Australia

Highway 1 jest drogą, która okrąża Australię, biegnąć wzdłuż wybrzeża. Łączy najważniejsze ośrodki administracyjne jak Brisbane, Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth i Darwin oraz miasta leżące na wybrzeżu. Jej długość wynosi ponad 20,000 km; jest to najdłuższy narodowy szlak drogowy świata. Droga o tym samym oznakowaniu biegnie także na Tasmanii z Hobart do Burnie.

W system Highway 1 włączone są Bruce Highway (na północ od Brisbane), Pacific Highway (Brisbane-Sydney), Princes Highway (Adelaide-Melbourne-Sydney) i Eyre Highway.

Eyre Highway została nazwana na cześć Edwarda John Eyre (pierwszy Europejczyk, który przewędrował Australią w poprzek ze wschodu na zachód). Rozpoczyna się w Port Augusta (południowa Australia) i na zachód prowadzi do Norseman (Zachodnia Australia). Dalej jako National Route 94 wiedzie do złotego miasta Kalgoorlie a potem jako Great Eastern Highway do Perth. Eyre Highway przebiega przez największe pustkowia Australii, o najbardziej gorącym i suchym klimacie.

Stuart Highway jest jedną z głównym dróg w Australii; popularnie nazywana The Track. Nazwana na cześć Johna McDoualla Stuarta (pierwszy Europejczyk, który dokonał przejścia Australii z południa na północ) i prowadzi mniej więcej szlakiem jego podróży. Z Darwin do Daly Waters nosi oznaczenie Highway 1, a dalej, przez Allice Springs, do Port Augusta biegnie jako National Route A87. Liczy 2800 kilometrów.

Warto zwrócić uwagę na inne szlaki drogowe. Ciekawa jest Inland East Coast Route. Biegnie od Sydney przez Blue Mountains, Scone, Tamworth, Armidale, Tenterfield, Toowomba, Charters Towers do Cairns. Jest alternatywą do nadmorskich Pacific i Bruce Highways. Prowadzi przez historyczne osady i miasteczka, zielone tereny upraw. Jest urozmaicona widokowo.

Prawdziwe wyzwanie stanowi przejechanie Australii z zachodu na wschód (lub odwrotnie). Pomiędzy różnymi możliwościami najpopularniejsza, wśród ambitnych kierowców, jest droga prowadząca z Perth przez Kalgoorlie, Laverton do Yulara (przez Great Central Rd), dalej Laseter Rd do Erlunda, stąd na północ przez Stuart Highway (po drodze mija się Alice Springs) do Plenty Highway. Drogą tą przez Urandangi dociera się do Mt Isa. Dalej Matilda Highway do Normanton a przez Penisula Dev Road do Cairns. Jeżeli komuś 4,5 tys. to zbyt mało, można podróż kontynuować jadąc dalej Penisula Dev Road na północny koniec półwyspu Cape York.
Canning Stock Route (CSR) został wyznaczony jako szlak przepędu bydła w latach 1906-10. Powstał na zlecenie rządu Australii a realizatorem przedsięwzięcia był geodeta Alfred Canning. Budował on, co 30 kilometrów studnie (ponieważ miejscowi Aborygeni nie chcieli zdradzić położenia naturalnych źródeł wody, schwytał kilku, związał razem, karmił solą i czekał aż wskażą właściwe miejsca) , a także wzniósł słynny płot mający zapobiegać przemieszczaniu się królików. Pierwszy przepęd bydła miał miejsce w 1911 roku – wszyscy kowboje zostali zabici przez Aborygenów. Trasa była używana regularnie dopiero pomiędzy latami 30. i 50. XX wieku. Obecnie CSR nie ma żadnego znaczenia komunikacyjnego. Stał się jednak najdłuższym (1781 kilometrów) i jednym z najsłynniejszych szlaków off-roadowych na świecie. Przez pierwsze kilkaset kilometrów jest zbieżny z Tanami Track, szlakiem łaczącym Alice Springs i Halls Creek in the Kimberley a biegnącym przez pustynię Tanami. CSR łączy zapomniane, z epoki gorączki złota, miasteczka Halls Creek i Wiluna (oba w Zachodniej Australii). Przebiega przez bezludne tereny bezdroży w poprzek sąsiadujących pustyni czerwonego środka Australii Zachodniej: Małej Pustyni Piaszczystej, Pustyni Gibsona, Wielkiej Pustyni Piaszczystej i Pustyni Tanami. Wiedzie przez australijski busz i stepy, przez wyschnięte, słone jeziora. Wspina się na prawie 900 piaszczystych wzgórz. Z 54 ponumerowanych studni i wodopojów, wybudowanych ongiś przez ludzi Canninga, do dziś ocalało zaledwie kilka. Tylko niektóre mają wodę zdatną do picia.

Obecnie CSR staje się coraz bardziej popularnym szlakiem dla miłośników off-road. Jest jednak szlakiem bardzo trudnym, wymagającym przygotowań i najlepiej przebywać ją w konwojach samochodów terenowych w okresie australijskiej zimy. W celu poprawy bezpieczeństwa organizowane są punkty z paliwem (pierwszy powstał w Kunnawurratji niedaleko źródła nr 33).

Z punktu startowego w Wiluna jest ok. 1000 km do Perth. Z Halls Creek do Perth jest z kolei 2800 km. Jeżeli planuje się przejechanie szlaku startując z Perth i tam też wracając – cały dystans wynosi 5581 kilometrów.

Podróżowanie off-road jest bardzo popularne w Australii. Należy więc wspomnieć o innych tego typu (aczkolwiek łatwiejszych) szlakach: Birdsville Track, Gibb River Road, Great Central Road, Oodnatta Track, Penisula developmental Road, Plenty & Sandover Highways, Simpson Desert, Strzelecki Track, Tanami Track.


  • Witaj w świecie globtroterów!

    Drogi internauto, niezależnie czy jesteś uroczą przedstawicielką       piękniejszej połowy świata czy też członkiem tej brzydszej. Wędrując   z  nami, podróżowanie przestanie być dla Ciebie…

    czytaj dalej

  • Jak polscy globtroterzy odkrywali świat?

    Historia „polskiego” poznawania świata zaczyna się całkiem efektownie. Pierwszy – jeżeli można go tak nazwać – polski globtroter był jednym z głównych uczestników…Zobacz stronę

    czytaj dalej

  • Relacje z podróży

Dołącz do nas na Facebook'u