tym transport + rejs). O 14.00 wyjazd do Limy (ok. 3 USD/os). O 18.00 w Limie. Zakwaterowanie w hotelu Espana (9 USD/os). Wieczorne zwiedzanie miasta.

Dzień 18.

Zwiedzanie Limy: Miraflores – targi sztuki indiańskiej, wybrzeże, centrum – plaza San Martin, Jiron Union, Plaza de Armas. Wieczorem podziwianie występów dziecięcych grup tanecznych przed Palacio de Gobierno.

Dzień 19.

Zwiedzanie Limy: zakupy na targach sztuki indiańskiej przy Avenida de la Marina między nr 600 a 1000, dzielnica artystów Barranco, Miraflores, centrum.

Przejazdy w obrębie Limy minibusami za ok. 0,3 USD/os.

Dzień 20.

Odlot do Nowego Jorku przez Atlantę (opłata lotniskowa w Limie – 25 USD). Nocleg w Nowym Jorku na lotnisku Kennedy’ego w sali odpraw.

Dzień 21.

Zwiedzanie centrum Nowego Jorku i odlot do Warszawy.


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u